X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Baśniowy świat Janiny Porazińskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 09:00
3 listopada mija 40. rocznica śmierci Janiny Porazińskiej, pisarki i poetki, tworzącej głównie dla dzieci i młodzieży.
Audio
  • W archiwach Polskiego Radia zachowało się jedyne nagranie z głosem pisarki, która zdradziła wówczas, że jej zafascynowanie wsią i folklorem, trwa od dzieciństwa, gdy spędzała wakacje u dziadków
Baśniowy świat Janiny Porazińskiej
Foto: fot. burak.pl

Autorka kilkudziesięciu książek, w tym "Kto mi dał skrzydła", "Kichuś Majstra Lepigliny" oraz wierszy "W Wojtusiowej izbie", zmarła w 1971 roku.

 

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

Z okazji rocznicy przypadającej w tym roku, na warszawskim Powiślu został otwarty park im. Janiny Porazińskiej. Dzieci mogą bawić się w Alejce Szewczyka Dratewki i "Płomyczka", albo słuchać bajek z Magicznej ławki. W parku będą się odbywały także odczyty literatury dziecięcej i bajek.

 

Baśniowy świat przypowieści

Janina Porazińska czerpała inspiracje z kultury ludowej, przypowieści i podań. W twórczości nacechowanej umiłowaniem tradycji, mowy ojczystej i przyrody, nawiązywała do dorobku Marii Konopnickiej. Wydała zbiory wierszy "Psotki i śmieszki", "Smyku, smyku na patyku", baśnie - "Tajemnicze butki", "Za trzydziewiątą rzeką", "Zuchwały czyżyk", a także wspomnienia z dzieciństwa zatytułowane "I w sto koni nie dogoni".

Miała w dorobku opowiadania i utwory sceniczne oraz adaptacje baśni, jak "Kopciuszek" czy "Baśń o siedmiu krukach". Była również tłumaczką. Przełożyła i adaptowała dla dzieci fińską epopeję "Kalewala". Jej utwory były tłumaczone na wiele języków obcych, w tym chiński i japoński. W 1969 roku dzieci przyznały pisarce "Order Uśmiechu".

 

Cały czas z dziećmi

Janina Porazińska urodziła się 29 września 1888 roku w Lublinie. Studiowała na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 1915 roku była członkiem redakcji pisma "Przyjaciel Dzieci", potem - współzałożycielką "Płomyka", redaktorem "Płomyczka", "Słonka" oraz "Poranka".

W okresie okupacji działała w podziemiu kulturalnym i edukacyjnym. W utworach literackich Porazińska kierowała uwagę czytelników na problemy moralne i postawy bohaterów. Ukazywała świat bliski dziecięcej wyobraźni - świat marzeń i zabawy, wykorzystując inspiracje ludowe.

Jej książka z 1957 roku "Kto mi dał skrzydła", będąca literacką biografią Jana Kochanowskiego, przez wiele lat należała do kanonu lektur szkolnych. W 1957 roku pisarka otrzymała nagrodę miasta stołecznego Warszawy za twórczość dla dzieci i młodzieży, w 1966 roku - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Janina

Janina Porazińska zmarła 3 listopada 1971 roku w Warszawie.

Utwory dla dzieci Janiny Porazińskiej zostały wydane przez Polskie Radio.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Portret muzyczny Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 14:48
27 października minęła 20. rocznica śmierci wybitnego kompozytora i dyrygenta, twórcy symfonii, utworów fortepianowych i skrzypcowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Romana Wilhelmiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 22:00
3 listopada mija 21. rocznica śmierci wybitnego aktora teatralnego i filmowego, odtwórcy głównych ról w filmach "Kariera Nikodema Dyzmy" oraz "Czterej pancerni i pies".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica urodzin Charlesa Bronsona

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 08:30
Dziś mija 90. rocznica urodzin Charlesa Bronsona - amerykańskiego aktora słynącego z ról twardych i bardzo męskich bohaterów.
rozwiń zwiń