Abonament RTV 2012: kiedy, jak i ile zapłacić?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 10:09
Do 25 stycznia każdy posiadacz radia lub telewizora powinien zapłacić opłatę abonamentową. W tym roku jeszcze nie będą płacić użytkownicy komputerów.
Abonament RTV 2012: kiedy, jak i ile zapłacić?
Foto: Glow Images/East News

Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, także każdy, kto posiada radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu. Taki obowiązek wynika z ustawy.

 

Ile wynosi abonament?

W tym roku za samo radio zapłacimy 5,5 zł za jeden miesiąc, 10,7 zł za dwa, trzy miesiące będą kosztować 15,85 zł, a pół roku - 31,35 zł. Płacąc za cały rok z góry trzeba będzie zapłacić 59,4 zł.

Jeśli natomiast posiadamy w domu także telewizor, musimy wnieść wyższą opłatę, obejmującą zarówno jego jak i radio. Będzie to więc odpowiednio: 18,5 zł za miesiąc, 35,9 zł za dwa, 53,3 zł za trzy miesiące, 105,45 zł za pół roku i 199,80 zł za rok.

Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

 

Jak zapłacić abonament?

Po pierwsze trzeba udać się na pocztę i zarejestrować odbiorniki - radio i telewizor. Przy nowych odbiornikach, trzeba to zrobić 14 dni od daty zakupu.

Po drugie - do 25 stycznia należy wpłacić opłatę abonamentową według cennika. Każdej kolejnej wpłaty także trzeba dokonywać do 25 dnia miesiąca.

Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny.

Co istotne, płacimy tylko za czynne odbiorniki (w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu). By nie ponosić opłat, niesprawny telewizor musimy wyrejestrować do 10 dnia miesiąca.

Więcej informacji o abonamencie w serwisie specjalnym >>>

KRRiT, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KRRiT szykuje nową ustawę. Kto sfinansuje media publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 08:52
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji się nie poddaje i będzie walczyć o stabilne finansowanie mediów publicznych - powiedział Polskiemu Radiu Jan Dworak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media publiczne w 2011 r.: sukces czy porażka?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 08:22
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podsumowuje miniony rok i sytuację mediów publicznych. O to samo Polskie Radio poprosiło posłów Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski: projekt KRRiT jest kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 08:33
Resort kultury nie skieruje do Sejmu projektu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który proponuje zmiany w sposobie ściągania abonamentu – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń