X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

MTK: byli ministrowie Rwandy skazani za ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 20:54
Dwóch byłych ministrów Rwandy zostało skazanych na 30 lat więzienia za udział w ludobójstwie Tutsich w 1994 roku. Wyrok zapadł przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym ds. Rwandy.
MTK: byli ministrowie Rwandy skazani za ludobójstwo
Foto: Fot. Wikimedia Commons

Dwóch innych ministrów oskarżonych o to samo MTK uniewinnił.

Były minister handlu i przemysłu Justin Mugenzi, oraz szef resortu ds. służby cywilnej Prosper Mugiraneza zostali uznani winnymi „planowania oraz bezpośredniego i publicznego podżegania do ludobójstwa”.

Trybunał orzekł równocześnie, że były minister zdrowia Casimir Bizimungu i były minister spraw zagranicznych Jerome-Clement Bicamumpaka nie odgrywali żadnej roli w masakrze i nakazał ich natychmiastowe wypuszczenie na wolność. Są oni jednymi z niewielu tak wysokich rangą polityków, którym nie udowodniono udziału w ludobójstwie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

W 1994 roku wybuchła w Rwandzie wojna domowa między stanowiącymi większość etniczną Hutu a mniejszością Tutsi. Według ONZ, w ciągu 100 dni, od kwietnia do czerwca, wymordowano ok. 800 tys. osób, głównie przedstawicieli ludu Tutsi. Inne doniesienia mówią o ponad milionie ofiar.

Bezpośrednim sygnałem do ludbójstwa Tutsich była chęć zemsty za zestrzelenie samolotu z prezydentem Juvénalem Habyarimaną, oraz prezydentem Burundi Cyprienem Ntayamirem, do którego doszło 6 kwietnia 1994 roku. Nigdy nie udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość kto stał za zestrzeleniem samolotu głowy państwa rwandyjskiego, ale bezpośrednio po ataku nacjonalistyczne bojówki rozpoczęły wyłapywanie i mordowanie Tutsich.

sg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Otwarto archiwum mordu w Rwandzie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 19:50
W stolicy Rwandy, Kigali, otwarto w piątek pierwsze państwowe archiwum, w którym w przyszłości zostaną zgromadzone "wszystkie informacje dotyczące ludobójstwa" z 1994 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przypatrz się, tak wygląda karaluch

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 09:25
Książka "Dzisiaj narysujemy śmierć" powstała dzięki zachęcie Hanny Krall. - Czy możemy tego nie robić? - zapytała Wojciecha Tochmana, który wahał się, czy pisać o ludobójstwie w Rwandzie.
rozwiń zwiń