X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł orędownik pojednania polsko-ukraińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 17:00
Profesor Bohdan Osadczuk był sowietologiem, dziennikarzem, tłumaczem, przyjacielem Polski. Mieszkał w Berlinie, miał 91 lat.
Audio
  • Bohdan Osadczuk o Jerzym Giedroyciu (dźwięk archiwalny)
Zmarł orędownik pojednania polsko-ukraińskiego
Foto: fot. PAP

Bohdan Osadczuk, pseud. "Berlińczyk", "Alexander Korab" był publicystą i badaczem historii Europy Środkowo - Wschodniej, Członkiem Rady Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Po wojnie pracował dla Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie. Następnie publikował w "Die Neue Zeitung", niemieckojęzycznym dzienniku, założonym przez Amerykanów. W 1950 roku uczestniczył w berlińskim antykomunistycznym Kongresie Wolności i Kultury gdzie poznał Jerzego Giedroycia i Józefa Czapskiego. W wyniku tego spotkania zaczął wydawać niemieckojęzyczny biuletyn informacyjny "Głosy na temat kwestii Europy Wschodniej", finansowany ze środków Instytutu Literackiego w Paryżu. Od tego czasu współpracował z paryską "Kulturą".

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia - Radia Wolności>>>

Od lat 50. był berlińskim dziennikarzem i korespondentem kilku pism, komentatorem spraw dotyczących Europy Wschodniej. Od 1966 roku był profesorem historii najnowszej Europy Wschodniej na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W latach 80. był wydawcą pisma niezależnych intelektualistów ukraińskich na emigracji pt. "Widnowa".

"Człowiek Pogranicza"

W 1984 roku został wyróżniony Nagrodą Przyjaźni i Współpracy "Kultury". Odznaczony między innymi Orderem Orła Białego i Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wielki wkład na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia o Jerzym Giedroyciu>>>

W 2005 roku otrzymał tytuł "Człowieka Pogranicza", w 2007 roku nagrodę im. Jerzego Giedroycia. W 2009 roku w uznaniu dorobku naukowego oraz działań na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego minister spraw zagranicznych RP nadał mu Odznakę Honorową "Bene Merito".

Bogumiła Berdychowska wspomina Bohdana Osadczuka>>>

W GALERII prezentujemy Państwu niewielką część niezwykłej korespondencji, która dokumentuje wieloletnią przyjaźń i współpracę Redaktora Jerzego Gieroycia z prof. Bohdanem Osadczukiem. Listy prezentujemy dzięki uprzejmości dyrekcji  Instytutu Literackiego w Paryżu.

aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Był postacią numer 1 dialogu polsko-ukraińskiego"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 19:00
Bohdan Osadczuk ukraiński pisarz, sowietolog, dziennikarz, publicysta i przyjaciel Polski zmarł w wieku 91 lat.
rozwiń zwiń