Myśliwi opiekują się łosiami ocalonymi z rozlewiska

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 17:35
Myśliwi, leśnicy oraz strażacy ochotnicy od soboty pod Terespolem (Lubelskie) opiekują się dwoma łosiami ocalonymi z rozlewiska Bugu.

Jak dotąd, łosie nie są w stanie samodzielnie wrócić do lasu. W sobotę rolnicy w okolicy miejscowości Łęgi zauważyli trzy łosie, pod którymi załamał się lód na rozlewisku Bugu. Zwierzęta nie mogły same wydostać się z pułapki. Na pomoc ruszyli strażacy; po kilkugodzinnej akcji udało się wydobyć zwierzęta z wody.

Łosie przewieziono do lasu. Po kilku godzinach młody łoszak wstał i oddalił się. Dwie samice, czyli klempy, dotychczas nie zdołały się podnieść.

- Łosie mogą mieć uszkodzone tylne nogi. Mamy nadzieję, że same dojdą do sił; pilnujemy, dzień i noc, żeby nic złego im się nie stało - powiedział prezes koła łowieckiego Dąbrowa z Białej Podlaskiej Bogusław Żądło.

Zwierzęta leżą w lesie w pobliżu miejscowości Bohukały. Myśliwi przykryli je słomą; dostarczają im pożywienie i wodę, pilnują by osłabione łosie nie zostały zaatakowane przez zdziczałe psy. - W poniedziałek weterynarz podał im witaminy, minerały i środek na rozluźnienie mięśni - dodał Żądło.

Leśnicy szukają najlepszego sposobu, by pomóc zwierzętom. - Próbujemy na razie w najprostszy sposób zwrócić zwierzęta naturze. Na wypadek, gdyby jednak samodzielnie nie zdołały wrócić do lasu, to szukamy ośrodka, który mógłby je przyjąć na rehabilitację - powiedział nadleśniczy leśnictwa Chotyłów Artur Soszyński.

sm

Zobacz więcej na temat: witaminy
Czytaj także

Liczenie łosi nad Biebrzą: czy jest ich za dużo?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 09:47
Około 70 osób, głównie studentów z Białegostoku oraz z Poznania, oraz pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i sąsiadujących z nim nadleśnictw Rajgród i Knyszyn, weźmie udział w rozpoczętym w poniedziałek liczeniu łosi nad Biebrzą. Potrwa ono kilka dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrok w sprawie łosi. Kto zapłaci odszkodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2010 08:13
Sąd Okręgowy w Białymstoku ma ogłosić dziś wyrok dotyczący odszkodowania od Skarbu Państwa za szkody wyrządzane przez łosie w prywatnych lasach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sąd: za drzewa obgryzione przez łosie płaci resort

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2010 10:47
Minister środowiska ma zapłacić podlaskiemu rolnikowi odszkodowanie za szkody wyrządzone w jego prywatnym lesie przez łosie - orzekł Sąd Okręgowy w Białymstoku. Wyrok jest prawomocny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łosie "pozwoliły" Polakom z Alaski zagłosować

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2010 07:17
Po raz pierwszy w historii w wyborach polskiego prezydenta wzięli udział nasi rodacy z Alaski. W Anchorage mieszka 280 tysięcy osób i ponad 4 tysiące łosi, które spacerują po mieście, a nawet wyjadają warzywa z ogródków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tragiczny finał zderzenia auta z łosiem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 11:51
41-letni mężczyzna zginął w wypadku, do którego doszło na skutek zderzenia prowadzonego przez niego samochodu z łosiem przebiegającym przez drogę.
rozwiń zwiń