Warszawa: wielki portret Jana Pawła II ze zdjęć ludzi odsłonięty

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 15:30
Na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie rozwinięty został w niedzielę wielki portret beatyfikacyjny Jana Pawła II, złożony ze 105 tys. zdjęć Polaków.
Audio

Mozaika odwzorowuje portret odsłonięty tego dnia w Watykanie. Portret o rozmiarach 55 na 26 metrów, waży 600 kg. To największy portret beatyfikacyjny na świecie. Został wykonany na specjalnym, perforowanym materiale przepuszczającym wiatr. Do wydruku zastosowano tusz lateksowy, który gwarantuje możliwość długotrwałej ekspozycji grafiki w każdych warunkach atmosferycznych. Rozwinięcie portretu zebrani przed świątynią powitali oklaskami.

W zbieraniu zdjęć do portretu udział miał także portal polskieradio.pl.

Portret odwzorowuje zdjęcie Jana Pawła II ubranego w czerwony płaszcz, wykonane przez fotografika Grzegorza Gałązkę w 1989 r. podczas wizyty papieża w jednej z rzymskich parafii. Mozaika ma pozostać na Świątyni Opatrzności Bożej do 16 października - dnia, w którym w 1978 r. ogłoszono decyzję o powołaniu Karola Wojtyły na stolicę piotrową. Jak poinformował dyrektor wilanowskiego Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, fotografie nadal są przyjmowane. Staną się one częścią multimedialnego portretu papieża, który znajdzie się na dużym elektronicznym ekranie w powstającym obecnie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

/

Szczegóły na temat procedury związanej z przesłaniem własnego zdjęcia można znaleźć na stronie  www.portretjp2.pl.  W niedzielę, w rozstawionym w Wilanowie namiocie, muzeum prowadzi zbiórkę eksponatów. Jak powiedział PAP dyrektor muzeum Paweł Skibiński, placówce szczególnie zależy na osobistych pamiątkach związanych z papieżem, z którymi wiązać będzie się osobista historia darczyńców. Jad dodał, dotychczas ludzie przynieśli m.in. gazety i wejściówki na msze papieskie odprawiane podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

W Wilanowie działa też przygotowane dla najmłodszych miasteczko papieskie. Jadąc "papieską ciuchcią" dzieci mogą "zwiedzić" miasta związane życiem Karola Wojtyły: Wadowice, Kraków, Rzym i Warszawę oraz poznać historię życia i świętości Jana Pawła II, a także rozwiązywać quizy i zagadki dotyczące życia papieża. Na placu przed świątynią można z kolei oglądać zrekonstruowany papamobile z 1979 r., który wcześniej stał na pl. Piłsudskiego. Zwiedzać można też panteon sławnych Polaków w podziemiach świątyni, gdzie pochowani są m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie smoleńskiej oraz poeta ks. Jan Twardowski.

/

rr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy nadesłali już 10 tys. zdjęć do stworzenia portretu Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 00:02
Nietypowy portret, przygotowany w związku z beatyfikacją Jana Pawła II, zostanie odsłonięty 1 maja. Organizatorzy przypominają, że jeszcze można nadsyłać zdjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczął się montaż konstrukcji wielkiego portretu Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 15:02
Portret, który zawiśnie na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie, zostanie odsłonięty 1 maja w dniu beatyfikacji Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

120 tysięcy pielgrzymów w Sanktuarium w Łagiewnikach

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 12:20
Na pięciu telebimach, które rozstawiono na terenie łagiewnickiego sanktuarium, wierni mogli obserwować mszę beatyfikacyjną prosto z Rzymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki tysięcy wiernych oddają cześć papieżowi. Uroczystości w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 12:55
W wielu miejscach wierni za pośrednictwem telewizji mogli uczestniczyć w Mszy świętej z Watykanu. W kościołach odprawiano Msze dziękczynne, zorganizowano okolicznościowe koncerty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: papamobile przyjechał do Wilanowa przed Świątynię Opatrzności

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 14:34
Biało-żółty samochód, dokładna replika papamobile z 1979 roku, zajechał przed Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie.
rozwiń zwiń