Starcie pianistów w Konkursie Artura Rubinsteina

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 11:12
23 młodych pianistów wystartuje w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu muzycznego "Arthur Rubinstein in Memoriam".
Czy tradycyjne pianina i fortepiany zanikną?
Czy tradycyjne pianina i fortepiany zanikną?Foto: materiał prasowe

Dziewiąta edycja konkursu rozpocznie się w czwartek, w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Laureatami ostatnich edycji konkursu, adresowanego do młodych pianistów w wieku od 14 do 21 lat, byli m.in. zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego: Rafał Blechacz i Julianna Awdiejewa.

Zobacz galerię Dzień na zdjęciach >>>

- To dla nas wielka radość, że dzięki sukcesom laureatów rośnie ranga konkursu - podkreśliła Ewa Stąporek-Pospiech, inicjatorka i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam".

Do tegorocznej edycji zgłosili się młodzi muzycy z Chin, Ukrainy, Japonii i Polski. Najliczniejszą grupę uczestników tworzy piętnastu polskich muzyków.

Wśród Polaków czworo pochodzi z bydgoskiego środowiska muzycznego. Są to uczniowie działającej od dwóch lat klasy talentów, której wykładowcami są m.in. prof. Katarzyna Popowa-Zydroń i prof. Waldemar Wojtal z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Do konkursowego jury zaproszono w tym roku: Ewę Osińską (pianistkę i jurorkę konkursów zagranicznych), Iana Hobsona (pianistę, dyrygenta i pedagoga), Alberto Nose'a (włoskiego wirtuoza, od października wykładowcę bydgoskiej Akademii Muzycznej), Pawła Kowalskiego (pianistę) oraz dyrektora artystycznego imprezy Jana Popisa.

Muzyczne wyzwania

Program konkursowy jest niezwykle trudny i obejmuje utwory, które miał w swoim pianistycznym repertuarze Artur Rubinstein. Wśród nich znajdują się kompozycje Karola Szymanowskiego dedykowane przyjacielowi Arturowi Rubinsteinowi, między innymi Mazurki z op.50, Wariacje b-moll op.3, Serenada Don Juana z cyklu "Maski" op.34.

Trzyetapowe eliminacje obejmują m.in. wykonanie sonat Haydna lub Mozarta oraz sonat Beethovena, Chopina, Schumanna, Liszta lub Schuberta. W finale, do którego zakwalifikuje się nie więcej niż sześć osób, uczestnicy zagrają razem z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Pomorskiej jeden z koncertów Beethovena, Chopina, Saint-Saensa, Czajkowskiego lub Rachmaninowa.

Główna nagroda konkursu to 25 tys. zł i propozycje koncertów w kraju. Konkurs rozpocznie się w czwartek i zakończy koncertem laureatów 8 listopada.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łodź - miasto Tuwima i Rubinsteina

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2010 22:19
Do tej pory Łódź kojarzyła nam się głównie z ulicą Piotrkowską i ławeczką Tuwima. Już niebawem zaskoczy nas wieloma innymi atrakcjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiecznie młody Artur Rubinstein - koncert w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 18:49
W 124. rocznicę urodzin wielkiego pianisty przypomnimy, dziś o 13.00, koncert inaugurujący VI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Był 22 lutego 1960 roku...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młynarscy. Rodzina muzycznych talentów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 14:30
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że Wojciech Młynarski, Emil Młynarski - współtwórca Filharmonii Narodowej - oraz perkusista Jan Młynarski to przedstawiciele tej samej, wyjątkowo dla polskiej kultury zasłużonej rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magazyn Sztuk Pięknych

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 08:00
W programie między innymi o Jerzym Nowosielskim - artyście uważanym za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.
rozwiń zwiń