"Chopin. New Romantic" idzie na przemiał

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 17:19
MSZ zatrzyma dystrybucję kontrowersyjnego komiksu o Chopinie, a nakład zniszczy. Odpowiedzialni za publikację wylądują na dywaniku.
Audio
  • Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski o komiksie

Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Borkowski podkreślił, że bedą wyciągnięte konsekwencje służbowe wobec odpowiedzialnych za publikację.

Jak dodał, "pod godłem polskiego państwa, ze wsparciem ministerstwa spraw zagranicznych tego typu publikacje jak ten komiks nie mogą się ukazywać".

Komiks o Fryderyku Chopinie, sfinansowany przez polską ambasadę w Niemczech, zawiera wiele wulgaryzmów. Zwrócili na nie uwagę pracownicy polskiego konsulatu, przeglądający publikację.

"Na ch..j on tam stoi"

"Je...y cweloholokaust", "ta ci..a, co tu siedziała", "na ch..j on tam stoi", efekt koniowalenia" - takie zwroty wykorzystał autor jednego z komiksowych opowiadań, które wchodzi w skład antologii pt. "Chopin. New Romantic", opracowanej przez wydawnictwo Kultura Gniewu.

Komiks ukazał się w grudniu 2010 r. Z informacji PAP wynika, że ze względu na kontrowersyjne fragmenty, przeznaczone dla dojrzałych odbiorców, na razie nie został rozpowszechniony w celach promocyjnych.

Publikacja napisana jest zarówno w języku polskim, jak i niemieckim, a jej autorzy to - jak zapewnia wydawca - uznani twórcy komiksów z Niemiec i Polski: Jakub Rebelka, Marcus "Mawil" Witzel, Jacek Frąś, Sascha Hommer, Krzysztof Ostrowski, Agata "Endo" Nowicka, Andreas Michale, Patryk Mogilnicki, Jan-Frederik Bandel, Monika Powalisz, Grzegorz Janusz. Wulgarne zwroty pojawiają się w jednym z opowiadań autorstwa Krzysztofa Ostrowskiego. Akcja rozgrywa się w więzieniu, w którym ma się odbyć koncert artysty, przypominającego wyglądem Fryderyka Chopina.

"Nieortodoksyjne podejście do Chopina"

"To nieortodoksyjne, a czasami idące wręcz pod prąd i prowokacyjne podejście do postaci Fryderyka Chopina kreuje nie tylko zupełnie inny obraz słynnego Polaka, ale pokazuje także swobodę i siłę komiksowego medium. Wychodząc od Chopina, ale idąc za głosem serca, wyobraźni i artystycznej wrażliwości młodzi twórcy stworzyli oryginalny, niebanalny album, będący doskonałym akcentem na zakończenie Roku Chopinowskiego" - w ten sposób antologię opisuje Kultura Gniewu na swoich stronach internetowych.

Darmową publikację wydano w 2 tysiącach egzemplarzy, kosztem 27 tysięcy euro. Na okładce widnieje znak godła polskiego wraz z informacją, że wydawcą jest ambasada polska w Berlinie.

Komiks miał się wpisywać w program promocji polskiej kultury w Roku Chopinowskim, zakładający wykorzystanie różnych form wyrazu artystycznego, tak by przekazać nieco inny od tradycyjnego obraz Polski za granicą.

Komiks zamiast do uczniów, trafił do magazynu.

Projekt, związany z Rokiem Chopinowskim, kosztował 30 tysięcy euro.

IAR/mch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok Chopinowski z kilkoma zakończeniami

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 07:45
Bogdan Zdrojewski (minister kultury): Rok Chopinowski to był dobry rok. Dziś rozpoczynamy procedurę muzycznego zakończenia roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chylę głowę przed Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2011 12:15
Waldemar Dąbrowski (dyrektor TW): Programy są jedynymi partnerami tej kultury, którą reprezentuję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieccy uczniowie mieli uczyć się o Chopinie z wulgarnego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 13:30
"Na ch...j tam stoi? Ściągnijcie go ze sceny", "Jeb...ny cweloholokaust", "Przecież to ta ci...a, co tu kiedyś siedziała" - tak wypowiadają się bohaterowie komiksu, który w założeniu miał przybliżyć sylwetkę wielkiego kompozytora młodzieży.
rozwiń zwiń