Polacy na Litwie oburzeni: prezydent przesadziła

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 15:55
Dalia Grybauskaite zarzuciła polskiej mniejszości brak lojalności wobec państwa, które zamieszkują. Sekretarz Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz uważa,że prezydent mocno przesadziła.
Audio
  • Polacy na Litwie oburzeni wypowiedzią prezydent Dali Grybauskaite - korespondencja Renaty Widtmann (IAR)
Dalia Grybauskaite
Dalia GrybauskaiteFoto: Wikipedia/Kapeskas

- Polacy na Litwie nigdy nie okazywali nielojalności względem państwa, protestują jedynie przeciwko niektórym decyzjom władz, ale przecież w demokratycznym państwie jest to rzeczą normalną"- oburza się Edward Trusewicz.

Sekretarz Związku Polaków na Litwie dodaje, że również Polska ma prawo bronić interesów swoich rodaków i że jest to zgodne z zasadami europejskimi.

"Polakom nie można zarzucać braku lojalności"

Były premier Litwy Gediminsas Kirkilas uważa, ze wypowiedź pani prezydent o rzekomym braku lojalności polskiej mniejszości względem państwa pogorszy jeszcze stosunki polsko-litewskie, które i tak są już bardzo złe.

W wywiadzie dla radia "Znad Wilii" Kirkilas powiedział, że nie widzi powodów, by zarzucać litewskim Polakom brak lojalności: "Nie uchylają się oni od służby w wojsku litewskim, ani od pracy w policji, a to, że jako mniejszość narodowa bronią swoich interesów, to jest rzecz zrozumiała" - oświadczył Kirkilas.

Prezydent Litwy w wywiadzie dla Litewskiego Radia powiedziała, min.: "Próbując skłócić Litwę i Polskę, niektórzy usiłują pominąć zasadę lojalności mniejszości narodowych wobec państwa, które dana mniejszość zamieszkuje".

Zobacz galerię dzień na zdjęciach>>>

IAR, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sikorski: wyprawki dla polskich dzieci na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 21:00
Pieniądze z takiej wyprawki - tysiąc złotych - mają trafić do rąk polskich uczniów w ciągu miesiąca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa: czy polska mniejszość jest nielojalna?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 18:25
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wyraziła wątpliwości co do lojalności litewskich Polaków. Przypomniała, że artykuł o lojalności mniejszości narodowych "jest fundamentalnym artykułem" traktatu polsko-litewskiego.
rozwiń zwiń