X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kolejna ekshumacja ofiar rzezi na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 06:57
Polscy archeolodzy wyjeżdżają na Wołyń, gdzie rozpoczną ekshumacje Polaków z nieistniejących już wołyńskich wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka.
Audio
  • Adam Kaczyński z wydziału zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Janowej Dolinie (Ukraina)
Pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Janowej Dolinie (Ukraina)Foto: Pawdx Paweł Duński/Wikimedia Commons/CC

Na mocy ustaleń ze stroną ukraińską polscy i ukraińscy archeolodzy rozpoczną ekshumacje osób, które leżą na tak zwanym "trupim polu", na którym prawdopodobnie w pięciu zbiorowych mogiłach spoczywa około 300 ciał.

Według wstępnych badań, większość to kobiety i dzieci. Maciej Dancewicz z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że będzie to już kolejna ekshumacja ofiar ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu. Do pierwszej doszło w 1992 roku, w trakcie prac znaleziono wtedy 320 osób, które są pochowane na dawnym cmentarzu wsi Ostrówki.

Po zakończeniu prac ekshumowane osoby zostaną pochowane obok mogiły zbudowanej w 1992 roku na dawnym cmentarzu wsi Ostrówki. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zbuduje tam pomnik, który zostanie odsłonięty wraz z pomnikiem upamiętniającym ofiary ukraińskie zamordowane w akcjach odwetowych w miejscowości Sahryń położonej na Lubelszczyźnie.

Na uroczystościach odsłonięcia pomników mają być obecni prezydenci Polski i Ukrainy.
Maciej Dancewicz dodał, że wart podkreślenia jest fakt, iż rozmowy ze stroną ukraińską prowadzone były w bardzo dobrej atmosferze a prace ekshumacyjne będą prowadzone przez polskich i ukraińskich archeologów.

Rzeź na Ukrainie

Rzeź wołyńska rozpoczęła się 11 lipca 1943 roku masową akcją przeciwko ludności polskiej przeprowadzoną przez Ukraińską Powstańczą Armię - UPA. Ataki dokonane 11 lipca 1943 roku były jednymi z najbardziej okrutnych i krwawych mordów, jakich dopuścili się nacjonaliści ukraińscy w latach 1942 - 1944. W ciągu lipca 1943 roku oddziały UPA zorganizowały około 530 napadów. Pod hasłem "Śmierć Lachom" wymordowano wówczas kilkanaście tysięcy Polaków. Szacuje się, że straty polskie na Wołyniu wynoszą około 60 tysięcy pomordowanych.

Strona ukraińska ocenia swoje straty - w wyniku polskich akcji odwetowych - na 10, a nawet 20 tysięcy ofiar, przy czym część z nich zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do oprawców.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydenci Polski i Ukrainy 30 sierpnia uczczą ofiary zbrodni na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 10:42
Wstępne ustalenia dotyczące upamiętnienia pomordowanych Polaków i Ukraińców zapadły podczas oficjalnej wizyty Wiktora Janukowycza w Polsce w lutym tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto kolejne "pole śmierci' - masowy grób Polaków na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 15:30
Polscy archeolodzy zlokalizowali masowy grób w miejscowości Ostrówki koło Lubomla na Ukrainie, gdzie w 1943 roku z rąk Ukraińców zginęło ponad 1000 Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne masowe groby odkryto na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 16:15
Polscy archeolodzy znaleźli w Ostrówkach na Ukrainie masowe groby ofiar "Rzezi wołyńskiej".
rozwiń zwiń