X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

130 świeczek na torcie urodzinowym Pablo Picasso

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 00:20
25 października mija 130. rocznica urodzin Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza i grafika, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.
Pablo Picasso
Pablo PicassoFoto: fot. youtube.com

Picasso dał początek kubizmowi - stylowi, który stał się jednym z ważniejszych kierunków modernistycznych pierwszej połowy ubiegłego wieku. Za manifest kubizmu uważana jest premiera utworu scenicznego "Parady" do libretta Jeana Cocteau,  do którego scenografię zaprojektował Picasso. Wystawiono go w 1917 roku.

Picasso zasłynął jednak przede wszystkim jako autor tak głośnych dzieł jak: "Panny z Avignon", "Guernica "i "Płacząca kobieta". Pierwszy obraz przedstawia pięć prostytutek z ulicy w Barcelonie, blisko której mieszkał artysta. Picasso namalował go w 1907 roku, a obecnie należy do najcenniejszych dzieł nowojorskiego Museum of Modern Art.

W lipcu 2007 roku w setną rocznicę namalowania obrazu amerykański "Newsweek" nazwał go "najbardziej wpływowym dziełem sztuki ostatnich 100 lat". Najsłynniejszym dziełem Picassa pozostaje jednak namalowana 30 lat później "Guerenica" - obraz zamówiony i opłacony przez rząd republikański, będący wyrazem hołdu złożonego miastu Guernica, które w kwietniu 1937 podczas wojny domowej zostało zbombardowane.

Mural
Mural w Guernice przedstawiający obraz Picassa fot. Papamanila/CC

Największa kolekcja dzieł artysty znajduje się w jego rodzinnym kraju, w Muzeum Picassa w Barcelonie. Picasso jest jednym z najdroższych malarzy na świecie. W 2004 roku inny jego znany obraz "Chłopiec z fajką""osiągnął zawrotną cenę 104 milionów dolarów, ustanawiając nowy rekord w tej dziedzinie. Panuje przekonanie, że osobowość twórcza Picassa wywarła olbrzymi wpływ na absolutnie każdą dziedzinę XX - wiecznej plastyki.


Pablo Ruiz Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze. Talent Pablo został odkryty wcześnie przez jego ojca, znakomitego rysownika. Początkowo przyszły artysta kształcił się w Hiszpanii, później w Paryżu, gdzie wpływ na jego twórczość miało zetknięcie z postimpresjonistami, głównie z Henrim de Toulouse-Lautrekiem.

Prace Picassa z tych lat określa się jako okres błękitny. Były to dzieła utrzymane w tonie melancholijnym, ukazujące postacie biedaków - wtedy powstały między innymi "Dwie siostry" i słynna "Prasowaczka". Po tym okresie twórczość Picassa weszła w tzw. okres różowy, z którego pochodzi "Rodzina Arlekina" przedstawiająca sceny z życia cyrkowców. Od 1907 roku Picasso pod wpływem Paula Cézanne'a oraz sztuki iberyjskiej i afrykańskiej rozpoczął eksperymenty z geometryzacją, które dały początek kubizmowi - jego najdoskonalszym przykładem są właśnie "Panny z Avignon".

Okres II wojny światowej artysta spędził w Paryżu. W 1944 roku wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej, a po wojnie zaangażował się po stronie ruchów lewicowych i pokojowych. Odwiedził również Polskę - brał udział w Kongresie we Wrocławiu w 1948 roku - namalował wtedy obrazy antywojenne: "Masakra w Korei", " Wojna" i "Pokój".

Tablica
Tablica pamiątkowa na Saskiej Kępie w Warszawie. fot. Tadeusz Rudzki/ CC

Okres jego twórczości powojennej jest bardzo różnorodny i nie poddaje się klasyfikacji. Artysta dożył sędziwego wieku, zmarł 8 kwietnia 1973 w Mougins, w wieku 92. lat. W 2010 roku, odnaleziono 271 nieznanych dzieł Picassa - są wśród nich kolaże, akwarela, litografie i liczne rysunki pochodzące z lat 1900-1932.

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak