Kaczyński o premierze: Donald "nic nie mogę" Tusk

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 13:19
Prezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się od premiera Donalda Tuska obniżenia akcyzy na paliwa.
Audio
Kaczyński o premierze: Donald nic nie mogę Tusk
Foto: (fot. PAP/Paweł Kula)

- To jest naprawdę bardzo istotne i trzeba to zrobić. Ja domagam się od Donalda Tuska, żeby to uczynił - podkreślił Kaczyński.

- Słyszałem, że mówię o benzynie, a przecież nie mam prawa jazdy. Otóż proszę państwa, ja nie mam prawa jazdy, to prawda i w związku z tym nie kieruję samochodem. No, my mamy w Polsce premiera, który nie ma kwalifikacji do tego, żeby rządzić, a rządzi. Już nawet są na ten temat różnego rodzaju występy kabaretowe - powiedział na konferencji prezes PiS.

Akcyzę trzeba obniżyć

Jarosław Kaczyński powiedział, że nie trzeba być kierowcą, by wiedzieć, iż benzyna jest obecnie bardzo droga, a w jej cenie - jak mówił - około 50 proc. stanowią podatki, m.in. akcyza. - Tę akcyzę można po prostu obniżyć. Jeżeli się ją obniży, to spadnie także cena benzyny - dodał.

Nie zgodził się z twierdzeniem, że cena benzyny i tak nie spadnie po obniżeniu akcyzy, gdyż nie obniżą jej firmy paliwowe i stacje benzynowe. - To jest nieprawda - zaznaczył Kaczyński. - Tą metodą można pomóc tym zwykłym Polakom, którzy mają dzisiaj duże wydatki - przekonywał prezes PiS.

Po co nam tego rodzaju premier?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się również do swojej wcześniejszej wypowiedzi o  premierze Donaldzie Tusku - Pan premier powiedział, że ja się wyzłośliwiam, bo on przecież jest, prowadził posiedzenie Rady Ministrów, przypominam, że niedawno z tego miejsca stawiałem pytanie: gdzie jest premier? Otóż (...) ja oczywiście wiem, że fizycznie pan Donald Tusk jest, tylko, że pan Donald Tusk jednocześnie głosi, że nie może nic zrobić. Donald nic nie mogę Tusk. Tak by to wyglądało, po co nam tego rodzaju premier? Premier jednocześnie opuszcza własny elektorat, sprawa kursu franka to jest właśnie opuszczenie swojego elektoratu - powiedział.

Eksperci Polskiej Izby Paliw Płynnych uważają, że cena benzyny PB95 może wkrótce osiągnąć 6 zł za litr. Wskazują, że należy m.in. obniżyć akcyzę i ograniczyć nakładane na paliwa parapodatki.

W środę premier Donald Tusk powiedział, że nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie paliwa na stacjach podrożały. Dodał, że jeżeli pojawi się możliwość obniżenia akcyzy bez szkody dla finansów państwa, to natychmiast podejmie tę decyzję.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach>>>

to

Czytaj także

Kaczyński chce tańszej benzyny

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 12:58
Prawo i Sprawiedliwość proponuje obniżenie akcyzy na paliwa oraz zniesienie VAT-u od żywności przekazywanej przez sklepy i restauracje na cele charytatywne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaczyński: gdzie jest Tusk, porzucił wyborców?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 14:25
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że Donald Tusk nic nie robi w obliczu kryzysu finansowego, wzrostu kursu franka i wzrostu cen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unikniemy benzyny po 6 zł? Minister daje nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 14:52
Wicepremier Waldemar Pawlak apeluje do ministra finansów o czasowe obniżenie akcyzy na benzynę. Minister gospodarki przekonuje, że taka decyzja jest możliwa i rozmawiał na ten temat z Donaldem Tuskiem i Jackiem Rostowskim.
rozwiń zwiń