X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nacjonaliści, anarchiści i kibole "świętowali" 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 20:00
Marsz Niepodległości został rozwiązany po godz. 17 pod pomnikiem Romana Dmowskiego na Placu na Rozdrożu. Wcześniej "świętowanie" przerodziło się w regularną bitwę.
Audio
  • Reporter Polskiego Radia Tomasz Majka o starciach w Warszawie
Nacjonaliści, anarchiści i kibole świętowali 11 listopada
Foto: fot. PAP/Leszek Szymański

Pierwsze starcia miały miejsce wczesnym popołudniem. W centrum Warszawy grupa ok. 100 osób, anarchistów i lewicowców, zaatakowała policję. Napastnicy następnie zabarykadowali się w kawiarni "Krytyki Politycznej" na Nowym Świecie.

Ubrani na czarno i uzbrojeni w kije bojówkarze zaatakowali najpierw grupę rekonstrukcyjną odtwarzającą wojska Księstwa Warszawskiego. Wśród napastników byli także anarchiści i lewacy z Niemiec. Kilkadziesiat osób zostało zatrzymanych przez policję. 

 Zamieszki w Święto Niepodległości - zobacz zdjęcia>>>

Marsz Niepodległości, organizowany przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny, rozpoczął się na Placu Konstytucji około godz. 15. Już wtedy, na wysokości ul. Koszykowej, doszło do przepychanek uczestników marszu z kordonem policji oddzielającym ich od uczestników wiecu organizacji lewicowych, które chciały zablokować przemarsz. Policja użyła armatek wodnych i pałek oraz gazu łzawiącego. W stronę policji poleciały kamienie. Nie doszło do konfrontacji uczestników marszu z lewicową kontrdemonstracją. Policja rozdzieliła kordonami obie grupy.

Zobacz galerię: Święto Niepodległości>>>

Niektórzy uczestnicy marszu byli zamaskowani, wielu miało emblematy klubów piłkarskich, a także krzyże celtyckie i symbole organizacji Falanga. Inną część tego samego marszu stanowiły rodziny z dziećmi niosące biało-czerwone flag, były i pojedyncze flagi Słowacji, Chorwacji, Serbii. Na nielicznych transparentach były nazwy organizacji: ONR, Młodzież Wszechpolska i Obóz Wielkiej Polski.

Większość uczestników Marszu niosła biało-czerwone flagi, były też transparenty organizacji kombatanckich i Solidarnych 2010.

 

Zobacz relację na żywo ze starć podczas Marszu Niepodległości>>>

 

Sprzeczne informacje z Ratusza

- Przez moment była taka sytuacja, że zwróciliśmy się z prośbą do organizatora marszu niepodległości, by rozwiązał swoje zgromadzenie ze względu na sytuację, jaką mieliśmy na placu Konstytucji, kiedy policja została zaatakowana przez młodych ludzi kamieniami i butelkami - powiedziała Ewa Gawor z biura bezpieczeństwa stołecznego ratusza.

Jak dodała, organizatorzy poprosili wtedy policję o chwilę zwłoki, a marsz - nadal jako legalna manifestacja - ruszył ulicami Warszawy w stronę pomnika Romana Dmowskiego na Placu na Rozdrożu - punktu docelowego.

 

Marsz w asyście petard

Manifestacja ruszyła z pl. Konstytucji ulicą Waryńskiego, w kierunku południowym. Przeszli ulicami Goworka, Spacerową, Belwederską, Al. Ujazdowskimi na Pl. Na Rozdrożu. Przemarsz przebiegał spokojnie, nie licząc wybuchających co pewien czas rac i petard. Pod pomnikiem Dmowskiego czekało kilkaset osób z flagami.

Podczas marszu wznoszono okrzyki np.: "Precz z Brukselą", "Bóg, Honor, Ojczyna", "Kłamstwa Michnika wyrzuć do śmietnika!", "Bohaterom cześć i chwała!", "Roman Dmowski wyzwoliciel Polski". Śpiewano przyśpiewki: "Biało-czerwone to barwy niezwyciężone!". Kilka transparentów głosiło: "Stop dyskryminacji Polaków na Litwie".

 

Plac bitwy

Po godzinie 17.00, gdy uczestnicy marszu zebrali się na Placu na Rozdrożu, przedmiotem agresji kilkuset zamaskowanych uczestników manifestacji stały się samochody mediów obsługujących wydarzenie. Chuligani podpalili wóz transmisyjny TVN. Wcześniej w aucie TVN przebito opony i wybito szybę, kilka osób skakało po jego dachu. Uszkodzony został także wóz Polskiego Radia oraz Polsatu.

Po 17-tej organizatorzy oficjalnie ogłosili rozwiązanie Marszu Niepodległości i wezwali do spokojnego rozejścia się jego uczestników. Jednak kilusetosobowa grupa, w której przeważali młodzi ludzie obrzuciła policję kamieniami.

Ok. godz. 18 sytuacja na pl. Na Rozdrożu została opanowana. W pobliżu pomnika Dmowskiego zostało jeszcze kilkaset osób, ale zachowywały się spokojnie, obok sprzedawano kiełbaski i gorącą herbatę.

Odcinają się od "zadymiarzy"

Policja podała, że w związku z zamieszkami w Warszawie zatrzymano około 200 osób, spodziewane są kolejne zatrzymania. W wyniku starć do szpitali trafiło 21 ich uczestników, rannych zostało także 12 policjantów. - Życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformowało stołeczne pogotowie.

W Marszu Niepodległości uczestniczyło około 10 tysięcy ludzi, w tym kombatanci i rodziny z dziećmi. Zdecydowana wiekszość zachowywała się spokojnie.  

W kontrmanifestacji organizacji lewicowych, antyfaszystowskich i gejowskich, która odbyła się, na pl.Konstytucji, pod nazwa Kolorowa Niepodleglość wzięło udział około 3 tysiące ludzi.

Organizatorzy, zarówno Marszu Niepodległości jak i Kolorowej Niepodległej zdecydowanie odcięli się od osób wszczynających bijatyki.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Starcia w Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 21:15
Liczący kilkanaście tysięcy osób Marsz Niepodległości przeszedł ulicami stolicy. Część jego uczestników kilkakrotnie starła się z policją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszki podczas Święta Niepodległości. Są ranni

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 16:41
10 osób rannych w zamieszkach w Warszawie zostało przewiezionych do szpitali – poinformował rzecznik pogotowia Marek Niemirski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walki z policją w stolicy. Aktywni kibole

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 17:19
Zamieszki towarzyszące Marszowi Niepodległości w Warszawie przeniosły się z Placu Konstytucji na okoliczne ulice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakłócone święto. 200 osób zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 18:48
Trwają kolejne zatrzymania w związku z zamieszkami w Warszawie - poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe święto. Zobacz filmy z zamieszek w stolicy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 20:26
Liczący kilkanaście tysięcy osób Marsz Niepodległości przeszedł ulicami stolicy. Część jego uczestników kilkakrotnie starła się z policją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadyma we Wrocławiu. Antyfaszyści w ofensywie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 20:30
Pod Pomnikiem Bolesława Chrobrego we Wrocławiu zakończył się "Marsz Patriotów" zorganizowany przez Narodowe Odrodzenie Polski. Podczas uroczystości doszło do awantury z antyfaszystami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolorowa Niepodległa odcina sie od anarchistów

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 19:16
Po południu zakończył się organizowany przez środowiska antyfaszystowskie wiec "Kolorowa Niepodległa". Jego uczestnicy blokowali ul. Marszałkowską, co wymusiło zmianę trasy "Marszu Niepodległości", organizowanego m.in. przez ONR i MW.
rozwiń zwiń