X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosyjski historyk: nie dostaliśmy list czerwonoarmistów zmarłych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 06:30
Historyk Giennadij Matwiejew wytknął Polsce, że ta nie przekazała Rosji list zmarłych w polskiej niewoli jeńców bolszewickich z wojny z lat 1919-20, choć taki obowiązek nakładał na Warszawę Traktat Ryski.
Kolumna jeńców radzieckich w drodze do obozu
Kolumna jeńców radzieckich w drodze do obozu Foto: źr.wikipedia

Wypowiedź Matwiejewa, kierownika Katedry Historii Południowych i Zachodnich Słowian Wydziału Historycznego Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) im. Michaiła Łomonosowa, przytoczyła rosyjska telewizja państwowa Kanał 1 w nadanym we wtorek materiale, kwestionującym podawaną przez stronę polską liczbę czerwonoarmistów zmarłych w niewoli w Polsce.

Zdaniem Kanału 1, "nikt tak naprawdę nie wie, ilu czerwonoarmistów leży w polskiej ziemi". - Według oficjalnych danych, w dołach byłego obozu koncentracyjnego w Tucholi, nazwanego jeszcze w latach 20. obozem śmierci, pochowano około 2 tys. osób. Według innych danych - znacznie więcej. Łącznie w polskiej niewoli w latach 1919-20, w myśl polskiej wersji, zginęło do 20 tys. osób. Rosyjscy specjaliści utrzymują, że zmarło o 10 tys. więcej - podała rosyjska stacja.

- Polacy, choć na mocy Traktatu Ryskiego z 1921 rok mieli obowiązek przekazania nam list zmarłych, list tych nigdy nie przekazali. Nie wiem, na jakiej podstawie mówią o tych 18-20 tys. - oświadczył Matwiejew.

"Nieludzkie warunki"

W ocenie Kanału 1, "nie różnice w liczbach są najważniejsze, lecz to, dlaczego czerwonoarmiści masowo umierali". - Według dokumentów, umierali z powodu chorób. Były jednak również egzekucje - zauważyła rosyjska TV.

Jako inną przyczynę podała "nieludzkie warunki", w jakich przetrzymywano jeńców. - W obozie w Strzałkowie jeńcy w porze nocnej swoje potrzeby fizjologiczne musieli załatwiać do kociołków na jedzenie - poinformował Kanał 1.

Według Matwiejewa, "Polacy często z satysfakcją wspominali, jak mordowali czerwonoarmistów".

aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: rosyjska tablica ze Strzałkowa to kłamstwo i prowokacja

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2011 20:32
Historyk doktor Sławomir Dębski podkreśla, że zarzut, jakoby Polacy zamordowali sowieckich jeńców w latach 1919 - 21 jest nieprawdziwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska prasa o Strzałkowie: "tajni patrioci"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 11:20
W Polsce zdjęto i tablicę o czerwonoarmistach - informuje "Komsomolskaja Prawda", przypominając, że miała ona upamiętniać śmierć "brutalnie zamęczonych jeńców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tablica w Strzałkowie to próba relatywizowania historii"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 11:33
Joachim Brudziński z PiS liczy, że polski rząd wyjaśni, czy za powieszeniem tablicy w Strzałkowie, z napisem po rosyjsku mówiącym o bolszewickich jeńcach, którzy zginęli w "polskich obozach śmierci", stoją rosyjskie władze.
rozwiń zwiń