Rosja ponownie rozpala konflikt z Japonią o status Południowych Kuryli

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 11:24
Rosja rozmieści kompleksy rakietowe w kontrolowanej przez siebie części wysp Kurylskich.
Audio

Według rosyjskich mediów powodem takich działań jest - „ponownie rozpalający się konflikt z Japonią o status Południowych Kuryli”.

Agencja RIA Nowosti twierdzi, że - choć działania podjęto na wszelki wypadek - to jednak Rosja całkiem poważnie przygotowuje się do wojny. Radio „Echo Moskwy” uważa że zaostrzająca się pozycja rządu Japonii i wizyta rosyjskiego prezydenta na jednej z wysp Kurylskich zaprowadziły oba kraje w ślepą uliczkę.

W oficjalnym stanowisku szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył że dalsze rozmowy na temat statusu wysp nie mają sensu. Japonia postawiła jako warunek podpisania traktatu pokojowego uregulowanie statusu wysp Kurylskich. Z powodu kurylskiego konfliktu oba kraje od 1945 roku nie podpisały takiego traktatu.

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ławrow: nie potrzebujemy rad ws. Kuryli

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 12:45
Miedwiediew przyleciał w poniedziałek na wyspę Kunaszyr - jedną ze spornych wysp - co wywołało bardzo ostrą reakcję Tokio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrij Miedwiediew wysyła wojsko na Wyspy Kurylskie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 09:46
Prezydent Rosji wydał takie polecenie podczas spotkania z minstrem obrony. Określił Kuryle jako "region o strategicznym znaczeniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuryle: Rosja wysyła okręty przed spotkaniem szefów MSZ

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 06:05
Dzień przed planowanym spotkaniem szefów MSZ obu państw, Japonia wyraziła "poważne obawy" w związku z planem wysłania w rejon Kuryli rosyjskich helikopterowców Mistral.
rozwiń zwiń