Watykan: Jan Paweł II został pochowany w bazylice św. Piotra

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 09:30
Trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w Kaplicy Świętego Sebastiana bazyliki świętego Piotra - ogłosił Watykan. W prywatnej ceremonii uczestniczyli kardynałowie i najbliżsi współpracownicy polskiego papieża.
Audio
  • Kardynał Stanisław Dziwisz o przeniesieniu trumny Jana Pawła II
  • Zakończyło się w Bazylice Watykańskiej wystawienie trumny ze szczątkami Jana Pawła II - relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
  • Ilu Polaków uczestniczyło w beatyfikacji?

Od siódmej rano we wtorek wierni będą mogli już tam oddawać hołd Janowi Pawłowi II.

Hołd błogosławionemu

Punktualnie o 18.30 zakończyło się w Bazylice Watykańskiej wystawienie trumny ze szczątkami Jana Pawła II w związku z jego niedzielną beatyfikacją. Jak się szacuje hołd nowemu błogosławionemu oddało około pół miliona wiernych.

Trumnę z ciałem Jana Pawła II wyjęto z grobu w Grotach Watykańskich w piątek 29 kwietnia. Do 1 maja stała przed grobem św. Piotra w podziemiach bazyliki, a po niedzielnej beatyfikacji wystawiona była - zamknięta, jak uprzedzono - przed ołtarzem konfesji. Tam jako pierwszy hołd oddał swemu poprzednikowi Benedykt XVI, potem oficjalne delegacje państwowe przybyłe na uroczystości w Watykanie - w tym prezydent Bronisław Komorowski - następnie pielgrzymi. Do godz. 3 nad ranem było ich ćwierć miliona. Przypuszcza się, że podobna liczba przeszła przed trumną papieża Polaka w poniedziałek.

Polacy na beatyfikacji

Około stu tysięcy Polaków było obecnych na uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Watykanie. Takie dane uzyskało Polskie Radio w centrum informacji dla pielgrzymów działającym przy polskim kościele świętego Stanisława w Rzymie.

Jeszcze na kilka dni przed uroczystościami polscy księża pracujący w Rzymie szacowali, że na mszy będzie obecnych około 80 tysięcy Polaków. Ksiądz Piotr Studnicki z kościoła świętego Stanisława powiedział wysłannikowi Polskiego Radia, że Polaków na beatyfikacji było jednak znacznie więcej.

Podczas niedzielnych uroczystości w Watykanie Plac Świętego Piotra był pełen polskich flag. Wielu Polaków zostało w Rzymie i uczestniczyło we mszy dziękczynnej odprawionej przez kardynała Tarcisio Bertone.

(fot.
(fot. Ewa Holubowicz/PR)
/

(fot. Ewa Holubowicz/PR)

/IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nielegalny handel przed beatyfikacją. Skonfiskowano 5 tysięcy pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 17:14
Rzymska straż miejska skonfiskowała pamiątki związane z beatyfikacją Jana Pawła II i inne artykuły sprzedawane bez zezwolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spisek na życie papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 17:49
Kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu, wspomina dramatyczne dni maja 1981 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczorne czuwanie modlitewne na stadionie Circo Massimo

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 20:00
Na antycznym stadionie Circo Massimo w Rzymie rozpoczyna się właśnie czuwanie przed jutrzejszą beatyfikacją Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beatyfikacja Jana Pawła II: dla katolików to było gigantyczne wydarzenie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 18:00
Wydarzenie historyczne, bezprecedensowe o światowym zasięgu - tak o uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II mówią polscy publicyści.
rozwiń zwiń