Rosjanie ostrzelali Japończyków. Incydent w pobliżu Wysp Kurylskich

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 21:27
Rosyjski okręt patrolowy ostrzelał flarami japoński kuter rybacki w pobliżu spornego archipelagu Wysp Kurylskich.
Audio

Do incydentu doszło w pobliżu wyspy Habomai - jednej z czterech, do których roszczą pretensje zarówno Rosja jak i Japonia. Według agencji Kyodo, przyczyną incydentu był mógł być fakt, że japońska jednostka wpłynęła na akwen, który Rosja uważa za swoje wody terytorialne.

7 lutego, w dniu Terytoriów Północnych, jak w Tokio nazywają Kuryle, premier Japonii Naoto Kan wystąpił na wiecu, domagając się zwrotu spornych wysp. Uznał też za "niewybaczalny skandal" wizyty rosyjskich przywódców na wyspach.

W listopadzie ubiegłego roku prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew był pierwszym rosyjskim przywódcą, który odwiedził sporne wyspy. Z kolei na początku lutego obecnego roku rosyjski minister obrony Anatolij Sierdiukow dokonał inspekcji tamtejszych garnizonów i zapowiedział, że Moskwa ma zamiar zmodernizować wyposażenie stacjonujących tam żołnierzy. Na Kuryle trafią rakiety obrony powietrznej S-400, a wody mają patrolować dwa okręty "Mistral", kupione we Francji.

Spór, dotyczący wysp Kunashir, Iturup, Shitokan i Habomai, od 65 lat ciąży na stosunkach rosyjsko-japońskich. Związek Radziecki, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął Kuryle w całości. W latach 1947-49 japońska ludność czterech południowych wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Z powodu tego sporu Tokio i Moskwa nie podpisały po dziś dzień traktatu pokojowego.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Korea: dyplomacja zakończy kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 05:00
Kryzys nuklearny związany z bronią jądrową pozostającą w posiadaniu Korei Północnej należy rozwiązać na drodze dyplomacji - powiedział w środę prezydent Korei Płd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrij Miedwiediew wysyła wojsko na Wyspy Kurylskie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 09:46
Prezydent Rosji wydał takie polecenie podczas spotkania z minstrem obrony. Określił Kuryle jako "region o strategicznym znaczeniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuryle: Rosja wysyła okręty przed spotkaniem szefów MSZ

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 06:05
Dzień przed planowanym spotkaniem szefów MSZ obu państw, Japonia wyraziła "poważne obawy" w związku z planem wysłania w rejon Kuryli rosyjskich helikopterowców Mistral.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja ponownie rozpala konflikt z Japonią o status Południowych Kuryli

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 11:24
Rosja rozmieści kompleksy rakietowe w kontrolowanej przez siebie części wysp Kurylskich.
rozwiń zwiń