Wojna w Afganistanie: wykonaliśmy strasznie złą robotę

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2011 07:17
Politycy i wojskowi w gorzkich słowach podsumowują 10 lat wojny w Afganistanie.
Audio
  • Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR): gorzkie podsumowanie wojny w Afganistanie
Protest w 10. rocznicę wybuchu wojny w Afganistanie, organizowany przez Inicjatywę Stop Wojnie przy stacji metra Centrum w Warszawie.
Protest w 10. rocznicę wybuchu wojny w Afganistanie, organizowany przez Inicjatywę Stop Wojnie przy stacji metra Centrum w Warszawie. Foto: (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W piątek wieczorem minęła dokładnie dekada, odkąd pierwsze amerykańskie bomby spadły na Kabul i Kandahar. Stany Zjednoczone zaatakowały Afganistan, bo właśnie tam ukrywał się Osama bin Laden, główny odpowiedzialny za zamachy z 11 września 2001 roku.

Czas podsumowań

Po 10 latach od rozpoczęcia wojny Afganistan nadal jest krajem niestabilnym, w którym codziennie giną nie tylko żołnierze, ale i cywile. Przyznali to zarówno prezydent Afganistanu, jak i były dowódca sił NATO w tym kraju. Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj udzielił rocznicowego wywiadu telewizji BBC. Nigdy dotąd Karzaj nie użył w rozmowie z dziennikarzami aż tak ostrych słów zarówno wobec społeczności międzynarodowej, jak i wobec swojego rządu.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

- Wykonaliśmy strasznie złą robotę, gdy chodzi o bezpieczeństwo Afgańczyków. Jest to największe niedociągnięcie zarówno naszego rządu jak i społeczności międzynarodowej - mówił Karzaj. Równocześnie podkreślił, że dużą winę w obecnej złej sytuacji w Afganistanie ma sąsiedni Pakistan. Tym samym powtórzył ostatnie oskarżenia o wspieranie przez Pakistan działań talibów.

Z kolei emerytowany amerykański generał Stanley McChrystal, były dowódca wojsk NATO w Afganistanie powiedział, że siły koalicyjne są dopiero w połowie drogi do osiągnięcia swoich celów. Ta wypowiedź mocno kontrastuje z oficjalnymi zapewnieniami NATO-wskich generałów o sukcesach koalicji w Afganistanie. 10 lat wojny w Afganistanie kosztowało do tej pory życie ponad 2700 żołnierzy, w tym 30 Polaków. Ofiar cywilnych tej wojny jest co najmniej kilkanaście tysięcy.

IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Afganistan: Polacy udaremnili dwa zamachy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 15:00
Polacy zabili w sumie pięciu talibów i przechwycili pięć improwizowanych bomb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 lat temu spadły pierwsze bomby na Afganistan

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 09:30
Mija 10 lat od rozpoczęcia wojny w Afganistanie. 7 października 2001 roku pierwsze amerykańskie bomby spadły na Kabul, Kandahar i Dżalalabad. Atak był odpowiedzią na wcześniejsze zamachy Al-Kaidy na Nowy Jork i Waszyngton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest w 10. rocznicę interwencji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 09:45
Około 20 osób protestowało w Warszawie przeciw zaangażowaniu polskich wojsk w Afganistanie.
rozwiń zwiń