15 maja zakończy się budowa Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 19:56
Władimir Putin oświadczył, że jego kraj jest gotowy, jeszcze w tym roku, zwiększyć dostawy gazu ziemnego i ropy naftowej do Europy i Azji.
Audio
  • Maciej Jastrzębski - 15 maja - koniec budowy Gazociągu Północnego

Rosyjski premier, przebywający z wizytą w Danii uważa, że w ten sposób będzie można zrównoważyć straty jakie ponoszą niektóre kraje w związku z libijskim kryzysem oraz trzęsieniem ziemi i tsunami w Japonii.

Władimir Putin potwierdził, że już w lipcu Gazociągiem Północnym omijającym Polskę i Białoruś popłynie gaz technologiczny, a pierwsze normalne dostawy rozpoczną się w październiku.

"Gazociąg Północny ustabilizuje sytuację energetyczną"

Nord Stream ma długość 1220 kilometrów i biegnąc po dnie Bałtyku łączy rosyjski Wyborg z niemieckim Greisfwaldem. Według premiera Rosji, nowa trasa rozszerza możliwość przesyłu błękitnego paliwa i powinna pozwolić na stabilizację sytuacji energetycznej w Europie Zachodniej.

- Wiem, że w Europie ogranicza się prace nad energetyką jądrową, a wydarzenia na Bliskim Wschodzie też nie poprawiają sytuacji w światowej energetyce - stwierdził Władimir Putin. Zadeklarował, że Rosja może w każdej chwili, jeśli zajdzie taka konieczność, zwiększyć dostawy gazu i ropy dla krajów Unii Europejskiej.

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie firmy cieszą się z Gazociągu Północnego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 07:41
Firmy chemiczne chcą sprowadzać gaz z rurociągu Nord Stream. Zdaniem dziennika za przygotowanie dokumentacji projektu zapłaciła Unia Europejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Gazociągu Północnego znów przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 18:25
Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu odwołał się do sądu od decyzji niemieckiego urzędu, który odrzucił polskie zastrzeżenia w sprawie głębokości ułożenia Gazociągu Północnego - poinformował w poniedziałek prezes portów Jarosław Siergiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Gazociągu Północnego dobiega końca. Gaz popłynie do UE

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 12:28
W lipcu zakończy się układanie Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku - poinformował premier Rosji Władimir Putin występując w Dumie Państwowej.
rozwiń zwiń