Przyszła wiosna - czas poznać sąsiada

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 18:05
Chcesz poznać swojego sąsiada? Teraz będzie na to najlepszy moment. Z zimowego snu budzą się ruchy społeczne, które aktywizują lokalne wspólnoty.
Audio
  • Rozmowa z Agnieszką Matan o organizacji Dnia Sąsiada

Cel, jaki stoi przed ruchem sąsiedzkim jest jasny - wzmocnić więzi społeczne w naszych społecznościach lokalnych, pobudzić ludzi do realizowania inicjatyw społecznych, kształtować współodpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, rozbudzać "ducha współpracy" w ludziach i uświadamiać potrzebę współdziałania między sąsiadami.

Jednym słowem - żeby wszystkim sąsiadom żyło się przyjaźnie, bezpiecznie i życzliwie. Utopia?

Koordynatorka programu Q-Ruchu Sąsiedzkiego Agnieszka Matan wierzy, że tego rodzaju integracja lokalnych społeczności jest możliwa. Najlepszym sposobem na to ma być organizowany po raz drugi w Warszawie - Dzień Sąsiada. Zanim jednak dojdzie do tego wydarzenia - aktywiści już teraz aktywizują mieszkańców do działania. W tym roku skupiają swoje działania na warszawskiej Pradze oraz w Ursusie.

Agnieszka Matan jest przekonana, że inicjatywa spotka się w tych dzielnicach z szerokim odzewem. Nie przyjmuje do wiadomości niezbyt pochlebnych stereotypów o Pradze, czyli widoku łysych mięśniaków, podpitych panów pod budką z piwem, czy zaniedbanych kamienic. Jej zdaniem - Praga jest dzielnicą, w której tkwi niesamowity społeczny potencjał, który tylko czeka na uwolnienie.

I rzeczywiście - obserwując entuzjazm ludzi związanych z ruchem sąsiedzkim, wydaje się, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Jeśli będą potrafili zarazić nim członków społeczności lokalnych, Dzień Sąsiada może po raz kolejny odnieść sukces.

O tym, jak przebiegnie ta inicjatywa w stolicy, będziemy się mogli przekonać już w dniach 27 i 28 maja.

Relacja z Dnia Sąsiada w 2010 roku:

 

Więcej o Dniu Sąsiada w rozmowie z Agnieszką Matan. Aby posłuchać kliknij na ikonę głośnika w zakładce po prawej stronie.

 

Marcin Nowak, polskieradio.pl

Zobacz więcej na temat: Praga Ursus Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd nie wspiera niepełnosprawnych (zobacz wideo)

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 08:40
Monika Bugajewska-Tykarska: Osoby niepełnosprawne zostały pozostawione same sobie, a rządzący myślą tylko o tym, żeby załatać dziurę w finansach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszył obowiązkowy Powszechny Spis Ludności (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2011 08:15
Janusz Witkowski (GUS): Nie ma obowiązku, wpuszczania rachmistrza do domu, natomiast jest obowiązek udzielenia mu odpowiedzi na pytania. Udział w spisie jest regulowany ustawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski Dzień Sąsiada. "Poznaj ludzi którzy mieszkają obok ciebie"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 10:47
Mieszkacie w Warszawie? Chcielibyście lepiej znać ludzi, którzy mieszkają obok? Zorganizujcie więc Dzień Sąsiada – zachęca Q-Ruch Sąsiedzki.
rozwiń zwiń