X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fryderyki 2011. Najwięksi zwycięzcy: Acid Drinkers i Monika Brodka

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 00:30
Projekt "Męskie granie", wydawnictwo opublikowane przez Polskie Radio pod patronatem radiowej Trójki, wygrał w kategorii "Album Roku: Muzyka Alternatywna".
Audio

Statuetką Fryderyka 2011 w kategorii "Wokalista Roku" został wyróżniony Kuba Badach. Wokalistką Roku wybrano Monikę Brodkę. Statuetkę w Kategorii "Fonograficzny Debiut Roku" wręczono zespołowi Tres.B

Kompozytorem Roku okazał się Seweryn Krajewski, a Autorem Roku wybrano Wojciecha Młynarskiego.

Album Grzegorza Turnaua "Fabryka klamek" został wyróżniony w kategorii "Album Roku: Piosenka Poetycka", zaś Leszek Możdżer odebrał Fryderyka 2011 za płytę "Kaczmarek by Możdżer".

W kategorii "Album Roku: Rock" nagrodzono grupę Dezerter za płytę "Prawo do bycia idiotą". Irek Dudek odebrał wyróżnienie w kategorii "Album Roku: Blues" za płytę "Dudek Bluesy".

"Albumem Roku: Muzyka Klubowa i Elektroniczna" został krążek Noviki "Lovefinder". Abradab odebrał wyróżnienie za płytę "Abradabing" w kategorii Hip-Hop/R&B/Reggae.

Najlepszym krążkiem alternatywnym uznano zbiorowy projekt "Męskie granie". W kategorii "Album Roku: Folk/Muzyka Świata" wyróżniono formację DAGADANA i krążek "Maleńka".

Najlepszy wideoklip nakręcili Mateusz Rakowicz i Tymon Wyciszkiewicz (2DajRektors) do projektu Ani Dąbrowskiej "Bang Bang".

Podczas tegorocznej gali wręczono również wyróżnienia dla polskiej i zagranicznej Cyfrowej Piosenki Roku, które powędrowały do Ali Boratyn za "Nie pytaj mnie" i Shakiry za utwór "Waka Waka".

Radiowym Hitem Roku, czyli utworem najczęściej granym przez stacje radiowe w 2010 roku została piosenka De Mono "Póki na to czas".

Albumem zagranicznym, który zyskał największe uznanie, okazał się krążek Kings of Leon "Come Around Sundown".

Brodka i Acid Drinkers zgarnęli najwięcej statuetek

Zwycięzcą tegorocznych Fryderyków został zespół Acid Drinkers. Grupa muzyczna wykonująca thrash metal zdobyła aż cztery nagrody w kategorii: Grupa Roku, Album Roku Metal, Piosenka Roku oraz Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu.

Drugie miejsce pod względem zdobytych nagród zajęła Monika Brodka, która była nominowana aż w dziewięciu kategoriach. Piosenkarka zdobyła trzy Fryderyki w kategoriach: "Wokalistka Roku", "Album Roku: Pop" oraz "Produkcja Muzyczną Roku".

Największym przegranym tegorocznej gali okazał się Czesław Mozil, który nie zdobył żadnej statuetki, chociaż był nominowany aż w siedmiu kategoriach.

Zwycięzcy w kategorii muzyka jazzowa

Adam Pierończyk jest największym zwycięzcą tegorocznych Fryderyków w kategoriach związanych z muzyką jazzową. Podczas poniedziałkowej gali odebrał nagrodę dla Jazzowego Muzyka Roku oraz Jazzowy Album Roku za płytę nagraną przez Adam Pierończyk Quintet "Komeda - The Innocent Sorcerer".

Laureat miał problem ze wskazaniem, która statuetka jest dla niego ważniejsza. - Najbardziej przyjemne są chyba nominacje, bo było ich aż cztery. Szczególnie przyjemne sa nominacje do albumu roku, bo aż dwie moje płyty tam się dostały - powiedział Pierończyk.

Nagrodę dla jazzowego kompozytora roku otrzymał Michał Tokaj. Za fonograficzny debiut roku uznano Roberta Kubiszyna.

Zwycięzcy w kategorii muzyka klasyczna

Marian Borkowski Kompozytorem Roku, a Wydanie Narodowe Chopina w formacie Super Audio, uznano za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Albumem Roku z muzyką chóralną i oratoryjną został Laudate Dominum, nagrany przez Chór Katedry Warszawsko-Praskiej "Musica Sacra". W kategorii Muzyka Dawna i Barokowa Najlepszym Albumem okazał się "Missa Brevis, Missa Pulcherrima, Motety" Bartłomieja Pękiela w wykonaniu zespołu Il Canto.

Sławomir TomasikRobert Morawski otrzymali nagrodę w kategorii Muzyka Kameralna za album "Karol Szymanowski - Complete Violin-Piano Works". "Witold Lutosławski Opera omnia - Symfonie nr 2 i 4" to najlepszy album w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. Najlepszym albumem z muzyką współczesną okazał się "Requiem Missa Pro Defunctis " Romana Maciejewskiego.

"Schumann - Piano Works" to płyta Piotra Anderszewskiego, która zdobyła statuetkę dla Najlepszego Recitalu Solowego. Fonograficznym Debiutem Roku okazała się Wrocławska Orkiestra Barokowa za album: "Koželuh, Rejcha, Vořišek - Symphonies".

Złote Fryderyki dla Młynarskiego, Maksymiuka i Nahornego

Nagrodą Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych uhonorowano trzech wybitnych postaci polskiej kultury muzycznej: Wojciecha Młynarskiego (muzyka rozrywkowa), Jerzego Maksymiuka (muzyka poważna) i Włodzimierza Nahornego (muzyka jazzowa).

Czytaj więcej w specjalnym serwisie: Wojciech Młynarski>>>

To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest od momentu powstania Akademii Fonograficznej, począwszy od edycji Fryderyk '99 artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej.

IAR,PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fryderyki: 9 nominacji dla Moniki Brodki, 3 dla płyt wydanych przez Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 16:17
W środę poznaliśmy nominowanych do tegorocznych nagród Fryderyk 2011. Na dziewięć statuetek szanse ma Monika Brodka. Trzy nominacje otrzymały płyty wydane przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś poznamy zdobywców tegorocznych Fryderyków

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 10:17
Największą szansę na nagrodę ma Monika Brodka, która otrzymała dziewięć nominacji. Siedem statuetek może trafić w ręce Czesława Mozila.
rozwiń zwiń