X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Protest przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 12:24
Protestujący przed kancelarią premiera, gdzie odbywają się obrady Szczytu Partnerstwa Wschodniego, chcieli zwrócić uwagę przywódców europejskich na sytuację mniejszości polskiej na Litwie.
Audio
  • Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja o proteście
  • Aleksander Szycht ze Stowarzyszenia Memoria Fidelis o proteście
Protest przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie
Foto: fot. PAP/Tomasz Gzell

Jednym z gości szczytu jest prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Manifestanci przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Litewskie rządy na Wileńszczyźnie zaprzeczeniem standardów unijnych" oraz: "Litewskie władze dyskryminują Polaków na Litwie i manipulują faktami. Prosimy o pomoc".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Protest skierowany jest głównie przeciwko przyjętej na Litwie ustawie oświatowej. - Domagamy się tego, żeby polski rząd wraz z rządem litewskim wypracował takie porozumienie i taki tekst ustawy, który nie dyskryminowałby naszych rodaków na Wileńszczyźnie - powiedział Michał Dworczyk z fundacji Wolność i Demokracja.

Dworczyk podkreślił, że demonstracja odbywa się po raz kolejny. - Robimy to dzisiaj i w tym miejscu bo najwyraźniej Polska sama nie potrafi sobie poradzić z obroną Polaków na Wileńszczyźnie - wyjaśnił.

"Chcemy, by Grybauskaite wiedziała"

Jak powiedział przewodniczący Memoriae Fidelis Aleksander Szycht, w ten sposób protestujący mają zamiar "zwrócić uwagę polityków z zagranicy, którzy obradują" w kancelarii. - Chcemy, żeby wszyscy z UE to zauważyli i chcemy także, żeby prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wiedziała, że się nie wycofamy - dodał.

Szycht  podkreślił, że jest wiele zapisów ustawy edukacyjnej, które powodują zamykanie polskich szkół. Jednym z nich jest zapis, który mówi o tym, że w przypadku ujemnego przyrostu naturalnego w regionie ma pozostać przynajmniej jedna szkoła litewska. W związku z tym, niezależnie od tego, ile jest chętnych dzieci do szkoły polskiej a ile do litewskiej zamykana jest szkoła polska a pozostawiana - litewska.

Pikietujący pod kancelarią domagali się też m.in. wycofania przez Litwę "niekorzystnych dla Polaków" zmian granic okręgów wyborczych, likwidacji 5 proc. progu wyborczego wprowadzonego dla partii mniejszości narodowych oraz wprowadzenia prawa zezwalającego na polską pisownię nazwisk.

IAR,PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polakom na Litwie pomoże dialog, a nie protesty

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 15:39
Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) za bardzo stara się zdobyć sympatię polityków z Warszawy - uważa premier Litwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest Polaków w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 15:31
W Wilnie kilka tysięcy osób uczestniczy w wiecu przed gmachem Sejmu w obronie szkolnictwa polskiego na Litwie. Jest to kolejny protest przeciwko kontrowersyjnej ustawie o oświacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie chcą języka polskiego w litewskich szkołach

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 17:06
Około 50 osób pikietowało w Wilnie przed budynkiem administracji samorządu rejonu wileńskiego w obronie szkół litewskich na Wileńszczyźnie, gdzie w większości mieszkają Polacy.
rozwiń zwiń