Jak się nazywa pierwszy polski satelita?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 15:04
Polski satelita naukowy, zbudowany w ramach programu BRITE, nosi od dzisiaj nazwę LEM. Prawdopodobnie zostanie wyniesiony w kosmos we wrześniu przyszłego roku.
Audio
  • Pierwszy polski satelita naukowy nosi od dzisiaj nazwę LEM - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
Jak się nazywa pierwszy polski satelita?
Foto: fot. press.cbk.waw.pl

Uroczystość nadania nazwy odbyła się w poniedziałek w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Nazwa LEM pochodzi od nazwiska pisarza Stanisława Lema, została wybrana w konkursie internetowym. LEM waży 7 kilogramów i ma kształt sześcianu o boku 20 centymetrów.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Szef projektu BRITE Tomasz Zawistowski zapowiedział, że prawdopodobnie LEM zostanie wyniesiony w kosmos we wrześniu przyszłego roku. Polski satelita będzie obserwował pulsacje jasnych gwiazd. Nie można tego dokładnie zbadać z Ziemi, ponieważ wyniki są zniekształcane przez atmosferę.

Program BRITE przewiduje budowę sześciu satelitów. Kolejne dwa wybudują naukowcy z Austrii, a dwa ostatnie - specjaliści z Kanady.

Dr inż. Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych zaznacza, że wysłanie polskich satelitów to pierwszy krok do podboju rynku usług kosmicznych. Uczestnicy projektu liczą, że dzięki niemu nauczą się integrować pracę małych satelitów, co w przyszłości pozwoli Polakom mieć własne satelity i własny program technologiczny, a być może wejść na rynek kosmiczny w Europie.

Budowa satelity kosztowała ponad 14 milionów złotych. Całość programu została sfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na satelitach umieszczony będzie znak Programu Pierwszego Polskiego Radia, które patronuje projektowi.


IAR,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Satelity wykryją katastrofy naturalne

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 21:52
Nigeria wysłała w kosmos satelity obserwacyjne. Mają one pomóc w monitorowaniu pogody i w walce z katastrofami naturalnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka poleci w kosmos (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 09:23
Dr inż. Piotr Orleański (Centrum Badań Kosmicznych PAN): Pierwszy całkowicie polski satelita powstał przy wsparciu Programu Pierwszego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie satelity rozpoczynają podbój kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 10:00
W przyszłym roku w kosmos polecą dwa pierwsze polskie satelity naukowe. To ma być pierwszy krok do podboju rynku usług kosmicznych.
rozwiń zwiń