X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Libia ogłosi wyzwolenie w kolebce rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 07:53
W Bengazi w lutym tego roku doszło do pierwszych protestów opozycji. Teraz nowe libijskie władze ogłoszą tu koniec wojny i całkowite wyzwolenie.
Audio
Tłumy Libijczyków na wielu festynach świętowały uzyskaną wolność
Tłumy Libijczyków na wielu festynach świętowały uzyskaną wolnośćFoto: fot. PAP/EPA/GUILLEM VALLE

Oświadczenie, które ma potwierdzić początek procesu budowy systemu demokratycznego w Libii, wygłosi szef Przejściowej Rady Narodowej, Mustafa Abdel Dżalil.

Po miesiącach zaciętych walk powstańcy zdobywali kolejne miasta, by pod koniec sierpnia przejąć stolicę kraju Trypolis. W czwartek zdobyli ostatni bastion kadafistów, Syrtę. Rządząca Libią Przejściowa Rada Narodowa ogłosiła wówczas, że wkrótce poda się do dymisji, a władzę przejmie nowy tymczasowy rząd. W ciągu ośmiu miesięcy nowe władze przeprowadzą wybory do konstytuanty, która ma napisać nową libijską konstytucję.

Zniszczenia
Zniszczenia powojenne w Syrcie, fot. PAP./EPA/GUILLEM VALLE

 

Dyktatura już nie powróci

Politolog i ekspert od Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Jagiellońskiego Łukasz Fyderek podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że powrót jakiejkolwiek formy dyktatury w Libii będzie niemożliwy. - Tymczasowa Rada Narodowa doszła do władzy i odsunęła Muammara Kaddafiego pod hasłami demokracji. Ktokolwiek będzie rządził Libią, będzie musiał zaprezentować styl polityczny radykalnie różny od tego, który prezentował Muammar Kaddafi - podkreśla ekspert.

Jednym z najważniejszych zadań nowych libijskich władz będzie odbudowa gospodarki. Chodzi m.in. o podpisanie nowych kontraktów na wydobycie lub eksploatację ropy oraz o sprawiedliwy podział dochodów z posiadanych przez Libię surowców. Władze będą też musiały utrzymywać spokój w kraju, który zamieszkuje wiele plemion, mających niejednokrotnie sprzeczne ze sobą interesy. Łukasz Fyderek uważa, że nowym władzom stosunkowo łatwo powinno udać się utrzymać spokój. - Trybalizm w Libii jest bardzo silny, choć nie musi to oznaczać, że plemiona zaczną walczyć ze sobą zbrojnie. Przeciwnie - wśród plemion libijskich istnieje stara tradycja konsensualnego rozwiązywania sporów poprzez mediacje. Jest spora szansa, że ten wzorzec polityczny będzie powielany - dodaje.

Uroczystość w czasie której ma zostać ogłoszone całkowite wyzwolenie Libii zaplanowano w Bengazi. To właśnie tam rozpoczęły się protesty ówczesnej libijskiej opozycji i to tam przez wiele miesięcy mieściła się siedziba Przejściowej Rady Narodowej, będącej do niedawna rządem libijskich powstańców..

IAR, agkm

Dzień na zdjęciach: zobacz galerię >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Libia po Kaddafim. Wyzwolenie w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 11:50
W niedzielne popołudnie nowe libijskie władze oficjalnie ogłoszą wyzwolenie kraju. Ma to się stać w Benghazi, głównej siedzibie libijskiej opozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ ostrzega: śmierć Kaddafiego zbrodnią wojenną?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 13:00
Niewykluczone, że sposób zabicia Muammara Kaddafiego w Libii może być potraktowany jako zbrodnia wojenna - ostrzega specjalny sprawozdawca ONZ Christof Heynes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier rządu tymczasowego Libii rezygnuje

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 14:18
Libią administruje obecnie Przejściowa Rada Narodowa. Ustąpienie Mahmuda Dżibrila jest częścią większego planu.
rozwiń zwiń