X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnicza śmierć dyrektora Kancelarii Premiera. Ujawniono dokumenty z prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 15:00
Książka "Smoleńsk. Kulisy katastrofy", na podstawie dokumentów z prokuratury, opisuje m.in. sprawę śmierci Grzegorza Michniewicza, dyrektora generalnego kancelarii Donalda Tuska. "Choć prokuratura umorzyła śledztwo, okoliczności jego zgonu trudno uznać za wyjaśnione" - piszą autorzy książki, Leszek Misiak i Grzegorz Wierzchołowski.
Audio

23 grudnia 2009 r. we wsi Głosków-Letnisko znaleziono ciało Grzegorza Michniewicza - od 4 stycznia 2008 r. do śmierci dyrektora generalnego kancelarii Donalda Tuska. Autorzy książki łączą śmierć Michniewicza z faktem, że tego samego dnia do Polski z Samary, po remoncie, wrócił Tu-154M 101, który rozbił się pod Smoleńskim. Jednak fragmenty śledztwa, które publikują w swojej książce nie wskazują na to, żeby te dwa wydarzenia miały ze sobą coś wspólnego.

"Pod wpływem impulsu"

Prokuratura po kilkunastu miesiącach śledztwa umorzyła je, przyjmując, że Grzegorz Michniewicz popełnił samobójstwo. Wnioski ze śledztwa prokuratury, do których dotarli autorzy książki, są zaskakujące. Michniewicz, który miał zaplanowane kolejne spotkania służbowe i wyjazd z rodziną na święta – zdaniem śledczych – popełnił samobójstwo "nagle pod wpływem impulsu".  

"Z zeznań szeregu świadków jednoznacznie wynika, iż Grzegorz Michniewicz miał najbliższe dni dokładnie zaplanowane. W dniu 23 grudnia 2009 r. planował bowiem pojechać do Białogardu, aby z żoną i jej rodziną spędzić święta. Wszystkie jego zachowania podejmowane nie tylko w ostatnich dniach, ale także i godzinach życia, wskazywały, iż plan ten chce wypełnić. Wskazuje na to choćby sporządzony przez niego wniosek urlopowy, zakup prezentów czy też podejmowanie jeszcze późnym wieczorem 22 grudnia przygotowania do wyjazdu. Niewątpliwie więc decyzja o popełnieniu samobójstwa podjęta została nagle pod wpływem impulsu" - podsumował prokurator Tomasz Szredzki.

Ostatnie godziny

Ostatnią osobą z pracy z jaką kontaktował się Michniewicz był Tomasz Arabski - szef kancelarii Donalda Tuska. "Był czymś zasmucony [...] W końcu powiedział, że odbył bardzo przykrą rozmowę z ministrem Arabskim [...] bał się, że zostanie zwolniony" - zeznała w prokuraturze matka Grzegorza Michniewicza, która rozmawiała z nim telefonicznie o godz. 21:26. Syn powiedział jej także, że następnego dnia jedzie do żony do Białogardu.

Małżonka Michniewicza potwierdziła słowa o rozmowie z Arabskim. "Świadek dodała, iż od męża dowiedziała się, że miał on nieprzyjemną rozmowę ze swoim przełożonym, ministrem Tomaszem Arabskim. [...] Twierdził, iż na pewno zostanie zwolniony z pracy".

Arabski zeznał w prokuraturze, że chodziło o propozycję Michniewicza w zakresie wynagrodzeń dla dyrektorów zatrudnionych w Kancelarii Premiera.

O godz. 23:08 Michniewicz wysłał Arabskiemu wiadomość tekstową następującej treści: "Panie Ministrze - wieczorem skontaktował się ze mną Andrzej Papierz, polski ambasador w Bułgarii, informując, że cofnięto mu potwierdzenie bezpieczeństwa. Znam go od czasów premiera Buzka (był wtedy z-cą dyrektora CIR). Czasem się kontaktujemy (jego obecna zastępczyni pracowała długo w KPRM). Informuję o tym, bo pewnie zaraz dowie się Pan (od służb), że kontaktuję się z wrogim elementem2. W razie pytań jestem do dyspozycji".

Około godz. 22:40 Michniewicz rozmawiał przez internetowy komunikator Skype z mieszkającym w Wielkiej Brytanii przyjacielem Pawłem Gutowskim. Urzędnik kancelarii miał właśnie wrócić ze spaceru z psem, był "w fatalnym stanie", nie chciał jednak powiedzieć, o co chodzi.

Śmierć Michniewicza wzbudziła w Gutowskim dużo niepokoju – piszą Leszek Misiak i Grzegorz Wierzchołowski. "Pewnie zabrzmi to głupio, ale przez niego przechodziło wiele tajnych informacji. Może po prostu wiedział o jedną rzecz za dużo" - powiedział, cytowany w książce Gutowski.

Fragmenty książki opublikował portal niezalezna.pl. Wydawcą ksiązki jest "Nowe Państwo".

rk,niezalezna.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wysoki urzędnik Kancelarii Premiera nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 13:51
Dyrektor generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorz Michniewicz nie żyje. Zmarł z "przyczyn nagłych" - poinformowało w Centrum Informacyjne Rządu. CIR nie wypowiada się szerzej o przyczynach śmierci Michniewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicza śmierć urzędnika kancelarii premiera

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 07:34
Grzegorz Michniewicz jeszcze miesiąc przed śmiercią planował z przyjacielem wspólny urlop z przyjacielem w Toskanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor kancelarii premiera popełnił samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 17:59
Według prokuratury, potwierdziła to sekcja zwłok Grzegorza Michniewicza
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmarł urzędnik Kancelarii Premiera

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2010 08:00
Śledczy nie sprawdzili, z kim dyrektor generalny KPRM Grzegorz Michniewicz mógł się kontaktować przed śmiercią.
rozwiń zwiń