Żydzi dyskryminują kobiety. Tysiące ludzi protestuje

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 14:29
Prezydent Izraela Szimon Peres wezwał do masowego udziału w demonstracji przeciwko ultraortodoksyjnym Żydom, która odbędzie się w miejscowości Beit-Szemesz niedaleko Jerozolimy.
Audio
  • Relacja Eli Barbur (IAR) o protestach przeciwko ortodoksyjnym Żydom

- Świecka większość w społeczeństwie nie powinna zezwalać ortodoksom na narzucanie sobie skrajnie religijnych norm postępowania - uważa Szimon Peres.

Oświadczenie Szimona Peresa jest właściwie bez precedensu, gdyż świeccy Izraelczycy starają się przeważnie unikać "wojny kulturowej" z ultraortodoksyjnymi Żydami. Bezpośrednim powodem demonstracji są coraz częstsze próby dyskryminacji kobiet ze strony ortodoksów. W ubiegłym tygodniu usiłowali zmusić młodą kobietę w Aszdodzie, aby przesiadła się na tył autobusu jadącego do Jerozolimy.

 

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

Ta swoista segregacja płci nie ogranicza się tylko do komunikacji publicznej. W religijnych dzielnicach i miejscowościach ortodoksi chcą wprowadzić osobne chodniki dla mężczyzn i kobiet. Czara przelała się ostatnio w Beit-Szemesz, gdy fanatyk religijny usiłował zastraszyć 8-letnią dziewczynkę wracającą ze szkoły. We wtorek wieczorem przed tą właśnie szkołą protestować będą tysiące ludzi.

mr

Zobacz więcej na temat: Izrael Jerozolima Żydzi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Izraelu spłonął meczet. Policja boi się starć etnicznych

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 04:00
Izraelska policja obawia się starć etnicznych w przededniu najważniejszego żydowskiego święta Jom Kippur po tym, jak w Galilei doszczętnie spłonął podpalony meczet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej Żydów otrzyma odszkodowania od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 21:15
Konferencja Roszczeń Żydowskich doszła z Niemcami do porozumienia ws. odszkodowań dla ocalonych z gett w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael boi się ataku Syrii. Powstał nowy sztab

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 10:30
Dowództwo armii Izraela poinformowało o utworzeniu specjalnego sztabu, mającego przygotowywać operacje na dalekim zapleczu wroga.
rozwiń zwiń