Widowiskowe zaćmienie Księżyca - zobacz zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 09:13
Najpierw Księżyc pociemniał, potem zrobił się czerwony, a następnie wrócił do swojego zwyczajnego wyglądu.
Audio
  • Najdłuższe zaćmienie Księżyca od 11 lat - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Widowiskowe zaćmienie Księżyca - zobacz zdjęcia
Foto: (fot. PAP/EPA/ALI ALI)

Tak przebiegało całkowite zaćmienie Księżyca, które można było oglądać w środę wieczorem. Było ono widoczne w całej Polsce, poza miejscami, w których zostało przysłonięte przez chmury.

>>> ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZAĆMIENIA KSIĘŻYCA <<<

Zaćmienie trwało około stu minut. Profesor Marek Urbanik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w rozmowie z Polskim Radiem podkreslał, że jest to widowisko, które warto zobaczyć. Dodał również, że warunki tym razem nie były zbyt dogodne, ponieważ Księżyc przez cały czas zaćmienia znajdował się nisko nad horyzontem - maksymalnie do 15 stopni. Profesor Urbanik twierdzi, że najlepiej zaćmienie obserwować za miastem, gdzie jest otwarty widok w kierunku wschodu i południowego-wschodu.

Wzejście Księżyca miało miejsce o 20.42, zaś maksymalna faza zjawiska przypadła na godzinę 22.13. To najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca od 11 lat, trwało sto minut. Cień Ziemi zaczął częściowo przysłaniać Księżyc późnym popołudniem, koniec całkowitego zaćmienia nastąpił po 23.00, a finał całego spektaklu na niebie o pierwszej w nocy czasu polskiego.

/Najlepszy widok mieli mieszkańcy wschodniej Afryki, Bliskiego Wschodu, Środkowej Azji i zachodniej Australii. Nie wszyscy mieli jednak dobre warunki: nad północną, centralną i zachodnią Europą wisiały dość gęste chmury. Eksperci pocieszają - jeśli ktoś nie mógł zobaczyć całkowitego zaćmienia Księżyca, następna szansa już 10 grudnia.IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 14:02
W środę wieczorem dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Zjawisko będzie widoczne z dużej części naszego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całkowite zaćmienie Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 01:00
Przy dobrej pogodzie będzie dobrze widoczne w Polsce. Początek spektaklu na niebie przed g. 19.30. Wtedy widoczny na niebie Księżyc lekko przygaśnie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz zaćmienie w internecie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 12:34
Całkowite zaćmienie Księżyca, do którego dojdzie o 21.22 będzie można zobaczyć w sieci.
rozwiń zwiń