Satelita spadnie na Ziemię. Uderzy we Włochy?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 09:40
Naukowcy nie wiedzą dokładnie gdzie spadnie, ale uspokajają, że ryzyko ofiar wśród ludzi albo znaczących zniszczeń jest minimalne.
Audio
  • Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR): około 26 elementów satelity spadnie na Ziemię
Satelita
SatelitaFoto: Glow Images/East News

Według przewidywań naukowców NASA, ważący 6 ton nieczynny satelita, który został wystrzelony na orbitę w 1991 roku, spadnie na ziemię wieczorem lub nocą polskiego czasu. Przechodząc przez atmosferę rozpadnie się na ponad 100 części, z których większość spłonie.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Według symulacji, około 26 metalowych elementów spadnie jednak na ziemię. Najcięższy z nich może ważyć nawet 150 kilogramów. Prawdopodobieństwo, że pozostałość satelity trafi w jakiegokolwiek człowieka wynosi 1 do 3200. Prawdopodobieństwo, że uderzony zostanie konkretna osoba jest dużo, dużo mniejsze i wynosi zaledwie 1 do 20 bilionów.

Włochy zagrożone?

Włosi uważają jednak, że szczątki satelity mogą spaść właśnie na ich terytorium. W stan pogotowia postawiona została obrona cywilna, która będzie informować mieszkańców o ewentualnym zagrożeniu. Według włoskich specjalistów, fragmenty satelity, ważące od 158 kilogramów do sześciu dekagramów, mogą spaść w północnych regionach Włoch.

Znana jest też w dużym przybliżeniu pora, w której może to nastąpić: w piątek pomiędzy 21.25 a 22.03 i sobotę od 3.34 do 4.12 rano.NASA ostrzega, że w przypadku znalezienia fragmentu satelity nie należy go dotykać. Choć nie będzie on zawierać toksycznych substancji, jego ostre krawędzie mogą pokaleczyć. Poza tym, resztki satelity są własnością rządów Stanów Zjednoczonych.

IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Satelita zbliża się do Ziemi. Nie wiadomo gdzie spadnie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 10:25
Do naszej planety zbliża się ważący 6 ton, stary amerykański satelita badawczy. NASA spodziewa się, że spadnie on w piątek po południu czasu wschodnioamerykańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I ty możesz śledzić stan ziemskiej atmosfery

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 12:10
Dane w internecie aktualizowane są co 15 minut. Jakie strony odwiedzać? Zobacz na filmie (wideo)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Satelita uderzy w Ziemię. "Trzeba by ewakuować 20 mln ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 19:12
Fragmenty nieczynnego amerykańskiego satelity, dryfującego obecnie na orbicie, mogą spaść na teren północnych Włoch - poinformowała włoska Obrona Cywilna.
rozwiń zwiń