X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ta sprawa zatruwa stosunki Turcji z Zachodem"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 08:17
- Turcy nie chcą się przyznać do masakr Ormian, gdyż pragną uchodzić za naród, który nigdy nie splamił się zbrodniami - mówi historyk dr Mariusz Affek.
Audio
  • Historyk dr Mariusz Affek w Sygnałach Dnia Jedynki
Dr Mariusz Affek
Dr Mariusz AffekFoto: Wojciech Kusiński/PR

Historyk, doktor Mariusz Affek, powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że sprawa eksterminacji Ormian ciągle zatruwa stosunki Turcji z państwami zachodnimi. Kilka dni temu niższa izba francuskiego parlamentu uchwaliła ustawę wprowadzającą kary więzienia i grzywny za negowanie ludobójstwa Ormian w Turcji w latach 1915-18. Turcja w odpowiedzi odwołała swego ambasadora z Paryża.

Historyk zwrócił uwagę, że nie wiadomo, czy uchwalona we Francji ustawa zostanie zatwierdzona przez wyższą izbę parlamentu. Dodał, że wpływ na powstanie tego aktu prawnego miało około pół miliona obywateli pochodzenia ormiańskiego, żyjących we Francji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zdaniem dr. Affeka, odwołanie tureckiego ambasadora wpisuje się w rekacje Turcji na podobne ustawy, uchwalane w innych krajach. Historyk podkreślił, że Turcja ma silną pozycję na Bliskim Wschodzie, jest też silna gospodarczo i nie spieszy się jej do UE. Jednak z drugiej strony Ankara nie chce zrażać do siebie zachodnich sojuszników, przede wszystkim USA.

Affek powiedział, że pierwsze ataki na Ormian, żyjących w Imperium Osmańskim, miały miejsce pod koniec XIX wieku. Zniszczono wtedy przeszło 500 kościołów. W latach 1915-18 zamordowano natomiast przeszło milion Ormian. Przyczyną ataków i masakr Ormian była ich odrębność religijna i kulturowa - są oni chrześcijanami, żyjącymi w państwie muzułmańskim.

Wyjaśnił, że Turcy nie chcą się przyznać do masakr Ormian, gdyż pragną uchodzić za naród, który nigdy nie splamił się zbrodniami. Takie stanowisko podzielają wszystkie tureckie partie polityczne. Według Turków, to Ormianie zaczęli mordować muzułmanów.

IAR,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konflikt Francja-Turcja: ambasador wyjechał do Ankary

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2011 17:30
Ambasador Turcji w Paryżu Tahsin Burcuoglu został odwołany na konsultacje, po tym gdy we Francji przyjęto ustawę przewidującą kary za negowanie rzezi Ormian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nicolas Sarkozy nie dotrzymał obietnicy"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2011 17:47
Zgromadzenie Narodowe Francji uchwaliło ustawę, która pozwala na wymierzanie kary za publiczne negowanie aktów ludobójstwa Ormian w imperium otomańskim w latach 1915-17.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdecydowana reakcja Turcji na francuskie ustawy (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 07:52
Mariusz Affek (historyk): Rzeź Ormian ciągle zatruwa stosunki Turcji z państwami zachodnimi.
rozwiń zwiń