"Prezent" od ziobrystów: nowe stawki podatkowe

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 13:28
Solidarna Polska zamierza zaproponować zmianę stawek podatkowych. Wyższym podatkiem obciążone byłyby osoby o największych dochodach.
Audio
  • Tadeusz Cymański o nowych propozycjach Solidarnej Polski
Tadeusz Cymański (L), Zbigniew Ziobro (C) i Andrzej Romanek (P) w drodze na konferencje prasową w Sejmie. Spotkanie poświęcone było prezentacji pakietu gospodarczego Solidarnej Polski, 17.12.2011
Tadeusz Cymański (L), Zbigniew Ziobro (C) i Andrzej Romanek (P) w drodze na konferencje prasową w Sejmie. Spotkanie poświęcone było prezentacji pakietu gospodarczego "Solidarnej Polski", 17.12.2011Foto: fot. PAP/Leszek Szymański

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Tadeusz Cymański powiedział, że nowelizacja ustawy o podatkach od dochodów osobistych to pierwsza ustawa, którą Solidarna Polska zamierza wnieść do Sejmu. Wyjaśnił, że propozycja zakłada podwyższenie stawki podatkowej z 32 do 40 procent dla podatników o dochodach rocznych przekraczających 120 tysięcy złotych. Zwrócił uwagę, że taką stawką podatkową objęte zostałoby bardzo wąskie grono ludzi.

Cymański podkreślił, że pieniądze z tych podatków zostałyby skierowane na grupę podatników, których dochody nie przekraczają miesięcznie minimum socjalnego. Powiedział, że według projektu osoby najbardziej ubogie płaciłyby podatek w wysokości 12 procent.

Cztery stawki

Polityk wyjaśnił, że po tych zmianach w Polsce obowiązywałyby cztery stawki podatkowe: 12 procent dla osób najuboższych, 18 procent dla osób zarabiających rocznie do 85 tysięcy, 32 procent dla podatników z zarobkami rocznymi w przedziale 85 tysięcy zł - 120 tysięcy zł oraz 40 procent - dla najbogatszych.

Zdaniem Solidarnej Polski osoby o najwyższych zarobkach płacą duże podatki w krajach Europy Zachodniej. Solidarna Polska proponuje także pomoc ubogim młodym rodzinom, które decydują się na dzieci. Andrzej Romanek wyjaśnił, że Solidarna Polska proponuje podniesienie zasiłku rodzinnego - na pierwsze dziecko do lat 5 do 102 złotych, na drugie dziecko - 136 złotych, na trzecie - 204 zł.

IAR, aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prawica przemówi razem o nowej wizji Unii

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 06:11
Politycy centroprawicy chcą przedstawić propozycje dotyczące modelu i funkcjonowania Unii Europejskiej alternatywne wobec proponowanych przez szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwik Dorn w Solidarnej Polsce. "To szokujące"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 12:03
W imieniu klubu zabrał głos w debacie po informacji premiera w sprawie przyszłości Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z PiS do Solidarnej Polski. Kolejny transfer

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 20:45
Eurodeputowany Jacek Włosowicz dołączył do Solidarnej Polski. W Warszawie podpisał deklarację o przystąpieniu do ruchu, tworzonego przez Zbigniewa Ziobrę.
rozwiń zwiń