X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trybunał Konstytucyjny: brak pozwolenia na budowę niezgodny z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 00:59
Trybunał konstytucyjny uznał, że nowelizacja likwidująca konieczność uzyskiwania pozwoleń na budowę jest niezgodna z konstytucją.
Audio
Trybunał Konstytucyjny: brak pozwolenia na budowę niezgodny z konstytucją
Foto: fot. SXC

Nowelizację prawa budowlanego z 2009 roku zakwestionował prezydent Lech Kaczyński, a jego następca , Bronisław Komorowski ten wniosek poparł. Według Trybunału Konstytucyjnego, przepisy nowelizacji przygotowane przez komisję „Przyjazne Państwo” są nastawione na ochronę praw inwestorów, a pomijają prawa właścicieli nieruchomości sąsiednich i prawa innych podmiotów, na które inwestycja ma wpływ.

Sędzia sprawozdawca Teresa Liszcz zwracała uwagę, że ustawodawca nie dawał sąsiadom inwestora ani innym podmiotom wystarczających możliwości dochodzenia swoich praw, a wręcz te prawa ograniczał. Osoby, których interesy byłyby naruszane przez inwestycję, nie mogłyby się odwołać na etapie jej planowania, bo organ administracji nie ma obowiązku powiadamiać o zarejestrowaniu wniosku inwestora. W ocenie Trybunału zastąpienie pozwolenia na budowę "milczącą zgodą" administracji godzi w dobra osób trzecich, których budowa dotyczy.

Trzeba chronić prawa sąsiadów inwestora

Jak zaznaczyła sędzia Teresa Liszcz - możliwe, że właściciel sąsiedniej nieruchomości , którego interesy byłyby naruszone, o budowie mógłby dowiedzieć się dopiero w trakcie realizacji. Jak ocenia Trybunał - możliwość sprzeciwu czy zaskarżenia inwestora na drodze cywilnej jest kosztowna, długorwała i może być nieskuteczna, a zatem sąsiedzi inwestora nie byliby należycie chronieni. Sędzia Teresa Liszcz podkreśliła, że w ocenie Trybunału, niedopuszczalna jest też legalizacja z mocy prawa inwestycji rozpoczętych jako samowole budowalne.
Trybunał Konstytucyjny zaznaczył, że odniósł się tylko do przepisów zakwestionowanych przez prezydenta, ale cała ustawa zmieniająca prawo budowlane jest nierozerwalnie powiązana z zakwestionowanymi przepisami.

Dyrektor departamentu rynku budowlanego i techniki w resorcie Infrastruktury, Krzysztof Antczak powiedział, że w tej sytuacji zaskarżona nowelizacja przestaje istnieć. W mocy pozostaje nadal dotychczasowe prawo, a posłowie będą musieli dalej pracować nad nowymi przepisami, które zlikwidują mankamenty obecnego prawa.

Z wyroku Trybunału Konstytucyjnego cieszyli się przedstawiciele stowarzyszeń sąsiedzkich, którzy uważali, że nowelizacja drastycznie ogranicza ich prawa obywatelskie. To oni - jak twierdzą - wnioskowali do prezydenta o zakwestionowanie konstytucyjności nowelizacji.

rr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Warszawie trudno kupić z pierwszej ręki nowe, gotowe dwupokojowe mieszkanie.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 07:45
Na klientów czekają przeważnie lokale duże, drogie albo z wadą. Z kolei jeśli chodzi o domy, to deweloperzy budują coraz mniejsze, bo takich poszukują dzisiaj klienci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej popularne są mieszkania 2-pokojowe o metrażu 40-50 m2

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 16:37
Trudno jednak kupić np. w Warszawie z pierwszej ręki nowe 2-pokojowe mieszkanie. Na klientów czekają lokale duże, drogie albo z wadą.
rozwiń zwiń