ZOMO znów przed Stocznią Szczecińską

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2011 16:16
Rekonstrukcja upamiętniająca pacyfikację stoczni szczecińskiej w 1981 roku, odbyła się po południu na placu Ofiar Grudnia 1970, przed bramą stoczni.
ZOMO znów przed Stocznią Szczecińską
Foto: fot. PAP/Jerzy Undro

Odtwarzane wydarzenia miały miejsce w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 roku. Stocznię Szczecińską pacyfikowały wtedy cztery kompanie ZOMO i Ludowe Wojsko Polskie. Symbolicznym elementem tej pacyfikacji było wyważenie bramy przez czołgi.

Rozbicie bramy stoczni w 1981 roku było możliwe m.in. dzięki milicyjnym armatkom wodnym, które też będzie można zobaczyć dziś podczas rekonstrukcji wydarzeń stanu wojennego w Szczecinie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Inscenizację przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej ze Szczecina, brało w niej udział pod 100 osób.

O wydarzeniach w Stoczni Szczecińskiej słuchaj w serwisie Radia Wolności

Jak mówią organizatorzy, inscenizację przygotowali bardzo starannie, dbając o szczegóły i realia. Były petardy, dym, strzały, a nawet udostępniona przez policję polewaczka, którą posługiwała się milicja do tłumienia rozruchów.

Stan wojenny w dźwiękach

Kilka tysięcy minut historycznych dźwięków z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy i BBC, m.in. audycje obrazujące sytuację w Polsce tuż przed 13 grudnia 1981, pamiętne przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, nagrania dotyczące dramatycznych wydarzeń w kopalni "Wujek", reakcje Zachodu na wydarzenia w Polsce – to wszystko będzie można znaleźć od wtorku 13 grudnia na stronie internetowej stanwojenny.polskieradio.pl

radio.szczecin.pl, .gs24.pl, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także