Rosyjska armia na Wyspach Kurylskich, w pobliżu okręt atomowy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2011 05:15
Rosyjskie wojska będą stacjonowały na dwóch wyspach Archipelagu Kurylskiego: Kunaszir i Iturup - zapowiedział minister obrony Federacji Rosyjskiej Anatolij Sierdiukow.
Audio

Według Sierdiukowa nie ma potrzeby zwiększania stanu liczebnego armii w tym regionie, ale dla zapewnienia bezpieczeństwa na wody Oceanu Spokojnego zostanie wysłany atomowy okręt podwodny.

Od kilku miesięcy narasta spór między Japonią a Rosją o część Wysp Kurylskich. Tokio rości sobie pretensje do czterech z nich. Moskwa zapowiada, że nie zamierza zrezygnować z kontroli nad wyspami.

Konflikt o Kuryle ciągnie się od 1945 roku i to z jego powodu oba kraje do dziś nie podpisały traktatu pokojowego po zakończeniu drugiej wojny światowej. Obecnie na spornych wyspach stacjonuje rosyjska dywizja moździerzy.

Na początku lutego rosyjska straż przybrzeżna ostrzelała flarami japońskie kutry wojskowe. Incydentu nie potwierdziły wojskowe źródła w Moskwie, ale w rejon Kuryli ma zostać wysłany okręt atomowy "Jurij Dołgorukij". Okręt wyposażony jest w strategiczne rakiety balistyczne typu Buława mające zasięg do 9 tysięcy kilometrów. W rejon spornych wysp zostanie także wysłany jeden z czterech zamówionych we Francji okrętów typu Mistral, które są przystosowane do przewozu śmigłowców bojowych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kuryle: Rosja wysyła okręty przed spotkaniem szefów MSZ

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 06:05
Dzień przed planowanym spotkaniem szefów MSZ obu państw, Japonia wyraziła "poważne obawy" w związku z planem wysłania w rejon Kuryli rosyjskich helikopterowców Mistral.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja ponownie rozpala konflikt z Japonią o status Południowych Kuryli

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 11:24
Rosja rozmieści kompleksy rakietowe w kontrolowanej przez siebie części wysp Kurylskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie ostrzelali Japończyków. Incydent w pobliżu Wysp Kurylskich

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 21:27
Rosyjski okręt patrolowy ostrzelał flarami japoński kuter rybacki w pobliżu spornego archipelagu Wysp Kurylskich.
rozwiń zwiń