X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Skowroński nowym prezesem SDP

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2011 13:30
Byłego szefa radiowej Trójki wybrano w czasie Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Audio
  • Krzysztof Skowroński: chciałabym by wrócił etos dziennikarski
Były szef radiowej Trójki Krzysztof Skowroński
Były szef radiowej Trójki Krzysztof SkowrońskiFoto: (fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Krzysztof Skowroński zastąpi na tym stanowisku Krystynę Mokrosińską, która pełniła tę funkcję od 2001 r. i która rekomendowała Skowrońskiego na swego następcę.

Skowroński to dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy. Jest absolwentem filozofii. Pracę w mediach rozpoczął w Radiu Zet, gdzie stworzył i prowadził takie programy jak "Gość Radia Zet", "Śniadanie z Radiem Zet", "Koktajl Mołotowa", "Jazda Polska". Po odejściu z Zetki w 2000 roku współpracował z radiową "Trójką", gdzie prowadził codzienne rozmowy z politykami w porannym programie "Salon polityczny Trójki". Jest laureatem dziennikarskiej nagrody im. Dariusz Fikusa za 2006 rok. W lipcu 2006 roku, za prezesury Krzysztofa Czabańskiego, został dyrektorem "Trójki"; odwołany został z tej funkcji w lutym 2009 roku.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

W telewizji prowadził takie programy publicystyczne jak "Gość Jedynki" w TVP1 oraz "Rozmowa Dnia" w Telewizji Puls. Współpracował też z Polsatem, gdzie prowadził m.in. "Wywiad Skowrońskiego" czy cotygodniową debatę "Biały kot czy czarny pies". Jest założycielem i prezesem internetowego Radia "Wnet", z którym współpracują m.in. Wojciech Cejrowski i Jerzy Jachowicz.

Podczas zjazdu Skowroński podkreślał, że środowisko dziennikarskie powinno być solidarne i ponadpartyjne, bo tylko silne i zjednoczone może wymusić na politykach, by w publicznym radiu i telewizji rządziły medialne osobowości. Jego zdaniem profesjonalne dziennikarstwo obecnie nie daje sobie rady z opisem rzeczywistości i dlatego rozwija się w Polsce tzw. dziennikarstwo obywatelskie.

Nowe władze SPD

Skowroński został wybrany w trzeciej turze. Jego kontrkandydatem był w niej Grzegorz Cydejko - publicysta magazynu "Forbes" i prezes warszawskiego oddziału SDP. Skowroński otrzymał 68 głosów, Cydejko - 52. W sumie oddano 121 głosów, w tym jeden nieważny.

Podczas sobotnich obrad na stanowisko prezesa zgłoszone zostały kandydatury: satyryka, publikującego m.in. w "Gazecie Polskiej Codziennie" Marcina Wolskiego, sekretarza generalnego SDP Stefana Truszczyńskiego, wiceprezesa zarządu głównego SDP Jerzego Kłosińskiego oraz członka tego zarządu Krzysztofa Kłopotowskiego, prezesa warszawskiego oddziału SDP Grzegorza Cydejki, szefowej TV Biełsat Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, autora magazynu "Horyzont" w TVN24 Macieja Wierzyńskiego, b. szefa radiowej Trójki Krzysztofa Skowrońskiego i wieloletniej korespondentki polskich mediów w Rosji Krystyny Kurczab-Redlich.

Kurczab-Redlich nie wyraziła zgody na kandydowanie, Wierzyński wycofał się, bo przebywa zagranicą, zaś kandydatura Romaszewskej-Guzy przepadła, bo nie udało się uzyskać jej pisemnej zgody na kandydowanie (była wówczas w drodze do Warszawy). Na ubieganie się o prezesurę Stowarzyszenia nie zdecydowała się Krystyna Mokrosińska, która pełniła tę funkcję od 2001 r.; w sobotę zgłosiła kandydaturę Skowrońskiego na nowego prezesa.

Sobotni zjazd był drugim podejściem do wyboru nowych władz SDP. Nie udało się to w czerwcu tego roku, gdy do ostatniej tury dotarli Cydejko i były prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański (obecnie jest kandydatem PiS na posła). Mimo, iż jednym głosem wygrał wówczas Czabański (uzyskał 66 głosów, podczas gdy Cydejko 65), do wyboru nie doszło, bo nie dostał on wymaganej liczby głosów. 17 osób wstrzymało się od głosu, oddano jeden głos nieważny.

SDP to najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce, istnieje od 1951 roku i do 1982 roku było jedyną organizacją środowiska dziennikarskiego w Polsce. W 1981 r. po ogłoszeniu stanu wojennego SDP zostało rozwiązane i w 1982 roku zdelegalizowane, a cały majątek - m.in. Dom Dziennikarza w Warszawie - skonfiskowany i przekazany utworzonemu w miejsce SDP Stowarzyszeniu Dziennikarzy PRL (obecnie Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej). Możliwość legalnego działania SDP odzyskało w 1989 roku. Jednak prawo do odzyskania utraconego majątku Społeczna Komisja Rewindykacyjna przyznała Stowarzyszeniu dopiero w 2001 r.

SDP jest członkiem Konferencji Mediów Polskich. Z inicjatywy stowarzyszenia została przyjęta w 1995 roku Karta Etyczna Mediów, a na jej podstawie powołana Rada Etyki Mediów. Od 1996 roku przy SDP działa Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotorelacja z Weekendu z adrenaliną

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 08:47
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne usta na Trójkowym skwerze!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2010 07:23
Na skwerze w Szklarskiej Porębie pojawią się już wkrótce nowe odciski ust. Skomplikowaną procedurę odciskiwania przeszli ostatnio Wojciech Mann, Grzegorz Wasowski oraz Krzysztof Skowroński.
rozwiń zwiń