X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pogrzeb Polaków zabitych w rzezi w Ostrówkach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 21:07
W Ostrówkach odbyły się pogrzeby ofiar ukraińskich nacjonalistów. W 1943 roku Ukraińcy zamordowali w okolicy tej wsi ponad tysiąc Polaków.
Audio
Pogrzeb Polaków zabitych w rzezi w Ostrówkach
Foto: fot. Piotr Pogorzelski/PR

Przed ołtarzem stanęły trumny, w ktorych znalazly się ciała ponad 300 osób, które polscy archeolodzy wykopali w czasie tegorocznych prac w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej.

Na pogrzeb przyjechało z Polski ponad 100 osob, bliskich zabitych. Pamiętają dokładnie, jak mordowano ich rodziny. Im udało się przeżyć, bo na przykład - tak jak Zofia Suszko - udawali, że zostali zabici. Mimo że często wspominają to, co zdarzyło się w 1943 roku, dotąd nie są w stanie sobie wytłumaczyć, dlaczego doszło do zbrodni na Wołyniu. Szczególnie, że - jak podkreśla pochodzący z Woli Ostrowieckiej Jan Ulewicz - stosunki między Polakami a Ukraińcami były dobre.

Ostrówki i Wola Ostrowiecka to tylko dwie z wsi, w których doszło do zbrodni. W okolicy jej jeszcze wiele miejsc, gdzie spoczywają ofiary ukraińskich nacjonalistów.

Szansa na pojednanie

Według sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta, dzisiejsza uroczystość w Ostrówkach zbliża Ukraińców i Polaków do wzajemnego porozumienia.

W rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Kunert powiedział, że takie uroczystości, w których nad grobami zabitych modlą się i Polacy, i Ukraińcy, dają szansę na pojednanie. - Jest to ważny krok w kierunku czegoś, co się powoli rodzi - zaznaczył.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dodał, że takich uroczystości na Ukrainie odbywa się ostatnio wiele. Są to rzeczywiste przykłady pojednania, które - zdaniem Andrzeja Kunerta - są ważniejsze od słów. - Jeżeli będziemy dopuszczali do tego, że spory, dyskusje, polemiki [...] będą się przenosiły na cmentarze, nie wyjdziemy z tego zaklętego kręgu - podkreślił.

W Ostrówkach ma powstać w najbliższym czasie pomnik polskich ofiar zbrodni na Wołyniu. W jego odsłonięciu mają wziąć udział wspólnie prezydenci Polski i Ukrainy - Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz. Niewykluczone, że dojdzie do tego pod koniec września.

IAR, agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejna ekshumacja ofiar rzezi na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 06:57
Polscy archeolodzy wyjeżdżają na Wołyń, gdzie rozpoczną ekshumacje Polaków z nieistniejących już wołyńskich wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolodzy na polu śmierci po rzezi Wołynia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 17:38
Prawdopodobnie około 300 osób spoczywa na tak zwanym trupim polu w nieistniejących już Ostrówkach na Wołyniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: ludzie pamiętają polskie wsie i rzeź

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 10:00
Polscy archeologowie kontynuują prace w Ostrówkach na Wołyniu. W czasie II wojny światowej doszło tam do masowych mordów ludności polskiej.
rozwiń zwiń