X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słynna piosenkarka Cesaria Evora nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 18:32
Artystka zmarła 17 grudnia w szpitalu na Wyspach Zielonego Przylądka. O jej śmierci poinformował minister kultury tego kraju, Mario Lucio Sousa.
Audio
  • Paweł Sztompke z redakcji muzycznej Polskiego Radia powiedział, że Evora była przedstawicielką muzyki, która we współczesnym świecie teoretycznie nie miała szans
Na koncercie w Budapeszcie w 2007 roku
Na koncercie w Budapeszcie w 2007 rokuFoto: Fot. PAP/EPA/PETER KOLLANYI

Jeszcze w kwietniu występowała na paryskiej estradzie Grand Rex. We wrześniu ze względu na stan zdrowia zakończyła karierę.

Cesaria Evora była najsławniejszą wykonawczynią morny - tradycyjnej muzyki jej rodzinnego kraju, Wysp Zielonego Przylądka. Urodziła się w 1941 roku jako córka kucharki. Zaczęła śpiewać w wieku 16 lat w barach stolicy Wysp Zielonego Przylądka, Mindelo. Początkowo nie odnosiła sukcesów i nawet zaprzestała na pewien czas śpiewania.

W 1986 roku przeniosła się do Paryża. Francuz i jednocześnie mieszkaniec Wysp Zielonego Przylądka Jose da Silva zaprosił ją do Paryża. Miała wtedy 47 lat. Nagrała dwa albumy, ale to trzeci z piosenką "Miss Perfumado" (1992) stał się przebojem i początkiem wielkich sukcesów piosenkarki okrzykniętej muzycznym odkryciem lat dziewięćdziesiątych.

Kolejne albumy: "Cesaria", "Cabo Verde"i "Cafe Atlantico" przyniosły artystce światową sławę, a wydany w 2004 roku "Voz d'Amor" nagrodzono Grammy w kategorii world music.

Do najbardziej znanych piosenek z jej repertuaru należą: "Soudade", "Sentimento" i "Besame mucho". Śpiewała po kreolsku lub po portugalsku. Nazywano ją "bosonogą divą", gdyż często koncertowała bez butów. Cesaria Evora chętnie występowała w duetach, między innymi z Charlesem Aznavourem, Adriano Celentano, Salifem Keitą i Goranem Bregoviciem.

W 1997 roku została odznaczona francuską Legią Honorową, a od 2003 roku była ambasadorem Światowego Programu Żywnościowego ONZ. Angażowała się w akcje społeczne, mające na celu zwrócenie uwagi między innymi na problemy Afryki czy walki z AIDS.

Artystka kilkakrotnie występowała w Polsce, po raz ostatni w czerwcu tego roku. Pytana o Polskę mówiła, że urzekło ją tu ciepło bijące od ludzi. 

W 2007 Cesaria Evora została wyróżniona najwyższym odznaczeniem francuskim Orderem Legii Honorowej. Nazywana "królową morny", zawsze odpowiadała: "Ja jestem po prostu Cesaria".

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

sg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rytmy Zielonego Przylądka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 15:30
Wyspy Zielonego Przylądka to kraina wielokulturowości i różnorodności, idealna do muzycznych poszukiwań. O inspiracjach płynących z tamtych regionów opowiada Annie Szewczuk w „Źródłach” Mayra Andrade.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cesaria Evora chwali polskie wokalistki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 19:52
Cesarzowa z Zielonego Przylądka opowiedziała w Muzycznej Jedynce o rodzinnej miejscowości Mindeli i swoich doświadczeniach z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławna pieśniarka Cesaria Evora kończy karierę

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 06:00
70-letnia artystka z Wysp Zielonego Przylądka udaje się na zasłużoną emeryturę.
rozwiń zwiń