Sejm pochyli się nad związkami partnerskimi

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 10:05
Elżbieta Radziszewska (minister w kancelarii premiera): Gdy tylko projekt ustawy trafi do marszałka, Sejm się nią zajmie.
Audio
Elżbieta Radziszewska
Elżbieta RadziszewskaFoto: Polskie Radio

Elżbieta Radziszewska, minister ds. równego traktowania w kancelarii premiera, powiedziała, że posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy się przeciwni takiej ustawie, mają do tego prawo. Dodała, że zdania na ten temat są podzielone również w innych klubach, nie wyłączając SLD. Zarazem nie zadeklarowała, za jakim rozwiązaniem opowiada się PO.

Klub SLD chce ponownie złożyć w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich. Jak powiedział w sobotę Leszek Miller, liczy na współpracę z Ruchem Palikota i PO. Projekt daje możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej lub różnej płci, prawo do wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania i dziedziczenia po zmarłym partnerze. Projekt Sojuszu powstał we współpracy m.in. z działaczami Kampanii przeciw homofobii. Zdaniem przeciwników, przyjęcie takiej ustawy byłoby furtką dla wprowadzenia w Polsce małżeństw homoseksualnych.

Goszcząca w Trójce Elżbieta Radziszewska zaugerowała, że krytyka kierowana wobec niej pochodzi ze „środowisk skrajnie lewicowych”. Zdziwiona była negatywną oceną, jaka padła pod jej adresem ze strony europosłanki Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Tłumaczyła, że działania na rzecz równego traktowania nie są spektakularne, a media nie interesują się akcjami na rzecz kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych.

IAR, polskieradio.pl, agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

SLD krytykuje PO: gdzie związki partnerskie?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 15:07
Sojusz porównał swój program wyborczy z propozycjami programowymi PO. Politycy SLD wytykają Platformie m.in. to, że w jej programie nie ma słowa o związkach partnerskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyszkiewicz: Pawlak stosuje „grę negocjacyjną”

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 10:00
Nie ma żadnych sygnałów o problemach ze strony ludowców – mówił w „Sygnałach Dnia” Robert Tyszkiewicz (PO). Zapewnił, że w koalicji będę tylko dwie partie.
rozwiń zwiń