Inauguracja polskiej prezydencji w UE z wielką pompą: impreza przed PKiN

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 14:22
Wielogodzinny koncert z udziałem polskich i światowych sław oraz pokaz sztucznych ogni, jakiego Polska nie widziała, zainaugurują polską prezydencję w Unii.
Audio

Przedstawiony przez ministra kultury i prezydent Warszawy program przygotowany na 1 lipca jest imponujący. Organizację koncertu na trzech połączonych multimedialnie scenach powierzono Kubie Wojewódzkiemu i Krzysztofowi Maternie. Obaj zgodnie oświadczają, że czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było. Zabrzmi muzyka Chopina i Kilara, zagra Perfect, Myslovitz i Lech Janerka, wystąpi grupa wokalna Manhattan Transfer i saksofonista Kenny G.

Pokaz ogni sztucznych ma być czymś absolutnie wyjątkowym. Przygotowuje go specjalistyczna firma o światowej renomie. Ognie rozbłysną nad Pałacem Kultury i Nauki do nieprzypadkowej muzyki, ale do takiej, która niesie ogromną energię, podkreślał Krzysztof Materna.

Będzie też dywan z kwiatów w czternastu tysiącach doniczek, do późniejszego rozdania, oraz - również do rozdania - 200 tysięcy masek inspirowanych malarstwem Picassa.

Koncert pod darem Stalina

Hanna Gronkiewicz-Waltz jest przekonana, że wybór miejsca na koncert inaugurujący polską prezydencję w Unii jest najlepszy z możliwych. - Pod Pałacem Kultury może go słuchać wiele tysięcy osób, bez zamykania wielu ulic dla ruchu pojazdów. Poza tym Pałac, dar Stalina, jest symbolem. Gdy Europejska Partia Ludowa, najsilniejsza frakcja w Parlamencie Europejskim, organizowała swój kongres, chciała tylko w Pałacu Kultury, a jak nie, to w innym mieście - przypomniała prezydent Warszawy.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że rozmach z jakim dokona się kulturalna inauguracja polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest inwestycją w wizerunek kraju. Minister powtórzył wcześniejsze słowa Kuby Wojewódzkiego: bardzo nie chciałem, żeby to było robione przez polityków dla polityków.

Polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie towarzyszyć dwa i pół tysiąca wydarzeń kulturalnych, spotkań i debat zorganizowanych poza granicami kraju. Imprezy odbędą się głównie w dziesięciu wyselekcjonowanych stolicach, ale nie tylko unijnych, czy szerzej europejskich, również na przykład na Dalekim Wschodzie, w Pekinie i Tokio.

IAR, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Replika wozu rzymskiego będzie promować polską prezydencję w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 08:10
Replika wozu kupieckiego z okresu Cesarstwa Rzymskiego wyjechała z Kalisza do Martina na Słowacji. Wóz będzie promować polską prezydencję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Negatyw będzie promował polską prezydencję w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 13:49
Niedoceniani w Polsce, mają szansę zostać gwiazdami na Węgrzech.
rozwiń zwiń