X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trybunał w Strasburgu: proces lustracyjny Moczulskiego nie był rzetelny

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 12:30
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że proces lustracyjny Leszka Moczulskiego naruszył Europejską Konwencję Praw Człowieka.
Audio

Moczulski współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, lider Konfederacji Polski Niepodległej jako jeden z pierwszych poprosił o autolustację. Jego nazwisko figurowało na liście Antoniego Macierewicza, współpracowników komunistycznej bezpieki.

Leszek Moczulski w skardze do Trybunału zwracał uwagę na przewlekłość postępowania, brak obiektywizmu i utrudnianie przygotowania obrony. Będąc posłem został oskarżony przez Rzecznika Interesu Publicznego o kłamstwo lustracyjne. Kolejne instancje nie dawały wiary skarżącemu, który utrzymywał, że nigdy nie podjął współpracy ze służbami bezpieczeństwa .

Sędziowie Trybunału nie wnikali w orzeczenie sądów lustracyjnych. Uznali, że pozbawienie Leszka Moczulskiego możliwości skutecznej obrony poprzez utrudnienie korzystania z akt opatrzonych klauzulą tajności, zakazu robienia notatek, było naruszeniem podstawowej zasady równości stron procesu.

Rzecznik Interesu Publicznego, jak podkreślono miał nieograniczony dostęp do dokumentów, które stanowiły podstawę oskarżenia. Trybunał uznał, że przyznanie racji oskarżonemu będzie dla niego wystarczającym zadośćuczynieniem, dodatkowo przyznał mu 1500 euro na pokrycie wydatków sądowych.

Leszek Moczulski od marca 1977 roku był rzecznikiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Od tego czasu poddawano go licznym represjom; około 250 razy zatrzymywano. Od września 1979 r. był liderem KPN; w 1982 r. skazano go na 7 lat więzienia. Zwolniony na mocy amnestii w 1984 roku. W kolejnym procesie w 1985 roku skazany na 4 lata, zwolniony w 1986 roku.

IAR, aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IPN: kłamstwo lustracyjne posła PSL

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 10:15
Instytut Pamięci Narodowej skierował do sądu okręgowego w Olsztynie wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec posła PSL Adama Krzyśkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczyna się proces lustracyjny Tomasza Turowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 06:46
Proces lustracyjny Tomasza Turowskiego, do niedawna ambasadora tytularnego RP w Moskwie, wszczęto na wniosek IPN. Instytut podejrzewa, że zataił on informację o swojej szpiegowskiej przeszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd Najwyższy: immunitet nie chroni przed wszczęciem lustracji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 12:30
Immunitet nie jest przeszkodą do wszczęcia przez sąd postępowania lustracyjnego wobec prokuratora - orzekł Sąd Najwyższy, rozstrzygając pytanie prawne w tej sprawie.
rozwiń zwiń