Rocznica katastrofy smoleńskiej - relacja

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2011 15:20
W Warszawie i w Krakowie odbyły się oficjalne uroczystości obchodów katastrofy smoleńskiej. Równolegle do nich cały dzień, głównie w stolicy, odbywały się nieoficjalne uroczystości w których uczestniczyli m.in. parlamentarzyści PiS.
Audio
  • Wawel: ludzie pamiętają o rocznicy katastrofy smoleńskiej
  • Polskie Radio 24: Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim
  • Uczestnicy "Marszu pamięci" w Warszawie

"Marsz pamięci" zakończył nieoficjalne obchody pierwszej rocznicy katastrofy. Według danych policji wzięło w nim udział 6 tysięcy osób.

Zebrani przed Pałacem prezydenckim odmówili modlitwę za zmarłych, a także odśpiewali "Boże, coś Polskę" z frazą "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie". Organizatorzy poinformowali o zakończeniu marszu, jednocześnie zachęcając zgromadzonych do pozostania na Krakowskim Przedmieściu. Jak poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji Maciej Karczyński, zgromadzenie przebiegło spokojnie, policja nie zanotowała poważniejszych incydentów.

22:30 - Przedstawiciele stowarzyszenia "Solidarni 2010" rozstawili namiot przed Pałacem Prezydenckim, na którym można przeczytać transparent: "Zostajemy na Krakowskim Przedmieściu do skutku, do spełnienia wszystkich postulatów". Jak mówią, chcą m.in. dymisji premiera Donalda Tuska i ministrów: Jerzego Millera, Radosława Sikorskiego i Tomasza Arabskiego oraz powstania międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy, a także zgody na ekshumację ciał ofiar.

22:25 - USA: w sanktuarium w Doylestown w stanie Pensylwania, Polonia amerykańska uczciła pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.  Mszę św. koncelebrowaną w intencji ofiar katastrofy odprawił były prymas Polski, arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński. W wygłoszonej homilii mówił m.in. o potrzebie zgody i jedności narodowej. Wspomniał też o zmianie przez Rosjan tablicy pamiątkowej w Smoleńsku, nazywając to "czynem haniebnym".

21: 30 - "Rok temu zginęli ci, którzy chcieli zmiany, mającej odnowić nasz kraj, odnowić tę ziemię. Musimy ją odnowić wspólnie" - mówił Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim. Prezes PiS zaapelował do zgromadzonych, by nie zwątpili, że prawda zwycięży. Jarosław Kaczyński podziękował zgromadzonym na Krakowskim Przedmieściu za przybycie. - Przychodząc tutaj zabiegacie o pamięć, o sprawiedliwość, o to, by nasza historia, także ta najbliższa, ta zupełnie niedawna była oceniana właśnie sprawiedliwie, w zgodzie z faktami. Ale przychodząc tu zabiegacie także o przyszłość, przyszłość gospodarzy w wolnym kraju - powiedział. Więcej >>>

Znicze
Znicze przed obrazem Lecha Kaczyńskiego, postawionym na Krakowskim Przedmieściu


21:25 - Tel Awiw: w kościele katolickim św. Piotra w Jafie odbyła się msza upamiętniająca rocznicę katastrofy smoleńskiej. Ambasador RP w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska, konsul Piotr Starzyński oraz attache wojskowy płk Ireneusz Drążyk odczytali nazwiska osób, które zginęły rok temu w wypadku polskiego samolotu pod Smoleńskiem. Dla każdej z nich zapłonęła świeca. Na zakończenie nabożeństwa wierni odśpiewali "Boże, coś Polskę".

21:00 - Rozpoczął się marsz pamięci. Kilka tysięcy osób wyruszyło spod Archikatedry w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Wiele osób niesie biało-czerwone flagi, zapalone znicze, niektórzy trzymają płonące pochodnie. Są osoby w regionalnych strojach góralskich. Jest też grupa stoczniowców w kaskach. Uczestnicy marszu niosą transparenty z napisami "Smoleńsk - pamiętamy". "Żądamy międzynarodowego śledztwa." Śpiewają pieśni religijne, niektórzy wznoszą antykomunistyczne i antyrządowe okrzyki.

20:45 - W katedrze wniebowzięcia najświętszej Marii Panny w Płocku odprawiono w niedzielę uroczystą mszę świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Nabożeństwu, w którym wzięło udział kilkaset osób, przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. 

20:30 - Światowe agencje: Polacy w "nieskoordynowany" sposób obchodzili rocznicę katastrofy smoleńskiej - pisze AFP. Natomiast Reuters donosi, że usunięcie tablicy pamiątkowej w Smoleńsku wypaczyło obchody rocznicowe. Więcej >>>

20:15 - Na Placu Zamkowym w Warszawie, po mszy św.w archikatedrze gromadzą się ludzie.

Msza

19:40 - Msza w archikatedrze św. Jana: "Z jak wielkim cierpieniem w sercu uczestniczyliśmy w tym wszystkim, co działo się wokół krzyża z Krakowskiego Przedmieścia. Z jak wielkim cierpieniem patrzymy na zamęt wokół upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Pytamy, komu zależy na pogłębianiu podziałów w naszej ojczyźnie?" - powiedział w homilii ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry. Więcej >>>

19:30 - Na Placu Zamkowym w Warszawie odbył się koncert pieśni patriotycznych "Polskie śpiewanie". Koncert zorganizował Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy w Smoleńskiej. Wystąpili m.in.: Jan Pietrzak i Lech Makowiecki.  Podczas koncertu publiczność usłyszała m.in. pieśń "My, pierwsza brygada". Lech Makowiecki wykonał utwory ze swojej płyty "Katyń 1940 - Ostatni list", m.in. "Szloch", "Czterdziesty czwarty" i "Quo Vadis, Polonia?".  Jan Pietrzak zaśpiewał m.in. swój słynny utwór "Żeby Polska była Polską". Publiczność śpiewała razem z nim. Wśród widzów byli m.in. uczestnicy spotkania w Sali Kongresowej PKiN inaugurującego ruch społeczny im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przyszły też setki osób spod Pałacu Prezydenckiego; ludzie trzymali flagi opasane kirem, krzyże, różańce. 

19:05 – w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej rozpoczął się uroczysty koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Uczestniczy w nim prezydent Bronisław Komorowski z małżonką. Poza parą prezydencką na sali są też minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy. 

Gdańszczanie
Gdańszczanie wypuścili w niebo 96 lampionów w hołdzie ofiarom tragedii.

19:00 - w warszawskiej archikatedrze św. Jana rozpoczęła się msza św. w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy przed Pałac Prezydencki przejdzie "marsz pamięci". Katedra na warszawskim Starym Mieście jest szczelnie wypełniona wiernymi, wśród nich przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska.

18:06 - Tablica pamiątkowa ze słowami o "rosyjskim ludobójstwie w Katyniu", zdjęta z kamienia obok miejsca katastrofy w Smoleńsku, zostanie przekazana Polsce. Tak zdecydowały miejscowe władze - poinformował rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow. Wcześniej podawano, że zdemontowana tablica znajdzie się w kompleksie muzealnym w Lesie Katyńskim. Więcej >>>

17:45 - Na grobie Piotra Nurowskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach jego bliscy, przyjaciele, przedstawiciele świata sportu, złożyli wieńce i kwiaty. Wcześniej w Katedrze św. Floriana i Michała odprawiono mszę świętą. Więcej >>>

17:38 - Około 200 osób w niedzielę w Belwederze uczestniczyło w spotkaniu rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z pierwszą damą, Anną Komorowską. "Te spotkania z prezydentową wspomagają nas duchowo" - mówiła siostra Aleksandra Szczygło, który zginął w katastrofie. Więcej >>>


17:24 - Głęboko wierzę, że przyjdzie taki czas, że będziemy składali kwiaty i znicze pod pomnikami wszystkich poległych w tej tragicznej katastrofie. Bo każdemu należy się pomnik – powiedział Kaczyński. Ludzie skandują "Wolna Polska" i "Lech Kaczyński". Więcej >>>

17:15 - Patrząc na państwa wiem, że ci którzy chcieli zabić pamięć - przegrali – powiedział Jarosław Kaczyński do ludzi zebranych przed Pałacem prezydenckim. - Musimy pamiętać po to, żeby nigdy nie dać sobie wmówić, że ci którzy nie szanują Polski mają prawo mówić w naszym imieniu. Nie mają takiego prawo – powiedział Kaczyński.

- Pamiętamy co działo się rok temu. Wiemy, że ta najlepsza część narodu była zjednoczona. Wiemy jak tą jedność przeżywaliśmy, jak wielką siłą była ta jedność. Ale są tacy, których ta jedność przeraziła. Zostawmy ich z ich strachem, który nie pozwala dotrzeć im tu przed pałac. Zostawmy ich z ich niewiarą w Polskę – mówił Kaczyński.

17:10 - W polskim kościele parafialnym św. Idziego w czeskiej Pradze odbyła się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Celebrował ją prymas Czech, arcybiskup Dominik Duka. W wygłoszonym do wiernych kazaniu nawiązał do solidarności polsko-czeskiej. Podkreślił też wspólnotę obu naszych narodów. Arcybiskup przypomniał ponadto, że rok temu nad Pragą we wszystkich kościołach dźwięk dzwonów uczcił pamięć ofiar samolotu TU 154M. W kościele św. Idziego w pobliżu ołtarza wystawiono portrety polskiej pary prezydenckiej.

17:10 - Marsz spod PKiN na czele którego szedł Jarosław Kaczyński dotarł przed Pałac Prezydencki.

17:05 - Uczestnicy marszu wypuścili w powietrze białe i czerwone balony; każdy z nazwiskiem jednej z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

/

16:37 - Rzecznik polskiego MSZ oświadczył, że strona polska nie zgodziła się na zmianę tablicy na głazie, ustawionym w miejscu katastrofy smoleńskiej. Marcin Bosacki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Rosjanie od dawna zgłaszali obiekcje do treści napisu, umieszczonego na tablicy i informowali o chęci jego zmiany. Strona polska odpowiedziała, że niczego nie powinno się zmieniać przed rocznicą katastrofy i zaproponowała, aby wrócić do rozmów na ten temat, gdy będzie rozstrzygany sposób ostatecznego upamiętnienia tragedii. Marcin Bosacki dodał, że Rosjanie informowali, jaki napis chcą umieścić na tablicy, ale opinia strony polskiej była negatywna. Więcej >>>

16:25 - Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej w wydanym  oświadczeniu poinformowało, że strona polska była uprzedzona o konieczności dokonania zmiany na tablicy w Smoleńsku.

16:20 - przed PKiN zbierają się ludzie, którzy mają przemaszerować przed Pałac Prezydencki.

15:45 - Z Pałacu Kultura i Nauki Jarosław Kaczyński z innymi politykami PiS udali się pod Pałac Prezydencki, gdzie prezes PiS ma przemawiać.

15:15 – Jarosław Kaczyński rozpoczął przemówienie na spotkaniu inaugurującym Stowarzyszenie im. Lecha Kaczyńskiego. Spotkanie odbywa się w Sali Kongresowej Pałacu Kultura i Nauki w warszawie.

Kaczyński powiedział, że osoby, które zginęły pod Smoleńskiem zostały "zdradzone o świcie". - Zebraliśmy się tutaj ku pamięci prezydenta Rzeczypospolitej, jego małżonki, ale także ku pamięci wszystkich, którzy przed rokiem odeszli od nas, tak niespodziewanie, tak nagle, tak gwałtownie - powiedział prezes PiS w Sali Kongresowej. - Chcemy prawdy niezależnie od tego, kogo będzie bolała; bez niej nie będziemy godnym narodem - podkreślał.
Więcej >>>


15:00 - W Belwederze rozpoczęło się spotkanie niektórych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z pierwszą damą, Anną Komorowską.

13:30 - W Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego rozpoczęły się uroczystości uczczenia pamięci generała Tadeusza Buka. Dowódca Wojsk Lądowych zginął rok temu w katastrofie smoleńskiej. Był mieszkańcem Spały. Wieńce i kwiaty składali bliscy, przyjaciele, rodzina i dowódcy wojskowi. Generał brygady Ireneusz Bartniak mówił, że generał Buk jeszcze długo będzie żył w pamięci wszystkich, którzy go znali.

13:06 - Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski powiedział, że Rosjanie zmieniając tablicę w Smoleńsku doprowadzili do "bardzo smutnej sytuacji". Minister Michałowski po zakończeniu mszy świętej w intencji ofiar katastrofy w katedrze na Wawelu mówił dziennikarzom, że nie ma znaczenia, w którym miejscu w Smoleńsku zostaną złożone kwiaty. Więcej >>>

13:05 - Minister Tomasz Nałęcz uważa, że rzecznik MSZ postawił się ponad prezydentem Polski, radząc mu, by nie składał kwiatów pod zmienioną tablicą w Smoleńsku. W rozmowie z Polskim Radiem prezydencki minister Tomasz Nałęcz stwierdził, że Marcin Bosacki "dosyć arbitralnie chciał decydować, co prezydent powinien, a czego nie powinien zrobić" . Dodał, że "zwłaszcza od rzecznika MSZ-u należy oczekiwać kunsztu dyplomatycznego". Prezydencki minister zapewnił, że rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie przebiegu jutrzejszych uroczystości po zamianie tablicy wciąż trwają.

13.00 – Rozpoczęła się msza święta w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie celebrowana przez kardynała Kazimierza Nycza. - Był to jeden z najtrudniejszych dni w najnowszej historii Polski, trudne miesiące i trudny rok - powiedział kardynał Kazimierz Nycz. 

12:30 - Jarosław Kaczyński i inni politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty na grobach swoich kolegów, ofiar katastrofy smoleńskiej.

/11:53 – PiS wydaje oświadczenie ws. zatrzymania posłów przed pałacem prezydenckim. W oświadczeniu czytamy, że niezrozumiałe jest uniemożliwienie uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej wszystkim obecnym przed pałacem parlamentarzystom. PiS domaga się wyjaśnienia tych działań i apeluje, by w dalszej części dnia władze publiczne nie podejmowały działań, które mogłyby prowokować, a tym samym uniemożliwiają godne i spokojne uczczenie pamięci tych, którzy zginęli.

11:00 – Organizatorzy uroczystości w Katyniu i Smoleńsku, które odbędą się 11 kwietnia nieoficjalnie poinformowali, że prezydent Bronisław Komorowski nie złoży wieńców przed nową tablicą, umieszczoną w miejscu katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem. Wczoraj rzecznik MSZ mówił, że "nie wyobraża sobie, by prezydent składał kwiaty pod tablicą", która w nocy z piątku na sobotę została wymieniona przez władze obwodu smoleńskiego. Nowa tablica jest poświęcona 96 ofiarom katastrofy. Jest na niej napis w języku rosyjskim i polskim. Nie ma natomiast informacji, że delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego. Więcej >>>

10.30 - od minuty ciszy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie rozpoczęła się państwowa uroczystość rocznicowa przy pomniku ku czci 96 ofiar katastrofy. Następnie odegrany został hymn państwowy. Na Powązkach przemawiał między innymi prezydent Bronisław Komorowski. Odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po nich zabrzmiała salwa honorowa. Więcej >>>

10:00 - W królewskiej katedrze na Wawelu odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Celebrował ją metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Uczestniczyła w niej Marta Kaczyńska i jej rodzina oraz politycy PiS. - Najlepszą formą uczczenia pamięci tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, jest podjęcie prac i zadań, których oni sami nie dokończyli - mówił w homilii metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Więcej >>>

9:30 - Prezydent, premier, członkowie prezydium Sejmu i Senatu złożyli w Sejmie kwiaty pod tablicą poświęconą posłom i senatorom tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej a także pod tablicą upamiętniającą Marszałka Macieja Płażyńskiego.  W uroczystości uczestniczył także szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz posłowie i senatorowie. Prawo i Sprawiedliwość reprezentował Marek Kuchciński. Pozostali przedstawiciele Klubu Parlamentarnego PiS złożyli kwiaty oddzielnie - pół godziny później.

/

 

8:41 - prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Donald Tusk złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pamiątkową tablicą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

8:41 - Jarosław Kaczyński, bliscy i przyjaciele Lecha i Marii Kaczyńskich, a także politycy PiS, w rocznicę katastrofy smoleńskiej złożyli wieńce przed Pałacem Prezydenckim. Zanim jednak posłowie PiS dostali się za barierki ustawione przed Pałacem Prezydenckim, zatrzymała ich policja. Szarpanina trwała kilka minut, po czym część parlamentarzystów została wpuszczona. Więcej >>>

 

Politycy

 

8:00 - w kościele seminaryjnym odbyła się Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w której uczestniczyli przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

8:00 - Marta Kaczyńska złożyła kwiaty na grobie swoich rodziców - Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu. Marcie Kaczyńskiej towarzyszyli brat Marii Kaczyńskiej Konrad Mackiewicz oraz kuzyn prezydenta Kaczyńskiego Jan Tomaszewski. Po kilku minutach dołączyli do nich przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, między innymi Beata Szydło, Zbigniew Ziobro oraz Andrzej Duda. 

8:00 - w Krakowie spod Bazyliki Mariackiej kilkadziesiąt osób wyruszyło w marszu pamięci pod krzyż katyński pod Wawelem. Według policji wzięło w nim udział 600 osób. Marsz był inicjatywą społeczną. Honorowym patronatem objęła go wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, Zuzanna Kurtyka. Uczestnicy marszu nieśli transparenty z napisem w kilku językach: "Rosjanie oddajcie Polsce prezydencki samolot". Niektórzy skandowali "Podnieś głowę i chodź z nami, Rosja gardzi lizusami".  Więcej >>>

/

 

 

7:20 – na warszawskim Okęciu rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne w którym uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia o godz. 7.27 z lotniska wystartował samolot TU-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką oraz 94 innymi osobistościami na pokładzie, które udawały się do Katynia na uroczyste obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

/

ZOBACZ TAKŻE:

/

rk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kardynał Stanisław Dziwisz: "wasz ból był i jest naszym wspólnym bólem"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2011 15:57
- Najlepszą formą uczczenia pamięci tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, jest podjęcie prac i zadań, których oni sami nie dokończyli - mówił w homilii podczas mszy św. na Wawelu metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz Pamięci w Krakowie: "Rosjanie oddajcie Polsce prezydencki samolot"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2011 15:00
Blisko 600 osób przeszło ulicami Krakowa w rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński złożył kwiaty na Powązkach. "My jesteśmy autentyczni"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2011 10:30
Prezes PiS i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty przed pomnikiem ofiar smoleńskich i na grobach swoich kolegów, którzy przed rokiem zginęli w katastrofie.
rozwiń zwiń