X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miłość, wódka, polityka, czyli biografia Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 21:44
Komunistyczny, proreżimowy literat czy wielki, liryczny poeta - patriota? Właśnie ukazała się pierwsza biografia Władysława Broniewskiego.
Audio
  • Mariusz Urbaniak, autor biografii Broniewskiego: to jest poeta o jednym z najbardziej skłamanych życiorysów. Broniewski pisał fantastyczne wiersze, poza tym był człowiekiem o biografii, którą można sobie tylko wymarzyć.
  • Mariusz Urbaniak tłumaczy tytuł biografii i przybliża życiorys Władysława Broniewskiego.
Władysław Broniewski
Władysław BroniewskiFoto: Wikimedia Commons CC

"Broniewski. Miłość, wódka, polityka" - pod takim tytułem ukazała się pierwsza biografia Władysława Broniewskiego. Prezentacja książki odbyła się w muzeum jego imienia, które mieści się na warszawskim Mokotowie, przy ulicy Dąbrowskiego 51, gdzie poeta spędził ostatnie lata życia. Broniewski zmarł w 1962 roku.

Zdaniem autora biografii Mariusza Urbanka, Władysław Broniewski był patriotą i jest zbyt często przedstawiany jako autor wierszy wyłącznie politycznych, komunizujących i wspierających PRL.

- To jest poeta o jednym z najbardziej przekłamanych życiorysów. Broniewski pisał fantastyczne wiersze, poza tym był człowiekiem o biografii, którą można sobie tylko wymarzyć - mówi.

Władysław Broniewski w 1915 roku, mając 17 lat, wstąpił do Legionów Piłsudskiego, a we wrześniu 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do wojska. W czasie wojny ponad rok spędził w więzieniu śledczym NKWD na Łubiance. Wypuszczony - wstąpił do - formowanej w Związku Radzieckim - armii polskiej i pod dowództwem generała Władysława Andersa, przez Irak - trafił do Palestyny. Wrócił jednak do Polski i po wojnie napisał wiele wierszy polityczno-propagandowych.

Mariusz Urbanek jest także autorem wyboru wierszy Władysława Broniewskiego, zawierającego zarówno przedwojenną jak i wojenną oraz powojenną twórczość poety. Tomik ukazał się pod tytułem "Wierszem przez życie". W lutym przyszłego roku minie 50 rocznica śmierci Władysława Broniewskiego.

IAR, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysława Broniewskiego trudne powroty

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 12:40
Bohaterem pierwszej audycji z cyklu "Między emigracją a krajem" był autor "Bagnetu na broń", twórca o skomplikowanej i niejednoznacznej biografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broniewski wspomina Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 13:13
Jest 27 grudnia, 1953 roku, niedziela. W Zakopanem umiera jeden z najwybitniejszych polskich poetów - Julian Tuwim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broniewski wylany z kąpielą

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 09:09
Po 1989 roku wraz z poprzednim systemem odrzucony został "rewolucyjny" Broniewski. Przy okazji zapomniano o innych rejonach twórczości wielkiego poety. Ostatnimi czasy jednak o Broniewskiego upomina się młode pokolenie.
rozwiń zwiń