Jarosław Kaczyński straci immunitet? Proces o "zbieranie haków"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 06:00
Komisja regulaminowa rekomenduje posłom uchylenie immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu, o co wnioskował b. wicepremier i b. lider LPR Roman Giertych.
Audio

O decyzji komisji poinformował jej szef Jerzy Budnik (PO). Sprawa dotyczy wywiadu Giertycha dla "Rzeczpospolitej" z 2010 roku, w którym stwierdził on, że za rządów PiS Kaczyński zbierał "haki" na politycznych rywali.

Prezes PiS złożył wtedy pozew, zarzucając Giertychowi kłamstwo. Ten z kolei oskarżył Kaczyńskiego o zniesławienie. Założył sprawę cywilną i wniósł również o sprawę karną. Ta jednak jest zawieszona ze względu na immunitet Kaczyńskiego.

Wzajemne procesy

Jarosław Kaczyński od razu zapowiedział, że nie zrezygnuje z immunitetu bo musiałby "udowadniać, że nie jest więlbładem". Według Romana Giertycha, Jarosław Kaczyński boi się, by sąd nie uzyskał dostępu do dokumentów, które wykażą prawdę. Zdaniem byłego szefa LPR, nieuchylenie immunitetu szefa PiS oznaczałoby nierówność wobec prawa. - Jeżeli Jarosław Kaczyński mnie oskarża i kieruje sprawę do sądu, to dlaczego ja miałbym być pozbawiony możliwości obrony? - pyta Giertych.

Głosowanie komisji

Według przewodniczącego komisji Jerzego Budnika z Platformy Obywatelskiej, sprawa jest bardzo ważna dla przyszłości polskiej demokracji i stąd decyzja komisji. Sprawy dotyczące wykorzystywania organów państwa do walki politycznej są naganne, powinny być napiętnowane i "właściwie ocenione" przez sądy.

Posłowie PiS w komisji regulaminowej byli przeciwko uchyleniu immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale zostali przegłosowani. Posłanka Barbara Bartuś uważa, że komisja podjęła czysto polityczną decyzję. Jak tłumaczyła, od trzech lat działa komisja do zbadania nacisków i nie wykazała ona, że naciski były. Jej zdaniem, również Roman Giertych nie ma na to dowodów, tylko każe udowodnić Jarosławowi Kaczyńskiemu, że ich nie było.

Poseł Jerzy Budnik nie zgadza się z tym zarzutem i twierdzi, że były lider LPR będzie sam chciał udowodnić, że do nacisków dochodziło. Roman Giertych miał zapewniać komisję, że ma świadków i chce dostarczenia dokumentów ze spraw toczących się przed różnymi prokuraturami. Roman Giertych potwierdził swoje wypowiedzi na temat zbierania haków przez Jarosława Kaczyńskiego zeznając jako świadek, pod przysięga, przed komisją naciskową. Według byłego wicepremiera, informacje na temat polityków opozycji i ich rodzin miały być wykorzystane w czasie kampanii wyborczej.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dorn nie był świadkiem zbierania przez PiS "haków"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 09:12
Były wicepremier Ludwik Dorn zapewnia, że nigdy nie był świadkiem zbierania przez PiS "haków" na opozycję. Członek rządu Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego odniósł się w radiowej Trójce do słów Romana Giertycha, który mówił, że lider Prawa i Sprawiedliwości kompletował komprominujące informacje na temat polityków opozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozew za pozew: Giertych przeciw Kaczyńskiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 18:24
Jarosław Kaczyński pozywa do sądu Romana Giertycha, a ten w odpowiedzi składa pozew przeciwko liderowi PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giertych chce odebrać Kaczyńskiemu immunitet

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 18:49
Do Sejmu wpłynął wniosek byłego wicepremiera Romana Giertycha o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego – dowiedział się portal tvp.info. Giertych czuje się pomówiony przez prezesa PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giertych chce wariografu dla Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 10:40
Uchylenia immunitetu prezesa PiS domaga się Roman Giertych, który pozwał go za kłamstwo - ujawnia "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń