X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polecenie służbowe ministra: zabić psa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2011 23:59
Pracownicy Służby Celnej nie kryją rozgoryczenia na zarządzenie ministra finansów nakazujące zabicie psów wycofanych ze służby, w sytuacji gdy pies nie znalazł nowego właściciela.
Polecenie służbowe ministra: zabić psa
Foto: celnicy.pl

"Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" tak stanowi art. 1 ustawy o ochronie praw zwierząt. Najnowsze Zarządzenie ministra finansów z dnia 23 listopada w sprawie szkolenia przewodników psów służbowych i psów służbowych w Służbie Celnej oraz utrzymania tych psów nawet nie przewiduje objęcia ochroną i opieką psów, które nie są już wykorzystywane w służbie (z różnych przyczyn), a w razie braku chętnych do przejęcia opieki nad takim psem nakazuje eutanazję nawet zdrowego psa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Psy od lat pełnią służbę w Służbie Celnej. Jak podkreślają jej pracownicy obecnie trudno wyobrazić sobie zwalczania przemytu narkotyków czy papierosów bez ich pomocy. Swoimi umiejętnościami doprowadzają przemytników do rozpaczy, chronią budżet przed skutkami oszustw, zachwycają na licznych pokazach. To psy - jak przypominają celnicy - starannie wyselekcjonowane, wyszkolone, bardzo inteligentne, które zapracowały na swoje utrzymanie także na emeryturze.

bialapodlaska.uc.gov.pl
bialapodlaska.uc.gov.pl

Jak podaje portal celnicy.pl "pies może zostać wycofany ze służby nawet gdy jest zdrowy, ale np. jest za stary, utraci węch, wzrok, słuch, zajdzie konieczność nowego przeszkolenia. Jeżeli przewodnik nie będzie mógł podjąć opieki, nie znajdzie się inny zainteresowany wykorzystaniem psa, nikt nie zechce go kupić to Dyrektor Izby Celnej MUSI przekazać psa do punktu weterynaryjnego w celu eutanazji. Nie przewiduje się żadnej możliwości powierzenia opieki nad psem ani pokrycia kosztów wyżywienia i leczenia. Zarządzenie ma charakter polecenia służbowego, które dyrektor jest zobowiązany wykonać".

Jak powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów "pojęcie eutanazja oznacza wyłącznie uśmiercenie istoty nieuleczalnie chorej i cierpiącej". – Decyzja o uśpieniu psa podejmowana jest na podstawie orzeczenia lekarza weterynarii, którego wiąże ustawa o ochronie zwierząt – czytamy w gazecie.

mf.gov.pl
mf.gov.pl

W art. 35 ustawy o ochronie praw zwierząt czytamy - kto zabija zwierzę (...) albo znęca się nad nim (...), podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywny".

mf.gov.pl
mf.gov.pl

Decyzja o treści Zarządzenia została podjęta - jak czytamy na stronie celnicy.pl - świadomie. W trakcie prac nad treścią nowych regulacji Ministerstwo Finansów było informowane, że propozycje naruszają prawa zwierząt.

celincy.pl, e-prawnik.pl, kundelek.rsoz.org, spedycje.pl, rp.pl, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zarządzenie ministerstwa: zabij psa. "Wyjaśnimy to"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 20:00
Zarządzenie Ministra Finansów o zabijaniu zdrowych psów spotkało się z ostrą reakcją internautów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć psa służącemu państwu? Wkrótce poznamy wyjaśnienia

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 21:09
Rzecznik rządu pisze na Twitterze, że w poniedziałek szef Służby Celnej przedstawi szczegółowe wyjaśnienia w sprawie zabijania psów.
rozwiń zwiń