Baśniowy świat Janiny Porazińskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 09:00
3 listopada mija 40. rocznica śmierci Janiny Porazińskiej, pisarki i poetki, tworzącej głównie dla dzieci i młodzieży.
Audio
  • W archiwach Polskiego Radia zachowało się jedyne nagranie z głosem pisarki, która zdradziła wówczas, że jej zafascynowanie wsią i folklorem, trwa od dzieciństwa, gdy spędzała wakacje u dziadków
Baśniowy świat Janiny Porazińskiej
Foto: fot. burak.pl

Autorka kilkudziesięciu książek, w tym "Kto mi dał skrzydła", "Kichuś Majstra Lepigliny" oraz wierszy "W Wojtusiowej izbie", zmarła w 1971 roku.

 

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

Z okazji rocznicy przypadającej w tym roku, na warszawskim Powiślu został otwarty park im. Janiny Porazińskiej. Dzieci mogą bawić się w Alejce Szewczyka Dratewki i "Płomyczka", albo słuchać bajek z Magicznej ławki. W parku będą się odbywały także odczyty literatury dziecięcej i bajek.

 

Baśniowy świat przypowieści

Janina Porazińska czerpała inspiracje z kultury ludowej, przypowieści i podań. W twórczości nacechowanej umiłowaniem tradycji, mowy ojczystej i przyrody, nawiązywała do dorobku Marii Konopnickiej. Wydała zbiory wierszy "Psotki i śmieszki", "Smyku, smyku na patyku", baśnie - "Tajemnicze butki", "Za trzydziewiątą rzeką", "Zuchwały czyżyk", a także wspomnienia z dzieciństwa zatytułowane "I w sto koni nie dogoni".

Miała w dorobku opowiadania i utwory sceniczne oraz adaptacje baśni, jak "Kopciuszek" czy "Baśń o siedmiu krukach". Była również tłumaczką. Przełożyła i adaptowała dla dzieci fińską epopeję "Kalewala". Jej utwory były tłumaczone na wiele języków obcych, w tym chiński i japoński. W 1969 roku dzieci przyznały pisarce "Order Uśmiechu".

 

Cały czas z dziećmi

Janina Porazińska urodziła się 29 września 1888 roku w Lublinie. Studiowała na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 1915 roku była członkiem redakcji pisma "Przyjaciel Dzieci", potem - współzałożycielką "Płomyka", redaktorem "Płomyczka", "Słonka" oraz "Poranka".

W okresie okupacji działała w podziemiu kulturalnym i edukacyjnym. W utworach literackich Porazińska kierowała uwagę czytelników na problemy moralne i postawy bohaterów. Ukazywała świat bliski dziecięcej wyobraźni - świat marzeń i zabawy, wykorzystując inspiracje ludowe.

Jej książka z 1957 roku "Kto mi dał skrzydła", będąca literacką biografią Jana Kochanowskiego, przez wiele lat należała do kanonu lektur szkolnych. W 1957 roku pisarka otrzymała nagrodę miasta stołecznego Warszawy za twórczość dla dzieci i młodzieży, w 1966 roku - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Janina

Janina Porazińska zmarła 3 listopada 1971 roku w Warszawie.

Utwory dla dzieci Janiny Porazińskiej zostały wydane przez Polskie Radio.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Portret muzyczny Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 14:48
27 października minęła 20. rocznica śmierci wybitnego kompozytora i dyrygenta, twórcy symfonii, utworów fortepianowych i skrzypcowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Romana Wilhelmiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 22:00
3 listopada mija 21. rocznica śmierci wybitnego aktora teatralnego i filmowego, odtwórcy głównych ról w filmach "Kariera Nikodema Dyzmy" oraz "Czterej pancerni i pies".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica urodzin Charlesa Bronsona

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 08:30
Dziś mija 90. rocznica urodzin Charlesa Bronsona - amerykańskiego aktora słynącego z ról twardych i bardzo męskich bohaterów.
rozwiń zwiń