Eksplozja rurociągu. Płomienie sięgały 15 metrów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 08:15
Silny wybuch uszkodził egipski rurociąg na Półwyspie Synaj dostarczający gaz do Izraela i Jordanii.
Eksplozja rurociągu. Płomienie sięgały 15 metrów
Foto: sxc.hu

Do eksplozji doszło na zachód od miasta Al-Arasz. Wybuchł pożar. Jedna osoba została ranna. Wybuch nastąpił na zachód od miasta al-Arisz (północne wybrzeże półwyspu Synaj). Według świadków płomienie, które go ogarnęły sięgały 15 metrów.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Przyczyna wybuchu nie jest znana; nie wiadomo też jak rozległe jest uszkodzenie ani czy ktoś ucierpiał na skutek eksplozji. Firma Gasco, która jest operatorem rurociągu jest filią państwowej spółki energetycznej Egaz.

Według relacji świadków krótko przed eksplozją trzej mężczyźni ostrzelali z broni maszynowej jedną z przepompowni gazu. Wojskowi eksperci znaleźli i rozbroili kilka innych ładunków wybuchowych, podłożonych w różnych miejscach rurociągu. Rurociąg, po obaleniu reżimu Hosniego Mubaraka, był kilkakrotnie obiektem ataków ekstremistów będących przeciwnikami sprzedaży przez Egipt gazu do Izraela.

Reuters przypomina, że gazociąg był już wielokrotnie atakowany przez rebeliantów po upadku obalonego w lutym prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Są oni prawdopodobnie przeciwni sprzedawaniu gazu Izraelowi. W lipcu grupa zamaskowanych mężczyzn przed świtem wysadziła w powietrze terminal tego samego gazociągu na Synaju. Po atakach z 5 lutego i 27 kwietnia gazociąg był nieczynny przez kilka tygodni.

Egipskie dostawy są dla Izraela i Jordanii podstawowym źródłem zaopatrzenia w gaz ziemny. Dla Jordanii stanowią 80 procent ogólnego zapotrzebowania, zaś dla Izraela - 40 procent.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

WikiLeaks podało listę celów dla terroru

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 02:30
BBC: jest to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny dokument opublikowany dotychczas przez Wikileaks.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wybuchu w Egipcie odcięto dostawy gazu do Izraela i Jordanii

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 17:20
Wybuch, do którego doszło w pobliżu rurociągu lub według innych źródeł w terminalu gazowym na Półwyspie Synaj w Egipcie, spowodował prewencyjne wstrzymanie dostaw gazu do Izraela i Jordanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terroryści odcięli Jordanię od ropy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 13:12
Jordania potwierdziła, że po uszkodzeniu egipskiego rurociągu nie otrzymuje już surowca z Egiptu, a elektrownie musiały przejść na zasilanie ropą.
rozwiń zwiń