X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dymisja szefa MON po raporcie Millera: relacja na żywo

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 21:30
Po wielu miesiącach od katastrofy smoleńskiej polska komisja badająca okoliczności tej tragedii przedstawiła raport w tej sprawie.
Audio
  • Jakie były przyczyny katastrofy? Wnioski komisji Millera
Dymisja szefa MON po raporcie Millera: relacja na żywo
Foto: fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj raport końcowy komisji Jerzego Millera>>>

Dymisja szefa MON - zapis konferencji premiera>>> 

 

21.53

Austriacki dziennik "Die Presse" w pierwszej reakcji na raport komisji Millera pisze, że "Polacy zarzucili wiele błędów kontrolerom w Smoleńsku". Zdaniem dziennika, oznacza to, że raport w znacznym stopniu obarcza odpowiedzialnością za katastrofę stronę rosyjską.

21.46

Raport komisji Jerzego Millera to "ciekawa i niewygodna lektura niemal dla wszystkich zainteresowanych" - uważa publicysta tygodnika "The Economist" Edward Lucas. Wg korespondenta "Financial Times" Adama Eastona, raport nie zaszkodzi stosunkom polsko-rosyjskim.

21.41

W Belwederze zakończyło się spotkanie prezydenta, premiera i marszałka Sejmu. Dotyczyło ono raportu komisji Jerzego Millera i dymisji ministra obrony Bogdana Klicha.

21.17

Rosyjska telewizja NTW informująco raporcie polskiej komisji na temat katastrofy smoleńskiej podała, że zawiera on wnioski analogiczne do raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), który wskazał na błędy załogi.

21.08

- Najważniejsze, że strona polska potwierdziła w swym dokumencie, że w rzeczywistości załoga nie była należycie przygotowana i że ta instytucja państwowa, w której składzie jest lotnictwo do przewożenia najważniejszych osób w państwie, czyli Ministerstwo Obrony, nie wypełniła do końca swych funkcji, przewidzianych zasadami ICAO - powiedział w wywiadzie dla Russia Today pilot Oleg Smirnow.

20.52

Reakcje prasy belgijskiej na opublikowany w piątek polski raport o przyczynach katastrofy smoleńskiej były skromne. Większość mediów podkreśliła współodpowiedzialność w katastrofie strony rosyjskiej i odnotowała dymisję ministra obrony Bogdana Klicha.

fot.
fot. PAP/Tomasz Gzell

20.37

Załoga samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, "nie zrobiła tego, co powinna była zrobić", aby zapobiec katastrofie - taką opinię wyrazili dwaj rosyjscy eksperci od lotnictwa, piloci, w anglojęzycznym kanale rosyjskiej telewizji Russia Today.

20.25

Na warszawskim Ursynowie powstanie ogród upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej; wstępny projekt zakłada, że zostanie w nim zasadzonych 96 drzew - poinformował burmistrz dzielnicy Piotr Guział.

20.14

Informując o polskim raporcie rządowym na temat przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński, media amerykańskie wybijają fakt, że częścią winy za tragedię obarcza on Rosję.

20.06

Raport polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy w Smoleńsku wywołał w Polsce "trzęsienie ziemi" - informuje w internetowym wydaniu "La Repubblica".

Czytaj więcej>>>

19.59

Publicysta lotniczy Tomasz Białoszewski uważa, że załoga prezydenckiego tupolewa mimo złej pogody była zdecydowana wylądować na lotnisku pod Smoleńskiem. Białoszewski - gość Polskiego Radia, nie zgadza się z opinią komisji Millera, która sformułowała tezę, że piloci chcieli jedynie wykonać próbne podejście do lądowania.

fot.
fot. PAP/Tomasz Gzell

19.52

Lotnictwo wojskowe na razie analizuje ustalenia komisji badającej katastrofę smoleńską. Za wcześnie, by mówić o konsekwencjach - poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz.

Czytaj więcej>>>

19.46

Protokół, na podstawie którego powstał raport końcowy komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, zostanie upubliczniony - poinformowali członkowie komisji. Dokument łącznie z załącznikami liczy blisko 1000 stron.

18.34

- Platforma przeczekała Biała Księgę PiS-u, która stanowi raczej taki zbiór insynuacji, niż jakieś osiągniecie badawcze. I bardzo spokojnie, w połowie lata ogłosiła bardzo merytoryczny, bardzo wiarygodny, aczkolwiek bardzo ostrożny raport. Jest to raport rządowy, a raport rządowy to raport Platformy Obywatelskiej - powiedział politolog Kazimierz Kik.

fot.
fot. PAP/Leszek Szymański

19.22

Zdaniem Leonida Słuckiego, wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej (izby niższej parlamentu Rosji), w sprawie katastrofy smoleńskiej wszystkie fakty zostały ustalone. - W tej historii postawiono kropkę nad i - powiedział Słucki.

19.14

Siostra Leszka Deptuły (zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu) - Bogusława Boyen podkreśliła, że z raportu komisji wyłania się słabość państwa, bylejakość.

19.03

O godz. 19 rozpoczęło się spotkanie prezydenta z premierem i marszałkiem Sejmu ws. zaprezentowanego raportu komisji szefa MSWiA Jerzego Millera i dymisji szefa MON Bogdana Klicha.

Czytaj więcej>>>

18.53

Pełnomocnik części rodzin ofiar mecenas Rafał Rogalski uważa, że dzięki raportowi komisji Jerzego Millera jesteśmy bliżej ustalenia przyczyn katastrofy. Ubolewa jednak nad tym, że eksperci nie mogli pracować na materiale dowodowym pochodzącym od strony rosyjskiej.

fot.
fot. PAP/Paweł Supernak

18.41

Raport komisji Millera w sprawie katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem nie pozostanie bez wpływu na stosunki polsko-rosyjskie. Taką opinię wyraził turyński dziennik "La Stampa" w swoim wydaniu internetowym.

Czytaj więcej>>>

18.26

Na publikację raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej zareagowały BBC, londyńska centrala CNN, strony internetowe "Guardiana" i "Bloomberg Businessweek". Część brytyjskich mediów ocenia, że polski raport, który podważa konkluzje rosyjskiego, może zwiększyć napięcia między Warszawą a Moskwą.

Czytaj więcej>>>

18.19

Największy opiniotwórczy słowacki dziennik "SME" obszernie informuje na swoich stronach internetowych o raporcie komisji Millera w sprawie katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. - Błędy popełnili nie tylko polscy piloci, ale także wieża kontrolna - pisze dziennik.

18.11

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział, że decyzję Bogdana Klicha o podaniu się do dymisji przyjął z szacunkiem. Według niego, gdyby do dymisji szefa MON doszło po publikacji raportu MAK, powstałoby wrażenie, że całą winę za katastrofę ponosi strona polska.

fot.
fot. PAP/Paweł Supernak

17.56

Zachodnie agencje omawiały w piątek obszernie prezentację raportu polskiej komisji ws. okoliczności katastrofy smoleńskiej, przekazując, że część winy leży po stronie rosyjskiej. Także rosyjskie media odnotowują, że raport wskazał na rosyjskie uchybienia.

17.49

Niektóre wnioski są dla nas niezrozumiałe, na przykład przekonanie, że pilot nie zamierzał lądować, a także iż obecność szefa sił lotniczych w kabinie nie miała wpływu na decyzje pilota - czytamy w oświadczeniu szefa Komisji Technicznej MAK.

Czytaj więcej>>>

17.41

Zdaniem politologa Olgierda Annusewicza Bogdan Klich musiał ponieść polityczne konsekwencje zaniedbań w lotnictwie. Jego zdaniem dymisja szefa MON była spodziewana i potrzebna z punktu widzenia marketingu politycznego.

17.34

Najprawdopodobniej jeszcze dziś były minister obrony Bogdan Klich spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa.

/

17.27

Kancelaria Prezydenta: w najbliższym czasie dojdzie do spotkania Komorowski - Tusk w sprawie raportu komisji Millera.

Czytaj więcej>>>

17.16

Informacja, która jest zawarta w polskim raporcie poświęconym katastrofie samolotu prezydenckiego, całkowicie odpowiada rzeczywistości. Taką opinię przedstawił w rozmowie z Polskim Radiem po wstępnym przeanalizowaniu raportu rosyjski dziennikarz Siergiej Amielin.

Czytaj więcej>>>

17.08

Prawo i Sprawiedliwość w najbliższy weekend, przed głównymi serwisami informacyjnymi, będzie emitowało dwuminutowy spot zatytułowany "Oni czekają na prawdę - jesteśmy im to winni". Nowy film PiS został poświęcony pamięci Lecha i Marii Kaczyńskich.

Czytaj więcej>>>

16.58

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ocenia, że tezy raportu komisji Jerzego Millera w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej są w większości zgodne z ustaleniami strony rosyjskiej.

Czytaj więcej>>>

16.54

- To trudny raport dla wojska - powiedział były szef MON, kończąc swoją konferencję prasową.

Czytaj więcej>>>

fot.
fot. PAP/Leszek Szymański

16.48

- Decyzję o tym, że wszyscy znajdą się w jednym samolocie podjęła strona prezydencka. Podpisałem zgodę na udział dowódców w uroczystościach, nie lot jednym samolotem - powiedział Bogdan Klich.

16.46

Klich: zdecydowałem się na ten krok bo uważam, że tak trzeba. Nikt nie będzie mógł powiedzieć, że w tak trudnej sytuacji zabrakło mi odwagi.

16.45

Rozpoczyna się konferencja prasowa byłego szefa MON, Bogdana Klicha.

16.41

Zdaniem rosyjskich polityków, opublikowany przez Polskę rządowy raport na temat przyczyn smoleńskiej katastrofy jest jedynie próbą "wygładzenia najbardziej bolesnych fragmentów zawartych w raporcie MAK".

16.35

- Nie zostawimy tak tej sprawy. Wyjaśnimy prawdziwe przyczyny katastrofy smoleńskiej - zapowiedział Adam Hoffman, rzecznik PiS.

fot.
fot. PAP/Tomasz Gzell

16.32

- Dymisja Klicha jest przyznaniem się do winy, a także zasłoną Donalda Tuska, który nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności i zasłania się ministrami - powiedział Antoni Macierewicz po konferencji premiera.

16.30

O 16.45 konferencja byłego szefa MON, Bogdana Klicha.

16.27

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy nie otrzymał oficjalnego polskiego raportu w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem, toteż nie może go komentować - oznajmił przedstawiciel MAK Oleg Jermołow

Czytaj więcej>>>

16.23

- Donald Tusk nie ma odwagi wziąć na siebie odpowiedzialności za katastrofę smoleńską (...) Tuskowi zabrakło siły i honoru, aby bronić Polski na arenie międzynarodowej - powiedział Jarosław Kaczyński komentując raport Millera oraz konferencję prasową szefa rządu.

Czytaj więcej>>>

fot.
fot. PAP/Tomasz Gzell

16.18

Zakończyła się konferencja prasowa Donalda Tuska w sprawie raportu komisji Millera - ZOBACZ RELACJĘ

16.17

Premier: w raporcie Millera zamieściliśmy rekomendacje dla strony rosyjskiej.

16.14

Donald Tusk: nie oczekujemy uwag ze strony MAK do raportu Millera, ponieważ nasz raport jest dokumentem krajowym.

16.12

Naczelna Prokuratura Wojskowa wystąpiła do komisji kierowanej przez szefa MSWiA Jerzego Millera o przekazanie raportu końcowego z badania katastrofy smoleńskiej.

Czytaj więcej>>>

16.11

Rodziny ofiar są podzielone w ocenie raportu. Wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie, Magdalena mówi, że raport jej nie przekonał. Członkowie komisji Jerzego Millera obiecali spotkać się jeszcze raz z rodzinami ofiar.

Czytaj więcej>>>

Magdalena
Magdalena Merta, fot. PAP/Leszek Szymański

16.09

Premier: strona rosyjska wzięła na siebie odpowiedzialność ws. lotniska w Smoleńsku

16.07

- Nie ma możliwości, aby BOR sprawdził każde miejsce, w jakim może być prezydent. Nie zgadzam się z tym, że BOR ponosi pośrednią odpowiedzialność za katastrofę - powiedział Donald Tusk.

16.04

Premier: oficerowie BOR nie mieli nic wspólnego z zabezpieczeniem lotu.

16.01

- Jedną z konsekwencji katastrofy smoleńskiej będzie budowa nowego systemu bezpieczeństwa urzędników państwowych - powiedział premier podczas konferencji prasowej w sprawie raportu Millera.

15.57

- Dobre relacje mogą być dobrymi wyłącznie w oparciu o prawdę - powiedział Donald Tusk odpowiadając na pytanie rosyjskiej dziennikarki odnośnie rozbieżności w raportach Millera i MAK-u.

15.54

Braki w wyszkoleniu, brak systemu decyzyjnego, niedoinwestowanie pułku specjalnego, który przewozi najważniejsze osoby w państwie - to komentarze, które padają po publikacji raportu ze strony ekspertów.

Czytaj więcej>>>

15.52

- 36. pułk jest w strukturach MON, Klich ze zbyt dobrą wolą przyjmował wnioski z kontroli - powiedział Donald Tusk podczas konferencji prasowej w sprawie raportu Millera.

fot.
fot. PAP/Paweł Supernak

15.49

- Straciłam męża, bo zadziałała zwykła głupota, narastająca od wielu lat - tak żona Jerzego Szmajdzińskiego, Małgorzata skomentowała wnioski z raportu komisji Jerzego Millera.

Czytaj więcej>>>

15.46

Premier: polscy przedstawiciele twierdzą, że nie mieli problemów z dostępem do dowodów.

15.44

- Jeśli pojawią się nowe dowody, praca komisji zostanie wznowiona - powiedział Donald Tusk.

15.41

Premier: najwyraźniej po katastrofie CASY nie zadziałały mechanizmy naprawcze.

15.38

- Nie unikam odpowiedzialności - powiedział Donald Tusk odpowiadając na pytanie, czy poda się do dymisji.

15.36

Donald Tusk: głównym zadaniem raportu jest uniknięcie podobnych zdarzeń w przyszłości.

15.33

- Żadne z działań Tomasza Arabskiego nie miało związku z katastrofą - powiedział premier.

fot.
fot. PAP/Paweł Supernak

15.30

Premier: Klich zapoznał się wcześniej z raportem Millera. Dostał go w tym samym czasie co ja.

15.29

Donald Tusk: PiS w jednym zdaniu żąda dymisji po raporcie, w drugim nazywa raport kłamstwem.

15.27

- Komisja wskazała precyzyjnie przyczyny katastrofy, prokuratura zbada ewentualną odpowiedzialność karną - powiedział Donald Tusk podczas konferencji prasowej w sprawie raportu Millera.

15.23

Premier: Bogdan Klich nie jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

15.20

- Żaden polski minister nie powinien podawać się do dymisji po raporcie MAK; to był raport jednej strony - powiedział Donald Tusk.

15.18

Donald Tusk: Tomasz Siemoniak nowym szefem MON

Tomasz
Tomasz Siemioniak, fot.PAP/Grzegorz Jakubowski


15.16

- W dniu wczorajszym Bogdan Klich złożył na moje ręce rezygnację. Dziś ją przyjmuję - powiedział premier podczas konferencji w sprawie raportu Millera.

15.14

- W raporcie Millera znajduje się to czego w raporcie MAKu zabrakło - wskazanie błędów jeśli chodzi o przygotowanie lotniska i kontrolerów - powiedział Donald Tusk.

15.11

Komisja Millera stanęła na wysokości zadania jeśli chodzi o tempo prac - uważa premier.

15.06

Rozpoczęła się konferencja prasowa Donalda Tuska. Premier komentuje raport komisji Millera.

14.56

Po przedstawieniu raportu komisji Jerzego Millera część polityków uważa, że minister obrony powinien ponieść polityczne konsekwencje między innymi za stan wyszkolenia pilotów 36. specpułku.

Czytaj więcej>>>

fot.
fot. PAP/Tomasz Gzell


14.50

Opóźnia się konferencja prasowa Donalda Tuska.

14.44

O godz. 15.45 w siedzibie PiS odbędzie się wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

14.40

Po konferencji Donalda Tuska, odbędzie się briefing szefa MON Bogdana Klicha.

14.33

Podczas obecności grupy przygotowawczej w Smoleńsku 6 kwietnia funkcjonariusze BOR, którzy mieli dokonać rekonesansu lotniska, nie zostali wpuszczeni na jego teren przez ochronę obiektu - wynika z raportu komisji szefa MSWiA Jerzego Millera.

14.28

Po publikacji raportu Millera mam pewien niedosyt - mówi Polskiemu Radiu dziennikarz "Rzeczpospolitej" Cezary Gmyz. Publicysta zwraca uwagę, że dokument zrzuca odpowiedzialność za katastrofę głównie na osoby, które zginęły w katastrofie.

14.22

Z raportu komisji szefa MSWiA Jerzego Millera wynika, że to "strona rosyjska stwierdziła, że wariant osobnych wizyt Premiera i Prezydenta RP (w Katyniu) byłby najbardziej korzystny".

14.20

Skończyło się spotkanie członków komisji Millera z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej.

14.14

Publicysta "Newsweeka" Andrzej Stankiewicz nie jest zaskoczony tezami raportu komisji Jerzego Millera. Jak mówi, od stycznia, kiedy został opublikowany raport MAK, wiadomo było, że polska komisja skupi się na wykazywaniu błędów w podchodzeniu samolotu do lądowania.

fot.
fot. PAP/Tomasz Gzell

14.12

O godz. 14.45 premier Donald Tusk skomentuje raport komisji Millera.

Czytaj więcej>>>

14.09

Redaktor naczelny przeglądu wojskowego "Raport" jest zbulwersowany tezami raportu komisji do badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Zdaniem Wojciecha Łuczaka najbardziej bulwersujące było stwierdzenie szefa komisji, ministra Jerzego Millera że decyzje podejmowane przez załogę były trafne.

14.04

Antoni Macierewicz zarzuca ministrowi Millerowi mówienie nieprawdy podczas prezentacji raportu z prac komisji badającej przyczyny katastrofy Smoleńskiej. Przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu zastanawia się, czemu co innego mówi się na oczach milionów telewidzów, podczas gdy inne fakty są podane w samym raporcie, do którego nie zajrzy większość obywateli.

Czytaj więcej>>>

fot.
fot. PAP/Paweł Supernak

13.49
Dowódca 36. pułku lotnictwa transportowego i m.in. szef MON otrzymali protokół z prac komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej - poinformował jej przewodniczący i szef MSWiA Jerzy Miller. Dodał, że dokument ten zatwierdził premier Donald Tusk.

13.38
Na lotnisku w Smoleńsku nie było sztucznej mgły; komisja nie wyjaśniała kwestii alkoholu we krwi gen. dowódcy Sił Powietrznych gen. Andrzeja Błasika, bo to Rosjanie przeprowadzali sekcję zwłok - poinformował szef komisji badającej katastrofę smoleńską Jerzy Miller.
Czytaj więcej >>>

13.29
W trakcie lotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 r. zarejestrowano trzy transmisje wykonane za pomocą telefonu satelitarnego: o godz. 5.15, 5.46 i 6.21 czasu moskiewskiego - wynika z raportu komisji Millera.

13.25
NATO i Unia Europejska odmówiły skomentowania raportu komisji Jerzego Millera w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Czytaj więcej >>>

/


13.27
Jesteśmy jak najbardziej zainteresowani, aby eksperci polscy mieli możność przedyskutowania wszystkich aspektów badań z ekspertami rosyjskimi - powiedział przewodniczący komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej szef MSWiA Jerzy Miller.

13.20
Minister Jerzy Miller i członkowie komisji rządowej spotkali się z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. Spotkanie jest zamknięte dla mediów.
Czytaj więcej >>>

13.10
Brak samodzielności, unikanie odpowiedzialności, brak decyzji o konieczności zamknięcia lotniska z uwagi na złą pogodę i błędy w precyzyjnym naprowadzaniu Tu-154 - tak raport Millera ocenia pracę kontrolerów lotów ze Smoleńska. Według raportu unikanie odpowiedzialności, brak efektywnej współpracy oraz należytego wyszkolenia, przeciążenie zadaniowe tworzą wspólny mianownik - i dla załogi Tu-154M, i personelu na wieży.
Czytaj więcej >>>

/


13.02
Na lotnisku w Smoleńsku, przed planowanym lądowaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nie było przeprowadzonego przez BOR rekonesansu - poinformowali przedstawiciele komisji wyjaśniającej katastrofę Tu-154M. Jak dodali, nie miało to jednak wpływu na katastrofę.
Czytaj więcej >>>

12.59
Komisja się nie myli; żadne czujniki nie zanotowały dwóch silnych wstrząsów - powiedział w piątek szef komisji badającej katastrofę smoleńską Jerzy Miller.
Czytaj więcej >>>

12.49
Analiza wskazuje, że lotnisko Smoleńsk Północny nie było właściwie przygotowane do przyjmowania statków powietrznych - wskazuje raport komisji kierowanej przez szefa MSWiA Jerzego Millera.
Czytaj więcej >>>

Minister

12.44
Strona rosyjska zapewniała, że lotnisko będzie przygotowane na czas przyjmowania rejsów specjalnych z Polski - wynika z ustaleń komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej.
Czytaj więcej >>>

12.38
Od wydania komendy "odchodzimy" przez dowódcę Tu-154M kpt. Arkadiusza Protasiuka do pociągnięcia za wolant minęło 5 sekund; w ocenie komisji był to bardzo szybki i sprawny manewr - powiedział Wiesław Jedynak, członek komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy.

12.30

O locie Tu-154 M do Smoleńska bez "lidera" na pokładzie zdecydował ostatecznie 36. pułk lotnictwa transportowego a strona rosyjska, pomimo obowiązującego przepisu to zaakceptowała.
Czytaj więcej >>>

12.22
Według komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, warunki pogodowe, które zmieniły się na lotnisku w Smoleńsku, całkowicie zaskoczyły kontrolerów lotu i doprowadziły do degradacji ich działań.
Czytaj więcej >>>

/

12.14

Żaden z członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego nie był sędzią w swojej sprawie - zapewnił Jerzy Miller, który stoi na czele tej komisji. Miller podkreślił, że żaden z członków komisji nie przygotowywał lotu do Smoleńska, ani też nie szkolił członków załogi.
Czytaj więcej >>>

12.07

Komisja Jerzego Millera badająca okoliczności i przyczyny katastrofy smoleńskiej, najwięcej zaleceń w raporcie końcowym zaadresowała do Dowództwa Sił Powietrznych. Wśród nich znalazło się sprawdzenie prawidłowości nadawania uprawnień załogom z 36 pułku specjalnego lotnictwa transportowego, obsługujących loty VIP-ów.
Czytaj więcej >>>

/12.05
Komisja Jerzego Millera, badająca przyczyny katastrofy smoleńskiej, nie stwierdził awarii zasilania samolotu Tu-154. Powiedział o tym członek komisji, pułkownik Robert Benedict.

12.03
Dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik w końcowej fazie lotu 10 kwietnia był w kokpicie Tu-154M, ale nie ingerował w działanie kapitana ani załogi - powiedział członek Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pilot Maciej Lasek.
Czytaj więcej >>>

/12.00
Materiały, którymi dysponowała komisja, nie pozwoliły szczegółowo ocenić przebiegu działań ratowniczych ani ocenić organizacji akcji ratowniczo-gaśniczej - wynika z raportu komisji szefa MSWiA Jerzego Millera.

11.55
Załoga Tu-154M podejmowała właściwe decyzje, tylko nie potrafiła tych właściwych decyzji zrealizować - powiedział szef komisji badającej katastrofę smoleńską Jerzy Miller.
Czytaj więcej >>>

11.50

Komenda odejścia wydana przez dowódcę Tu-154 padła za późno - na wysokości 39 m nad poziomem lotniska - poinformował Wiesław Jedynak, członek komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy. Kardynalnym błędem było posługiwanie się wysokościomierzem radiowym a nie barometrycznym - ocenił.
Czytaj więcej >>>

/

 

11.37
Minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller powiedział, że do katastrofy smoleńskiej przyczyniło się niewłaściwe wyszkolenie pilotów.
Czytaj więcej >>>

11.25
Część zagranicznych agencji na bieżąco informuje o raporcie polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem.

11.24
Rosyjskie media informują na bieżąco o prezentowanym w Warszawie raporcie komisji rządowej badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. Agencja RIA Nowosti wybija informację o zastrzeżeniach polskich ekspertów do pracy rosyjskich kontrolerów lotów.
Czytaj więcej >>>

11.20
Komisja Jerzego Millera uznała, że załoga prezydenckiego Tu-154 liczyła na to, iż zniżający się samolot podniesie się automatycznie dzięki systemowi TAWS. Lotnicy nie wiedzieli jednak, że nie jest to możliwe na lotnisku, na którym nie ma systemu ILS. Według komisji było tak dlatego, że piloci nie trenowali posługowania się systemem TAWS na symulatorze.
Czytaj więcej >>>

/


11.11

Zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg - to według raportu komisji Millera przyczyny katastrofy smoleńskiej.
Czytaj więcej >>>

11.09
Załoga Tu-154M nie miała szans na odejście z lotniska Smoleńsk Północny w automacie. Z kolei, rosyjski operator Radiolokacyjnego Systemu Lądowania - jeśli byłby dobrze wyszkolony - powinien naprowadzić załogę Tupolewa na właściwy kurs, gdy samolot był poza ścieżką schodzenia.

/11.03
Nie było nacisków na załogę, by wymusić lądowanie. Załoga nie była wystarczająco wyszkolona i nie wiedziała, że jeśli na lotnisku nie ma systemu ILS (a tak było w Smoleńsku) niemożliwe będzie wykonanie automatycznego odejścia na drugi krąg - stwierdziła komisja Jerzego Millera.
Czytaj więcej >>>

10.55
Proces organizacji lotu przez 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego zawierał szereg uchybień - powiedział Maciej Lasek, członek komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej. Według ustaleń komisji, poziom wyszkolenia załogi zagrażał bezpieczeństwu lotów.
Czytaj więcej >>>

10.48
Komisja Jerzego Millera stwierdziła, że rosyjski kierownik strefy lądowania w Smoleńsku wydawał błędne komendy załodze polskiego Tu-154.
Czytaj więcej >>>

Minister


10.46
Kilkadziesiąt zaleceń, m.in. dla kancelarii prezydenta i premiara, Sejmu i Senatu, ministrów obrony i spraw zagranicznych oraz Sztabu Genaralnego WP i Dowództwa Sił Powietrznych zawarto w raporcie komisji Jerzego Millera.
Czytaj więcej >>>

10.42
Zdaniem polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, wpływ na nią mogła mieć też sytuacja na lotnisku, w tym gęste zadrzewienie. Przedstawiciele komisji podkreślali podczas konferencji prasowej, że właśnie gęste zadrzewienie mogło zaburzać pracę radiolokatora systemu podejścia do lądowania.

10.40
Komisja Jerzego Millera stwierdziła, że w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego nie prowadzono właściwego szkolenia. Zagrażało to bezpieczeństwu osób przewożonych przez samoloty Pułku. W Pułku były prowadzone kontrole, ale nie wykazały one nieprawidłowości.
Czytaj więcej >>>

10.34
Maciej Lasek z komisji Jerzego Millera poinformował, że 10 kwietnia, z załogi TU 154M, tylko technik miał prawidłowo nadane uprawnienia. Według ustaleń raportu końcowego, w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, do którego należał samolot, dochodziło do licznych uchybień. Liczne braki zawierał też plan organizacji lotu z 10 kwietnia.

/


10.28
Pułkownik Robert Benedickt z komisji badającej okoliczności przyczyny katastrofy smoleńskiej poinformował, że - według komisji - samolot TU 154 M był sprawny techniczne do momentu zderzenia się z ziemią. Dodał, że komendy generowane przez system TAS były prawidłowe. Natomiast - według komisji - kierownik strefy ladowania wydawał załodze polskiego samolotu błędne komendy. Stwierdzono też, że na pokładzie nie było materiałów wybuchowych.
Czytaj więcej >>>

10.09
W internecie opublikowano raport polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej. Równocześnie pojawiły się tam też jego tłumaczenia w języku angielskim i rosyjski.
Czytaj więcej >>>

10.05
Część rodzin ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem przyjechała w piątek do kancelarii premiera na prezentację raportu komisji działającej pod przewodnictwem szefa MSWiA Jerzego Millera. Do kancelarii premiera przyjechali m.in.: córka Zbigniewa Wassermanna - Małgorzata, żona Przemysława Gosiewskiego - Beata i syn Macieja Płażyńskiego - Jakub.
Czytaj więcej >>>

/

10.00
Komisja Jerzego Millera rozpoczęła prezentację raportu w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Raport zawiera 328 stron i złożony jest z pięciu części. Komisja pracowała w 34 osobowym składzie.
Czytaj więcej >>>

9.15
Wydaje się, że nie poznamy tego, co się działo na pokładzie samolotu z powodu śmierci uczestników tego lotu, natomiast pozostałą prawdę chyba poznajemy - powiedział członek komisji Jerzego Millera prof. Marek Żylicz. Powtórzył, że gdyby komisja miała jeszcze pół roku czy rok, to wyniki badań byłyby bogatsze.

9.10

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) jest gotów skomentować wnioski polskiej komisji dotyczące przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia 2010 roku zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 innych osób - poinformowała agencja ITAR-TASS.
Czytaj więcej >>>


Analiza
Analiza katastrofy przeprowadzona przez Kazimierza Nowaczyka podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej (fot. PAP)


8.40
Rzecznik rządu Paweł Graś potwierdził, że premier Donald Tusk ustosunkuje się do raportu tzw. Komisji Millera o przyczynach katastrofy smoleńskiej.
Czytaj więcej >>>

8.00
"Polska przedstawia swoją wersję" - tak Moskiewski Komsomolec tytułuje artykuł zapowiadający publikację raportu polskiej komisji rządowej dotyczącego przyczyn katastrofy smoleńskiej. Rosyjski dziennik przekonuje swoich czytelników, że dokument jest odpowiedzią na opublikowany w styczniu raport Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego i "wchodzi w polemikę z zawartymi tam tezami".
Czytaj więcej >>>

6.00

Po wielu miesiącach od katastrofy smoleńskiej polska komisja badająca okoliczności tej tragedii przedstawi raport w tej sprawie. Eksperci pod kierownictwem ministra spraw wewnętrznych Jerzego Millera przygotowali trzystu stronicowy dokument. Zamieścili w nim między innymi przyczyny katastrofy i zalecenia profilaktyczne. W raporcie nie ma natomiast żadnych nazwisk osób, które ewentualnie mogły dopuścić się nieprawidłowości.

/

Upublicznienie raportu odbędzie się podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera z wykorzystaniem specjalnej prezentacji. Raport został także przetłumaczony na język rosyjski i angielski. Oprócz tego dokument zostanie zamieszczony w internecie.
Podczas prezentacji raportu w Kancelarii Premiera obecna będzie część rodzin ofiar.

Czytaj więcej w raporcie: raport Millera >>>

Bliscy otrzymali drogą elektroniczną zaproszenia trzy dni temu. Wiadomo, że będą mogli oni zadawać pytania ekspertom podczas spotkania, bez udziału mediów.

Po prezentacji raportu planowana jest konferencja prasowa premiera Donalda Tuska, który odniesie się do treści dokumentu.

Komisja kierowana przez Jerzego Millera zakończyła prace pod koniec czerwca. Raport został wówczas przekazany premierowi, który zlecił jego tłumaczenie.

/2.00
Na miejscu tragedii samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem cały czasu leżą świeże kwiaty i palą się znicze. Teren gdzie spadł Tu-154M został już ogrodzony siatką z drutu.

Ludzie składają kwiaty przy symbolicznym kamieniu przypominającym o katastrofie oraz przy spontanicznie ustawionych krzyżach i pod brzozą, w której utkwił kawałek metalu z prezydenckiego samolotu. Jest też kilka niewielkich biało-czerwonych chorągiewek umieszczonych za ogrodzeniem w miejscu, gdzie spadł samolot.

Na

Na miejscu tragedii samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem cały czas leżą świeże kwiaty i palą się znicze. (fot. Włodzimierz Pac/PR)

1.00

Mieszkańcy Smoleńska również oczekują publikacji polskiego raportu w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy smoleńskiej. Swoje oczekiwania ma smoleńska Polonia, dla której tragedia ta ma szczególne znaczenie.
Czytaj więcej >>>

0.30

Rosyjskie media z umiarkowanym zainteresowaniem oczekują publikacji polskiego raportu w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy smoleńskiej. Gazety twierdzą, że od raportu nie należy oczekiwać sensacji.
Czytaj więcej >>>


/
sm, aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska wchodzi w polemikę z raportem MAK

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 08:48
"Polska przedstawia swoją wersję" - tak Moskiewski Komsomolec tytułuje artykuł zapowiadający publikację raportu polskiej komisji rządowej dotyczącego przyczyn katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport komisji Millera opublikowano w internecie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 11:20
W internecie opublikowano raport polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Część rodzin ofiar na prezentacji raportu Millera

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 10:08
Do kancelarii premiera przyjechali m.in.: córka Zbigniewa Wassermanna - Małgorzata, żona Przemysława Gosiewskiego - Beata i syn Macieja Płażyńskiego - Jakub.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport NIK ws. Smoleńska najwcześniej pod koniec roku

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 12:00
NIK nie dubluje pracy komisji Millera - stwierdził Paweł Biedziak. Publikacja raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie katastrofy smoleńskiej nastąpi najwcześniej pod koniec roku.
rozwiń zwiń