Nowa sprawa karna przeciwko Julii Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 08:00
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła sprawę karną przeciwko byłej premier Julii Tymoszenko. Sprawa dotyczy lat 1996-1997.
Audio
  • SBU wszczęła sprawę karną przeciwko Tymoszenko - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Nowa sprawa karna przeciwko Julii Tymoszenko
Foto: fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Śledczy SBU Iwan Derewianko powiedział, że chodzi o dług wobec Rosji, który wynosił 405 milionów dolarów i miał powstać w wyniku działania firmy Zjednoczone Systemy Energetyczne, którą kierowała w latach 1996 - 97 Julia Tymoszenko.

Według Służby Bezpieczeństwa, działając w zmowie z ówczesnym premierem Pawłem Łazarenką, doprowadziła ona do tego, że długiem został obciążony budżet państwa. W czerwcu tego roku rosyjskie władze zwróciły się do ukraińskich z prośbą o uregulowanie płatności.

Sprawa została wszczęta na podstawie 191. artykułu kodeksu karnego mówiącego o niezgodnym z prawem przejęciu mienia. Za to przestępstwo grozi 12 lat więzienia.

Według biura prasowego Julii Tymoszenko, wieczorem w areszcie śledczym funkcjonariusze SBU chcieli ją przesłuchać w tej sprawie. Nie zgodziła się ona, ponieważ przesłuchanie byłoby bez obecności adwokata.

We wtorek była premier została skazana w innej sprawie na 7 lat więzienia oraz zakaz zajmowania stanowisk państwowych przez kolejne 3 lata. Decyzja spotkała się z krytyką Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Pod tym naciskiem prezydent Wiktor Janukowycz zapowiada zmiany w kodeksie karnym, które pozwolą na zwolnienie Julii Tymoszenko z więzienia.

B. premier też oskarżony

W sprawie przeciwko Julii Tymoszenko, która została wszczęta przez SBU, oskarżonym jest także Pawło Łazarenko, który w latach 1996-1997 był premierem Ukrainy. Zarzuca się mu, że ukradł z budżetu państwa 200 milionów dolarów.

Ukraiński wymiar sprawiedliwości zajmuje się nim od końca lat ’90. Udało mu się jednak uciec do Stanów Zjednocznych, gdzie liczył na azyl polityczny. Zamiast azylu został oskarżony o przestępstwa finansowe i obecnie odbywa karę 9 lat więzienia. Ponieważ kara została skrócona, wyjdzie na wolność 11 stycznia przyszłego roku.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

IAR, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europa wrze po skazaniu Julii Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 19:00
Rosyjscy politycy nazywają wyrok wobec byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko "wyrównaniem rachunków". Z kolei Guido Westerwelle, szef niemieckiej dyplomacji, napisał, że wyrok to "porażka Ukrainy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biały Dom krytykuje skazanie Julii Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 21:45
USA wyraziły "głębokie rozczarowanie" z powodu uznania za winną i skazania na 7 lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Los Tymoszenko w rękach prezydenta i parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 07:40
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz opowiedział się za dekryminalizacją paragrafu, z którego była sądzona Julia Tymoszenko. Oznacza to, że jeżeli parlament spełni wolę prezydenta, była premier może wyjść na wolność.
rozwiń zwiń