Jezus Chrystus złożony w tupolewie - tak wygląda Grób Pański w Rumi

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2011 01:00
- Chcieliśmy pokazać, że tragedia smoleńska nie kończy niczego. Pozostała po niej jednak pustka i tylko Jezus może tę pustkę zapełnić - mówi proboszcz parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi, ks. Kazimierz Chudzicki.
Audio
  • Ksiądz Kazimierz Chudzicki: chciałem poruszyć wiernych

W kilku kościołach w Polsce symbolika Grobów Pańskich nawiązuje w tym roku do katastrofy smoleńskiej i podziałów, jakie wywołuje ona w społeczeństwie. Dekoracje przedstawiają między innymi elementy rozbitego samolotu, ścięte brzozy i monstrancję za kabiną pilotów.

W kościele w Rumii koło Gdańska Jezus złożony jest w Tupolewie. Proboszcz tamtejszej parafii, ksiądz Kazimierz Chudzicki, powiedział telewizyjnym Wiadomościom, że od polityki trzyma się z daleka, a chciał jedynie poruszyć wiernych.

- Ważne, żeby groby miały wymiar narodowy, mówiły o ważnych wydarzeniach w kontekście społecznym. Najgorzej jest wtedy, gdy grób nie budzi żadnej refleksji - twierdzi, w rozmowie z redakcją Kontaktu 24, ks. Chudzicki.  

Z dyskusji na stronie internetowej parafii wynika, że grób wywołał kontrowersje wśród wiernych. Część internautów z uznaniem wypowiada się na temat wystroju Grobu Pańskiego: "Dobry pomysł z tupolewem, brawo", "Przejmujące, piękne, odważne i właściwe... Dziękujemy!".

Jednak inni nie kryją oburzenia. "Weszłam wczoraj do kościoła na adorację i......szok!!! Drodzy Księża! Dlaczego i Wy dzielicie? Ludzie są zmęczeni Smoleńskiem i wszystkimi rzeczami z tym związanymi" - pisze w internetowej parafialnej księdze gości Ilona.

(fot.
(fot. PAP/Adam Warżawa)


kk, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki Piątek: wierni skupieni wokół krzyża i liturgii Męki Pańskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 00:30
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. To dzień najgłębszej żałoby. Wyraża ją liturgia, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielkanocne zwyczaje są mocno zakorzenione w świadomości Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 14:40
Ponad 90 procent Polaków deklaruje swój związek z kościołem rzymskokatolickim. Tyle samo święci pokarmy i zasiada do wielkanocnego stołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michalik: Chrystus rozbił skorupę naszego grzechu, który jest naszą niewolą

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 11:58
Wielkanoc to najważniejsze święto, przenoszące wydarzenia z Grobu, z Kalwarii, do każdego kościoła, z nadzieją także przeniesienia ich do każdego serca, że Chrystus żyje i jest pośród nas - mówi arcybiskup Józef Michalik.
rozwiń zwiń