X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słynny brytyjski reżyser, Ken Russell, nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 05:30
Zmarł w niedzielę w wieku 84 lat - poinformowali w poniedziałek jego syn i przyjaciel.
Audio
  • Grzegorz Drymer z Londynu (IAR): nie żyje Ken Russell
Słynny brytyjski reżyser, Ken Russell, nie żyje
Foto: (fot. wikipedia)

Russell w historii kina zapisał się m.in. jako twórca oskarowej ekranizacji powieści D.H. Lawrence'a "Zakochane kobiety" (1969) oraz obrazów takich jak "Odmienne stany świadomości" (1980), "Diabły" (1971) czy "Lady Chatterley" (1993).

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Urodził się w 1927 roku w Southampton na południu Anglii. Był nie tylko reżyserem, ale również fotografem, tancerzem, a w swoich filmach często występował jako aktor w rolach epizodycznych.

Zanim jednak rozpoczął przygodę z kinematografią, jako zawodowy żołnierz odbył służbę m.in. w brytyjskich siłach lotniczych RAF. W latach 50. zajął się reżyserowaniem filmów dokumentalnych dla BBC, a pierwszy film fabularny "French Dressing" przedstawił światu w 1963 roku.

Spory rozgłos przyniosły też Russelowei filmy z udziałem gwiazd rocka z przełomu lat 60 i 70: rock-opera "Tommy" z muzyką zespołu The Who pochodzącą z albumu o tym samym tytule.

W historii kina brytyjskiego zasłynął jako jeden z najbardziej buntowniczych reżyserów. Specjalizował się w fikcyjnych biografiach słynnych artystów - m.in. Franciszka Liszta czy Piotra Czajkowskiego, które portal Stopklatka.pl określa jako "często wulgarne, ale twórcze i inspirujące".

W życiu prywatnym Russell trzykrotnie brał ślub i z trzech związków miał łącznie ośmioro dzieci. Ostatnich lat dożył jednak w samotności.

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak