Wykopano niemiecki czołg z II wojny światowej. Teraz trafi do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 06:45
Na terenie lotniska Kluczewo pod Stargardem znaleziono wrak czołgu Panzer IV. Niemiecki czołg z czasów II wojny światowej był zakopany na głębokości 7 metrów.
Audio
  • Na terenie lotniska Kluczewo pod Stargardem znaleziono wrak czołgu Panzer IV - relacja Rafała Molendy

W środę rano, po kilkunastogodzinnej akcji wydobycia, wrak trafił do Rogowa. Tam po oczyszczeniu zostanie zrekonstruowany. Zachowała się większość elementów czołgu.

Odkrywcą wraku jest Jarosław Żejmo. Kilka dni temu mężczyzna zauważył w skupie złomu fragmenty pojazdu wojskowego. Po rozmowach z miejscowymi zbieraczami złomu trafił on na miejsce, gdzie leżał zakopany czołg. W akcji wydobycia uczestniczyło Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, gdzie ostatecznie trafi znalezisko.

Czołg Wehrmachtu i Waffen SS

Panzerkampfwagen IV z armatą 75 mm był podstawowym czołgiem dywizji pancernych Wehrmachtu i Waffen SS we wszystkich operacjach II wojny swiatowej. Według Iana Baxtera, autora książki "Wojska pancerne Hitlera", Niemcy zbudowali łącznie 8 472 egzemplarze PzKpfw.IV. Pojazd był budowany w kilku wersjach, które różniły się uzbrojeniem oraz opancerzeniem.

Pierwsze wersje czołgu Ausf A. wyposażano w krótkolufowe działa kalibru 75 mm KwK L/24. Natomiast od wersji F. pojazdy uzbrajano w długolufowe 75-milimetrowe armaty KwK 40 L/43 i KwK 40 L/48.

Ze wstępnych oględzin znalezionego w Kluczewie czołgu wynika, że jest to KzKpfw. IV Ausf. J. Był to ostatni wariant tego pojazdu. Wozy te wprowadzono do jednostek Panzerwaffen w marcu 1944 r. Według Iana Baxtera na front wysłano 2 292 takie pojazdy.

Ochrona granic

Po II wojnie światowej PzKpfw.IV służyły w liniowych jednostkach wojskowych m.in. Hiszpanii, Turcji, Bułgarii, gdzie były nieruchomymi punktami ogniowymi mającymi chronić granice tych krajów.

(źr.
(źr. muzeum.kolobrzeg.pl)

Ostatni raz bojowo PzKpfw. IV zostały użyte w 1967 r. podczas "wojny sześciodniowej". Wojska syryjskie wykorzystały je do obrony Wzgórz Golan przed atakiem Izraelczyków.
W muzeach broni pancernej na świecie znajduje się obecnie kilkadziesiąt egzemplarzy PzKpfw.IV.

Na razie nie wiadomo, z której niemieckiej jednostki pochodził czołg znaleziony w Kluczewie. W lutym 1945 r. znajdowało się tutaj stanowisko dowodzenia 10. Dywizji Pancernej Waffen SS Frundsberg. Jednostka ta miała na wyposażeniu czołgi PzKpfw.IV.

IAR, to, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy dokument z pierwszych minut II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 13:45
Niepublikowany dotąd meldunek sytuacyjny z 1 września 1939 r. z godz. 4.49 informuje o niemieckich bombowcach lecących w kierunku Wielunia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane fotografie żony Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 07:00
Ewa Braun miała zwyczaje, których Hitler nie aprobował: malowała się, paliła papierosy i opalała się nago.
rozwiń zwiń