Portugalia toczy nierówną walkę z żywiołem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 18:17
Tegoroczne pożary w Portugalii spowodowały już wielomilionowe straty.
Audio
  • Adriana Bąkowska z Lizbony (IAR)P: pożary w Portugalii
Portugalia toczy nierówną walkę z żywiołem
Foto: (fot. PAP/EPA/NUNO ANDRE FERREIRA)

Od wielu dni strażacy walczą z ogniem w licznych miejscach w całym kraju. Tylko w ciągu ostatnich pięciu dni spłonęło 6 tysięcy hektarów lasów i terenów uprawnych.

Z płomieniami walczą tysiące strażaków. Łączne straty i koszty akcji gaśniczych w niecały tydzień przekroczyły 12 milionów euro.

Sytuację utrudnia niekorzystna pogoda: jest nie tylko gorąco i sucho, ale też wyjątkowo jak na lipiec wietrznie, co sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia. Zazwyczaj taka pogoda panuje w Portugalii dopiero w sierpniu, ale w tym roku wieje już od początku miesiąca.

To sprawiło, że w bieżącym roku wybucha rekordowo dużo pożarów. Przez wiele dni w większości dystryktów utrzymywał się najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

/
/
(fot.
(fot. PAP/EPA/NUNO ANDRE FERREIRA)


IAR, sm

Czytaj także

Pożary lasów w Portugalii. Możliwe podpalenia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 14:50
Portugalia walczy z pożarami lasów. Akcję gaśniczą utrudniają upały, które od kilku dni panują w tym kraju. Na razie nie ma informacji o poszkodowanych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autobus stanął w płomieniach. 41 osób nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 08:00
Do pożaru doszło w piątek wczesnym rankiem na autostradzie w prowincji Hena w środkowych Chinach. Ocalało tylko sześciu pasażerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gigantyczny pożar w Rzymie: chaos na kolei

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2011 16:01
W Rzymie nie ugaszono jeszcze całkowicie pożaru, który wybuchł o świcie na dworcu "Tiburtina".
rozwiń zwiń